Zwolnienie lekarskie. Podstawowe zasady

MEDserwis.pl >Zwolnienie lekarskie. Podstawowe zasady

Zwolnienie lekarskie. Podstawowe zasady

Zwolnienie lekarskie. Podstawowe zasady
Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, które wystawia lekarz w sytuacji, gdy osoba zgłaszająca się do niego jest chora i potrzebuje czasu na to, aby dojść do zdrowia. Bywają sytuacje, gdy czas określony przez lekarza jest za krótki i pacjent potrzebuje go więcej, aby móc być w pełni zdrowym. Co w takiej sytuacji musi zrobić pacjent, aby jego zwolnienie lekarskie mogło zostać przedłużone?

Kiedy chory otrzyma zwolnienie lekarskie?



Odpowiedź wydaje się oczywista, w sytuacji, gdy jest pacjent i jest przede wszystkim chory bądź potrzebuje L4 na czas opieki nad chorym członkiem rodziny. Zwolnienie lekarskie przysługuje tym osobom, które są ubezpieczone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i takie ubezpieczenie jest, gdy pacjent pracuje na umowę o pracę lub umowę zlecenie, ale z zaznaczeniem, że wyraził zgodę na dobrowolne odprowadzanie składek na ubezpieczenie chorobowe. Jest to podstawa, jeśli chcemy skorzystać z L4, pracując na umowie zlecenie, dlatego warto pamiętać, aby taki wniosek do pracodawcy złożyć.

Czas trwania zwolnienia lekarskiego



Lekarz jest osobą decyzyjną, jeśli chodzi o czas trwania zwolnienia lekarskiego. Również lekarz jest osobą, która może zostać pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli zwolnienie lekarskie zostało wystawione bezzasadnie. Jeśli pacjent, będąc chorym, źle wykorzysta czas na rekonwalescencję, również może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, ponieważ kontrole z ZUS nie ustępują i wychwytują takie sytuacje nagminnie.

Zwolnienie lekarskie nie ma określonych dni na rekonwalescencję, ponieważ każdy przypadek choroby jest rozpatrywany indywidualnie przez lekarza. Maksymalny czas, który przysługuje dla pracowników na L4 to 182 dni, wyjątkami są kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na gruźlicę – takim osobom przysługuje maksymalnie 270 dni zwolnienia. Dodatkowo oprócz własnej choroby, która uniemożliwia pojawienie się w miejscu pracy, przysługuje 14 dni na opiekę nad chorym członkiem rodziny oraz 60 dni na opiekę nad dzieckiem, które nie ukończyło 14. roku życia.

Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione od dnia, w którym odbyła się wizyta lub od dnia następnego. Są sytuacje, w których zwolnienie może być wystawione na kilka dni w przód, ale to może mieć miejsce, gdy następny dzień, po wizycie u lekarza jest dniem wolnym od pracy, oraz gdy wizyta u lekarza odbywa się w czasie wcześniej orzeczonej niezdolności do pracy w miejscu zatrudnienia. Także jest opcja wystawienia zwolnienia z datą wstecz, ale nie dłużej niż trzy dni, poprzedzające wizytę u lekarza.

Zwolnienie lekarskie, a wynagrodzenie



  • 100% wynagrodzenia ubezpieczony otrzymuje, gdy niezdolność przypada w okresie ciąży, w przypadku wypadku w drodze lub z pracy, gdy pracownik wziął udział w badaniach jako dawca komórek, tkanek lub narządów,

  • 80% wynagrodzenia ubezpieczony otrzymuje w czasie niezdolności do pracy, która spowodowana jest chorobą lub chorobą zakaźną.


Czy można przedłużyć zwolnienie lekarskie?



Zwolnienie lekarskie jak najbardziej może zostać przedłużone w przypadku, gdy pacjent nadal nie jest w stanie wykonywać obowiązków zawodowych z powodu choroby. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza lub umówić na konsultacje online. Jeżeli stan zdrowia się pogorszy lekarz może zlecić dodatkowe badania oraz uzupełnić leczenie farmakologiczne, które zostało wcześniej wprowadzone lub całkowicie zmienić formę leczenia. Każdy przypadek rozpatrywany jest przez lekarza indywidualnie.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl