14

Wsparcie na drodze do rodzicielstwa: czyli wszystko o dofinansowaniu do in vitro

MEDserwis.pl >Wsparcie na drodze do rodzicielstwa: czyli wszystko o dofinansowaniu do in vitro

Wsparcie na drodze do rodzicielstwa: czyli wszystko o dofinansowaniu do in vitro

Wsparcie na drodze do rodzicielstwa

Wsparcie finansowe na pokrycie kosztów in vitro to nieoceniona pomoc dla wielu par zmagających się z problemem niepłodności. Leczenie tą metodą nie należy do tanich, a co za tym idzie, opłacenie go z własnej kieszeni często okazuje się niemożliwe. Na szczęście coraz więcej miast w Polsce oferuje własne programy finansowania in vitro. Dzięki nim wielu parom udało się zostać szczęśliwymi rodzicami. Dodatkowo, w połowie roku 2024 planowany jest rządowy program in vitro, na który państwo przeznaczy co najmniej 500 mln złotych. Czy procedura stanie się bardziej dostępna? Jakie warunki trzeba spełnić, by załapać się na dofinansowanie in vitro? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w artykule.

Jaki jest zakres dofinansowania do in vitro?


W ramach miejskiego programu in vitro dofinansowywany jest najczęściej tylko jeden cykl leczenia. Niektóre miasta zwiększyły jednak tę liczbę do 3. cykli, jeśli poprzednie próby nie zakończyły się ciążą. Dofinansowanie obejmuje wszystkie kluczowe etapy procedury in vitro, w tym:



  • punkcję jajników,


  • przygotowanie do zapłodnienia nasienia oddanego wcześniej przez partnera pacjentki,


  • zapłodnienie in vitro i monitorowanie rozwoju zarodka,


  • przetransferowanie zarodka do dróg rodnych kobiety,


  • zamrożenie (krioprezerwacja) zarodków, które nie zostały przeniesione do macicy.



In vitro Warszawa – czy w stolicy również istnieje program z dofinansowaniem?


Klinika Gyncentrum realizuje programy in vitro w różnych miastach Polski, uzyskując bardzo wysoki - bo nawet 80% - poziom skuteczności już w pierwszym cyklu leczenia! Mieszkańcy miast takich jak Wrocław, Kraków, Mysłowice, Zawiercie, Sosnowiec, Częstochowa, Radom, Radomsko, Lublin oraz Pyskowice mogą ubiegać się o dofinansowanie in vitro właśnie w klinice Gyncentrum. Możliwe, że już niedługo do tego grona dołączą także mieszkańcy miasta stołecznego Warszawy.


Program in vitro dofinansowanie – kto może skorzystać ze wsparcia?


Dofinansowanie in vitro jest dedykowane parom będącym w związkach małżeńskich lub partnerskich, mieszkającym na terenie miasta, w którym ubiegają się o wsparcie. Panie zazwyczaj muszą mieścić się w przedziale wiekowym od 20 do 42 lat. Para musi również przejść kwalifikację lekarską, która obejmuje m.in. ocenę poziomu hormonu AMH w organizmie kobiety. Istnieją także indywidualne wymogi, które mogą być różne w zależności od programu oferowanego przez samorząd, dlatego warto zapoznać się z nimi przed złożeniem wniosku.


Rządowy program dofinansowania in vitro rusza w połowie roku!


Finansowe wspieranie par borykających się z problemem niepłodności nie będzie już spoczywać wyłącznie na barkach samorządów. Planowany na czerwiec 2024 roku rządowy program in vitro ma w znacznym stopniu przejąć to zadanie, pokrywając koszty zapłodnienia pozaustrojowego ze środków publicznych. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie przebiegał program oraz jakie kryteria kwalifikacji będą w nim obowiązywać. Można jednak przypuszczać, że pomoże on wielu parom w Polsce, które bez wsparcia finansowego nie miałyby szans na spełnienie swoich marzeń o rodzicielstwie.


Podsumowując, dofinansowanie in vitro sprawia, że ta kosztowna metoda leczenia jest w zasięgu ręki par, które nigdy nie mogłyby sobie na nią pozwolić. Dzięki programom miejskim, a niedługo także dzięki programowi rządowemu, niepłodne pary nie muszą już same mierzyć się ze swoim problemem. Samorządy od dawna wychodzą naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców, zapewniając wsparcie finansowe w zakresie pokrycia części kosztów procedury in vitro. Dzięki dodatkowemu źródłu finansowania, jakim ma być rządowy program in vitro, zapłodnienie pozaustrojowe stanie się jeszcze łatwiej dostępne niż dotychczas.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl