Przebarwienia pojawiające się na naszej skórze w postaci brązowych plamek, to w rzeczywistości zmiany barwnikowe, które powstają w wyniku nieprawidłowej pracy komórek pigmentacyjnych odpowiedzialnych za wytwarzanie barwnika skory.Gdy melanocyty działają nieprawidłowo dochodzi do nadprodukcji barwnika skóry, czyli melaniny, która rozkłada się nierównomiernie i tworzy na naszej skórze plamy Mogą one mieć różną wielkość, kształt, grubość i kolor. Przebarwienia skóry pojawiają się najczęściej w tych miejscach naszego ciała, które są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Skąd się biorą przebarwienia skóry
Przyczyn pojawienia się tych szpecących naszą skórę plam i plamek jest bardzo wiele. Bardzo często przebarwienia skóry są spowodowane nadmierną ekspozycją naszej skóry na słońce. Wtedy oczywiście najwięcej zmian będziemy mieć na twarzy, szyi, dłoniach i innych partiach ciała narażonych na bezpośrednie działanie promieni UV.
Do powstawania przebarwień skóry mogą przyczyniać się różnorodne choroby np. wątroby, nerek, tarczycy, oraz niektóre choroby nowotworowe. Istnieją również tak zwane przebarwienia pozapalne, które są efektem zmian zapalnych w obrębie różnych partii skóry np., w przypadku takich chorób skóry,, jak trądzik różowaty, łupież pstry, łuszczyca, egzema. ..
Bardzo często przyczyną powstawania przebarwień skóry są zaburzenia hormonalne. Melanocyty zaczynają działać nieprawidłowo najczęściej wtedy, gdy w naszym organizmie zachodzą zmiany w gospodarce hormonalnej Dotyczy to w szczególności kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, lub kobiet w okresie menopauzy, które podjęły hormonalną terapię zastępczą, Do zaburzenia prawidłowego działaniu hormonów dochodzi również w przypadku chorób tarczycy. Warto również pamiętać o tym, że przebarwienia skóry mogą być efektem ubocznym stosowania terapii lekowej.. Zanim więc rozpoczniemy przyjmowanie jakichkolwiek leków, warto uważnie zapoznać się z ulotką informacyjną dołączoną do leku. Podczas stosowania niektórych leków musimy bowiem bezwzględnie chronić się przed ekspozycją na działanie promieni słonecznych..
Jak powstrzymać przebarwienia skóry
Jeżeli przebarwienia skóry pojawiają się nagle i bez konkretnej przyczyny warto problem ten skonsultować z lekarzem dermatologiem. W przypadku przebarwień, które mogą być efektem jakiejkolwiek choroby leczenie zmian skórnych zawsze rozpoczynamy od leczenia choroby podstawowej. Dopiero po konsultacji lekarskiej możemy zająć się redukcją przebarwień skórnych.
.
Gdy mamy skłonności do zmian barwnikowych i nadprodukcja melaniny już się zaczęła, trudno będzie powstrzymać hiperpigmentację zachodzącą w naszym organizmie, jedyne co nam pozostaje to walczyć z jej skutkami, ponieważ nie mamy sposobów na całkowite zatrzymanie tego procesu.
Powierzchowne zmiany barwnikowe możemy redukować wykorzystując w tym celu preparaty złuszczające, rozjaśniające oraz hamujące melanogenezę. Wiele tego typu preparatów dostępnych jest na naszym rynku bez recepty, ważne jest jednak, żeby dokonać właściwego wyboru.
Jeśli natomiast zmiany barwnikowe są już dosyć głębokie i trwałe, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić zastosowanie peelingów chemicznych lub zabiegi laserowe .
Jeśli mamy problemy ze zmianami barwnikowymi musimy pamiętać, że bez względu na przyczynę powstawania przebarwień skóry ich aktywatorem zawsze są promienie słoneczne.. Powinniśmy więc ograniczyć przebywanie na słońcu i chronić twarz przez cały rok. Najlepiej używać w tym celu kremów do twarzy z najwyższym filtrem SPF nawet jesienią i zimą, gdy wydaje się nam, że promienie słoneczne są mniej groźne.
Powinniśmy również zrezygnować z wizyt w solarium. Choć wiele osób nadal uważa, że sztuczne opalanie ma doskonały wpływ na wygląd skóry, w rzeczywistości jest przeciwnie – solarium bardzo wysusza skórę i niszczy jej warstwę ochronną.
Skuteczne leczenie przebarwienia skóry w domu
Przebarwienia skóry na twarzy, dekolcie czy rękach, które powstały jako zmiany posłoneczne, potrądzikowe oraz w wyniku zaburzeń hormonalnych, endokrynologicznych, mających podłoże genetyczne oraz te, które wynikają z naturalnego procesu starzenia się skóry możemy skutecznie leczyć samodzielnie w domu, bez konieczności wizyty w gabinecie kosmetycznym, ale musimy wybrać właściwą metodę pielęgnacji naszej skóry
Redukcja przebarwień na skórze wymaga zastosowania odpowiednio dobranych preparatów, które działają oczyszczająco, złuszczająco i rozjaśniająco Powinny również zawierać odpowiednie filtry, które chronią skórę przed działaniem promieni słonecznych
Do leczenia przebarwień na skórze warto zastosować sprawdzone klinicznie, innowacyjne dermokosmetyki NeoTone przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji cery przebarwionej. Unikalne połączenie synergistycznie działających składników aktywnych zawartych w
NeoTone hamuje proces nadprodukcji melaniny i redukuje przebarwienia skórne, jednocześnie chroni skórę przed promieniami UVA/UVB. Warto również zaznaczyć, że można je stosować do codziennej pielęgnacji skóry bez żadnych obaw, doskonale sprawdzają się w pielęgnacji cery wrażliwej.
Przebarwienia skóry mogą również być zmianami sezonowymi- wiosną i latem stają się bardzo widoczne, natomiast zimą mogą nieco blednąć. Można wtedy sięgnąć po domowe sposoby na redukcję przebarwień.. Metody te sprawdzają się jedynie w przypadku niewielkich i płytkich przebarwień. Dobre działanie rozjaśniające ma sok z cytryny. Wystarczy, że wyciśniemy kilka kropli i wacikiem będziemy przecierać zmienione miejsca. Regularne stosowanie takiego naturalnego toniku pozwala szybko zauważyć korzystne zmiany. Na przebarwienia świetnie sprawdzają się też proste domowe peelingi wykonane z cukru czy fusów od kawy z dodatkiem kilku kropelek oliwy z oliwek.
Na przebarwienia świetnie sprawdzają się też maseczki z jabłka lub ogórka. Wystarczy zetrzeć je na tarce i taką papkę położyć na zmienione miejsce. Kwasy owocowe działają szybko, złuszczają naskórek i przyczyniają się do rozjaśnienia przebarwień. Kolejnym sprawdzonym sposobem na domową walkę z przebarwieniami jest papka z sody oczyszczonej. Wystarczy do łyżeczki sody dodać kilka kropli wody, aby uzyskać gęstą pastę. Wcieramy ją w zmienione, przebarwione partie skóry. Do tego typu działań musimy jednak podchodzić bardzo ostrożnie, bo czasami możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc naszej oszpeconej przebarwieniami skórze.
Jak utrzymać dobre efekty walki z przebarwieniami skóry
Walka z przebarwieniami skóry często przypomina walkę z wiatrakami. Dlatego ważna jest przede wszystkim systematyczna pielęgnacja i odpowiednia profilaktyka. Promienie słoneczne zawsze potęgują przebarwienia skóry, bez względu na przyczynę ich powstawania warto więc unikać nadmiernego opalania. Chrońmy naszą skórę przed działaniem słońca, ale jeżeli nie możemy uniknąć przebywania na słońcu, stosujmy specjalne kosmetyki z wysokim filtrem SPF.
https://ekopharm.eu/kategoria/problemy-z-pigmentacja-skory/neotone/