Zaćma - na czym polega leczenie i gdzie najszybciej wykonać zabieg jej usunięcia?

MEDserwis.pl >Zaćma - na czym polega leczenie i gdzie najszybciej wykonać zabieg jej usunięcia?

Zaćma - na czym polega leczenie i gdzie najszybciej wykonać zabieg jej usunięcia?

Zaćma - na czym polega leczenie i gdzie najszybciej wykonać zabieg jej usunięcia?
Starzejące się społeczeństwo oraz wydłużenie naszego życia sprawiło, że choroby takie jak zaćma, których głównym czynnikiem powstawania jest wiek, stały się na tyle powszechne, że znalezienie szybkiego terminu na zabieg bywa nie lada problemem. Sytuacja jest poważna, gdyż operacja usunięcia zaćmy to jedyna możliwa i słuszna metoda leczenia.

Co to jest zaćma?


Zaćma to jedna z najczęściej występujących chorób wzroku, która polega na zamgleniu soczewki oka, czyli utraty jej przejrzystości. Zazwyczaj jest to zupełnie naturalny proces, wynikający ze zmian powstałych na skutek wieku. Wtedy mamy do czynienia z tzw. zaćmą nabytą i ten rodzaj schorzenia występuje najczęściej u osób po 60 roku życia. Szacuje się, że w tej grupie wiekowej, aż 60% społeczeństwa w Polsce ma objawy zaćmy.


Zaćma - jak rozpoznać jej objawy?


Regularne wizyty u okulisty, szczególnie po 55 roku życia, dają możliwość wykrycia zaćmy w początkowej fazie jej powstania.


Zaćma nazywana inaczej kataraktą charakteryzuje się:




  • nieostrym widzeniem jakby za mgłą,




  • zmęczeniem oczu,




  • pogorszeniem widzenia po zmroku,




  • podwójnym widzeniem przedmiotów,




  • problemami z oszacowaniem odległości, np. podczas prowadzenia samochodu,




  • nadwrażliwością na ostre światło.




Już pierwsze objawy zaćmy powinny być impulsem do przeprowadzenia operacji usunięcia zaćmy, gdyż nieleczona katarakta może prowadzić do dalszych problemów okulistycznych - powodować jaskrę, a nawet całkowitą utratę wzroku. Nie warto czekać na dalsze pogłębienie zamglenia soczewki, gdyż nieostre widzenie może znacznie wpłynąć na nasze codzienne życie, powodując problemy z poruszaniem się, wykluczając nas z możliwości prowadzenia samochodu. Operacja to jedyna forma leczenia, gdyż zaćmy nie da się leczyć farmakologicznie.


Jak wygląda operacja zaćmy?


Operacja usunięcia zaćmy polega na pozbyciu się zamglonej soczewki przy użyciu ultradźwięków i zastąpieniu jej sztuczną wersją, dobraną indywidualnie do oka pacjenta. Zabieg wykonuje się podczas znieczulenia miejscowego, który polega na aplikacji kropel oraz unieruchomieniu oka. Istnieje możliwość przeprowadzenia operacji zarówno na dwoje oczu jak też tylko na jedno - gdyż nie zawsze zaćma rozwija się równocześnie na obu soczewkach.


Czy warto obawiać się operacji zaćmy?


Zabieg usunięcia zaćmy trwa ok. 25 minut i nie jest traktowany jako operacja inwazyjna, zagrażająca zdrowiu i życiu pacjenta. Operacja zaćmy nie wymaga także hospitalizacji, gdyż pacjent po odpoczynku może udać się do domu, oczywiście pod opieką osoby towarzyszącej. W czasie rekonwalescencji nie można podnosić ciężkich przedmiotów, uprawiać sportów, a także nadwyrężać wzroku. Bezpośrednio po zabiegu nie wolno także prowadzić samochodu. Wskazane jest, aby pacjent miał pomoc opiekuna, który dopilnuje, aby aplikował krople i regularnie stawiał się na wizyty kontrolne. Niewielki rozmiar cięcia rogówki sprawia, że oko szybko powraca do naturalnej kondycji.


Operacja zaćmy NFZ - czas oczekiwania.


Wiele osób dziwi się, że na operację, która jest powszechna i szybka, trzeba niejednokrotnie czekać wiele miesięcy. Długie kolejki na zabieg usunięcia zaćmy obniżają jego skuteczność. Pamiętajmy, że operację najczęściej wykonuje się u osób schorowanych, w podeszłym wieku, które często zmagają się z innymi problemami narządu wzroku takimi, jak jaskra, zwyrodnienie plamki czy pogorszenie widzenia związane z cukrzycą.


Gdzie najszybciej operacja zaćmy?


Świetną alternatywą dla osób, które chcą szybciej umówić się na operację usunięcia zaćmy jest kontakt z Těšín Medic Clinic, która od wielu lat leczy Polaków w ramach NFZ poza granicami naszego kraju. Jest to klinika z polskim zespołem medycznym, który na co dzień pracuje w Czeskim Cieszynie, gdzie zabieg na zaćmę NFZ to jedna z najczęściej wykonywanych usług. Bliskość polskiej granicy, doświadczony zespół oraz szybkie terminy na zabieg refundowany przez NFZ to niewątpliwe atuty leczenia, które daje szansę na całkowite usunięcie zaćmy i polepszenie życia seniora. Operacja w Czechach to nie tylko opcja dla osób z południa Polski. Czeski Cieszyn i okolice to rejon z niedrogą bazą noclegową, którą pomoże wskazać personel Těšín Medic Clinic.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl