W jaki sposób zważyć przedmioty, produkty bądź substancje z bardzo dużą dokładnością?

MEDserwis.pl >W jaki sposób zważyć przedmioty, produkty bądź substancje z bardzo dużą dokładnością?

W jaki sposób zważyć przedmioty, produkty bądź substancje z bardzo dużą dokładnością?

waga laboratoryjna

Jest to możliwe dzięki wagom analitycznym. Są branże, w których precyzje tych urządzeń są wręcz na wagę ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Na co więc zwrócić uwagę kupując wagę analityczną?

Zastosowanie wag analitycznych


Wagi analityczne to urządzenie służące do precyzyjnego wyznaczania masy substancji stałych i cieczy. Są w stanie dokonywać ważenia na poziomie sięgającym nawet tysięcznych części grama. To urządzenia niezbędne w laboratoriach rozwojowych, przemysłowych, farmaceutycznych, instytutach badawczych, czy aptekach.


To właśnie dzięki nim przygotowywane są receptury, leki, czy też substancje chemiczne wykorzystywane do produkcji kosmetyków. Muszą więc być niezwykle dokładne i gwarantować powtarzalność i precyzję pomiarów. W niektórych przypadkach nawet małe różnice wagowe niektórych składników mogą być niebezpieczne. Chodzi tu przede wszystkim o produkty farmaceutyczne i apteczne. To, co w odpowiedniej dawce wyleczy, w większej może bez trudu zabić. Jednak wagi analityczne swoje zastosowania znajdują też na uczelniach, czy w zakładach jubilerskich. W tym przypadku jednak błędy popełniane przy pomiarach w zdecydowanej większości przypadków nie niosą za sobą aż tak wielkiego ryzyka.


Na co zwrócić uwagę?


Wybierając wagę analityczną mamy do wyboru ogromną liczbę modeli o najróżniejszych rozwiązaniach technologicznych (zobacz więcej na https://danlab.pl/nasze-produkty/badania-wlasciwosci/wagi-laboratoryjne/wagi-analityczne/) . Dzięki temu z pewnością każdy znajdzie urządzenie spełniające jego konkretne potrzeby. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim na precyzję pomiaru – czułość urządzenia jest kwestią pierwszorzędną. Każdy ułamek grama może mieć ogromne znaczenie.


Weźmy pod uwagę również specyfikę konkretnego modelu. Dobrze byłoby, żeby wybrana przez nas waga była wyposażona w siłownik magnetoelektryczny. Często wśród tańszych modeli można spotkać wagi wyposażone w czujniki tensometryczne. Niestety w tym przypadku niższa cena idzie w parze z gorszą jakością – tego rodzaju urządzenia nie zapewniają bardzo dokładnych pomiarów. Wagi analityczne różnią się między sobą zakresem ważenia, czyli podziałem pomiędzy minimalnym a maksymalnym obciążeniem. Zastanówmy się więc, jaki model będzie niezbędny w naszej działalności.


Sprawdźmy również, czy wybrane przez nas urządzenie jest stabilne i ma dobrą przyczepność z podłożem. Najlepsze będą te ze stalową bądź aluminiową podstawą. Osłona z kolei podczas pracy oraz naciskania klawiszy musi chronić przed ewentualnymi drganiami i odkształceniami.


Ważne, aby nasza waga miała legalizację. Istotne jest też sprawdzenie temperatury, w której może pracować – najbardziej precyzyjne modele są zarazem najbardziej czułe i wrażliwe na zmiany czynników zewnętrznych takich jak: ciśnienie i temperatura.


Nie bez znaczenia jest także strona wizualna danego urządzenia – dobrze byłoby, gdy komponowało się z całym wnętrzem. Jeśli nie wiemy, czy profil naszej działalności wkrótce nie ulegnie zmianie, możemy pokusić się o model wzbogacony o dodatkowe funkcje, jak na przykład filtr antywstrząsowy, czy opcja ważenia zwierząt.

 

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl