Stomatologiczne innowacje w leczeniu próchnicy i chorób dziąseł

MEDserwis.pl >Stomatologiczne innowacje w leczeniu próchnicy i chorób dziąseł

Stomatologiczne innowacje w leczeniu próchnicy i chorób dziąseł

Stomatologiczne innowacje

 

Gdyby była to mowa o jakimś trudno dostępnym zakątku świata lub rejonie zacofanym, łatwiej byłoby uwierzyć w dane które za chwilę przytoczymy. Niestety, dotyczą one kraju rozwijającego się, położonego w środku kontynentu - naszego kraju. Dane, o których przed chwilą wspomnieliśmy dotyczą stanu uzębienia. I tak: zęby u 95% osób dorosłych i u 90% dzieci oraz młodzieży dotknięte są próchnicą. Zagłębimy się na moment jeszcze w te statystyki - nie są to pojedyncze ogniska próchnicy, zazwyczaj obejmuje ona już kilka albo nawet kilkanaście zębów.

Czym właściwie jest próchnica?

Najprościej mówiąc mówiąc jest to choroba zakaźna twardych tkanek zęba (szkliwa, zębiny, cementu). Żyjące w jamie ustnej bakterie (głównie streptococcus mutans, streptococcus sobrinus oraz lactobacillus acidophilus) podczas rozkładu cukrów prostych, wydzielają kwasy, które sprawiają, że szkliwo staje się coraz cieńsze, w konsekwencji dochodzi do ubytku struktur zęba i do stanu zapalnego i zniszczenia całego zęba.

Skąd się bierze próchnica?

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi próchnicy jest przede wszystkim bogata w węglowodany dieta. Wszechobecny cukier zwiększa aktywność bakterii i ilość wydzielanego przez nie kwasu. Drugim warunkiem sprzyjającym próchnicy jest niestaranna higiena jamy ustnej albo jej wręcz całkowity brak. Trzecim - brak regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym (początek próchnicy trudno samemu wyłapać, zazwyczaj do gabinetu zaglądamy wtedy, gdy schorzenie jest już zaawansowane i daje objawy np. w postaci bólu).

Skuteczne leczenie próchnicy

Próchnicę trzeba leczyć. Dorośli mogą mieć jeszcze niezbyt miłe wspomnienia z dawnych wizyt u stomatologa i stosowanych w tamtych czasach metod leczenia. Na szczęście stomatologia Białystok poczyniła w tym zakresie znaczne postępy i dziś zabiegi dentystyczne trwają krócej i nie kojarzą się z bólem. Stety niestety, nadal są konieczne (niewykluczone, że medycyna w przyszłości nas w tej materii zaskoczy). W jaki sposób leczy się próchnicę? W pierwszej kolejności potrzebna jest ocena zajęcia zęba przez próchnicę. W tym celu wykorzystywane są mikroskopy, kamery wewnątrzustne, lasery diagnostyczne. Jeśli próchnica jest w początkowym stadium, tzn. na zębach widoczne są białe lub brązowe plamki zwykle wystarczy remineralizacja szkliwa, czyli jego oczyszczenie i nałożenie pasty lub żelu zawierającego fluor, bądź zastosowanie bakteriobójczego ozonu. Jeśli doszło do powstania ubytku, skażone tkanki należy oczyścić (tu ponownie przydają się narzędzia np. mikroskop, który  pozwala na precyzyjne usunięcie tylko chorej tkanki)  i założyć wypełnienie. Jeśli próchnica dotarła wgłąb zęba, konieczne jest tzw. leczenie kanałowe, polegające na usunięciu miazgi zębowej. Zabiegi w obrębie jamy ustnej przeprowadzane są przy zastosowaniu bardzo silnego znieczulenia miejscowego, co sprawia, że pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas leczenia. Osoby odczuwające paniczny strach przed dentystą w niektórych gabinetach mogą skorzystać z opcji leczenia pod sedacją lub całkowitą narkozą.

 

 

 

 

Aktualności

Bona Dea zaprasza - bądź piękna na Święta i Nowy Rok więcej

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl