Dlaczego witamina D3 ma tak istotne znaczenie dla naszego zdrowia? Czy tylko niedobór witaminy D3 może być szkodliwy, czy jej nadmiar może również szkodzić. Jak można zbadać poziom witaminy D3 w naszym organizmie i dlaczego warto to zrobić?
Witamina D3 powstaje w organizmie człowieka pod wpływem słońca. Należy do witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach, więc nie jest wydalana z moczem, lecz magazynowana w naszej wątrobie i w tkance tłuszczowej. Niestety, lato trwa krótko, a w miesiącach jesiennych i zimowych dni słonecznych jest zbyt mało, aby umożliwić produkcję witaminy D3 w naszej skórze. Ilość witaminy, którą magazynujemy w wątrobie, jest w związku z tym u wielu pacjentów niewystarczająca. Na szczęście słońce to nie jedyne źródło witaminy D3. Ważna jest też dieta – tłuste ryby, żółtka jaj czy mleko. Warto jednak pamiętać, że z pożywienia możemy dostarczyć tylko ok. 20% zapotrzebowania naszego organizmu.
Jaką rolę w naszym organizmie spełnia witamina D3?
Witamina D3 ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. W połączeniu z wapniem przeciwdziała zawałowi, udarowi czy chorobie wieńcowej. Badania dowodzą, że pełni istotną rolę zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu chorób nowotworowych, a także cukrzycy typu I. Co więcej, udowodniono, że im niższy poziom witaminy D, tym wyższy poziom cukru. Witamina D3 ma duży wpływ także na układ kostny – dzięki jej działaniu wapń i fosfor lepiej się wchłaniają, wzmacniając zęby i kości. Warto odnotować, że odpowiedni poziom witaminy D3 pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę i wspomaga odchudzanie. Dużo mówi się również o korzystnym wpływie witaminy D3 na układ odpornościowy organizmu. Chroni przed wieloma chorobami, zapobiega infekcjom i pozwala zachować prawidłową kondycję naszego organizmu.
Dlaczego niedobór i nadmiar witaminy D3 może nam szkodzić?
Niedobór witaminy D jest niebezpieczny przede wszystkim dla osób starszych i dzieci. Może negatywnie wpływać na cały organizm, również mózg. Może być przyczyną złej kondycji kości, u dzieci może powodować krzywicę i rozmiękanie kości., u dorosłych osteoporozę. Wywołuje m.in. zaburzenia systemu autoimmunologicznego. Brak witaminy D3 może objawiać się złym samopoczuciem, zmęczeniem, bólami mięśni i stawów, bólami głowy, a także złą kondycją skóry i włosów. Może być przyczyną depresji, problemów ze snem i koncentracją oraz innych zaburzeń psychicznych Niedobór witaminy D3 może doprowadzić do zaburzenia gospodarki węglowodanowo-tłuszczowej oraz zwiększonej częstości zawałów serca lub udarów mózgu.
Nadmiar witaminy D3 może być tak samo szkodliwy, jak jej niedobór. Efekty uboczne nadmiaru witaminy D3 i związanej z nim toksyczności łączą się głównie z nadmiarem wapnia w organizmie. Może być przyczyną utraty apetytu, biegunki lub zaparć, nudności, wymiotów, bólu stawów, mięśni, może wywoływać stany lękowe i niepokój. Nadmiar witaminy D3 może negatywnie wpłynąć na stan naszego organizmu, może powodować uszkodzenie nerek, odwodnienie, problemy z trzustką, zawał, i wiele innych schorzeń.
Dlaczego warto wykonać badanie poziomu stężenia witaminy D3?
Badanie poziomu stężenia witaminy D3 pozwala określić, czy zmagamy się z niedoborem lub nadmiarem witaminy D3, a także monitorować jej poziom w trakcie suplementacji – aby nie dopuścić do sytuacji, w której przedawkujemy suplementy, osiągając zbyt wysoki poziom witaminy D3. Wiedząc jaki mamy poziom witaminy D3 w naszym organizmie możemy prawidłowo ustalić jaką dawkę możemy przyjmować.Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo i odstawiać systematycznie zażywanych leków. Wynik badania i jego analiza powinny być oparte na wartościach referencyjnych określonych przez laboratorium, a także skonsultowane z lekarzem. W przypadku niedoboru witaminy D3 należy zastosować odpowiednią suplementację i badanie po 3 miesiącach powtórzyć.