Prostata – co to, funkcje, schorzenia

MEDserwis.pl >Prostata – co to, funkcje, schorzenia

Prostata – co to, funkcje, schorzenia

Prostata – co to, funkcje, schorzenia

Czy wiesz, czym jest prostata i jakie pełni funkcje? Które schorzenia prostaty należą do najczęstszych?

Prostata – co to

Nie wpisuj hasła „prostata co to” w wyszukiwarce – wszystkiego dowiesz się w naszym poradniku. Na wstępie trzeba zauważyć, że pod tym pojęciem nie kryje się schorzenie, ale narząd w męskim organizmie. Prostatę określa się również jako gruczoł krokowy lub stercz i jest ona częścią układu moczowo-płciowego. Swoim kształtem jest nieco zbliżona do kasztana, umiejscowiona jest między odbytnicą a tylną ścianą pęcherza moczowego. Choć prostata jest bardzo niewielkich rozmiarów, to jednak pełni istotne funkcje w męskim organizmie. Do najważniejszych zalicza się choćby produkcję płynu o odczynie zasadowym, w którym zawieszone są plemniki. Płyn ten ma odcień białawy i jest mętny. Wydzielina stercza zawiera w swoim składzie cukier fruktozę, który jednocześnie jest pożywką dla plemników.

Najczęstsze schorzenia prostaty

Jedną z najczęstszych dolegliwości prostaty jest zapalenie prostaty, które może mieć postać bakteryjną lub niebakteryjną. W pierwszym z wymienionych do leczenia wystarcza antybiotykoterapia, w drugim natomiast problem jest nieco większy, gdyż wciąż nie znamy przyczyny takiego stanu.

Niezwykle często spotykaną dolegliwością prostaty jest łagodny przerost gruczołu krokowego, czyli hiperplazja. Ta choroba prostaty rozpoczyna się w piątej i szóstej dekadzie życia, a w jej przebiegu dochodzi do niekontrolowanego rozrostu komórek prostaty. Z uwagi na swoje położenie powiększona prostata wywołuje nacisk na tylną ścianę pęcherza moczowego oraz odbytnicę, co z kolei wywołuje częstomocz, a nawet zaparcia. Wtedy to może dochodzić do trudności z oddawaniem moczu, wydłużonej mikcji czy uczucia niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego.

Jednym z najpoważniejszych schorzeń gruczołu krokowego jest rak prostaty, który jednocześnie stanowi drugi najczęstszy nowotwór wśród mężczyzn w Polsce. Jak dotąd nie udało się w pełni poznać przyczyn rozwoju raka prostaty, wiadomo natomiast, że jego występowanie jest powiązane z podeszłym wiekiem i czynnikami genetycznymi. Należy pamiętać, że rak prostaty może rozwijać się całkowicie bezobjawowo lub z tylko nieznacznymi symptomami, dlatego też ważne jest wykonywanie systematycznych badań kontrolnych. Rak gruczołu krokowego często tworzy przerzuty do kości, rzadziej przerzuty do mózgu, płuc i wątroby.

Jak dbać o prostatę?

Przede wszystkim pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Przyjmuje się, że mężczyzna po 40. roku życia powinien poddać się badaniu prostaty raz w roku. Ponadto po pięćdziesiątce dobrze oznaczyć poziom PSA w surowicy krwi. Warto też wdrożyć kilka zdrowych nawyków, jak np. korekta codziennego jadłospisu. Twoje posiłki powinny zawierać przeciwutleniacze oraz substancje przeciwnowotworowe, czyli witaminy C, D i E oraz likopen, izoflawanoidy oraz polifenole. Dbaj o swoją prostatę przez całe życie i nie lekceważ pierwszych objawów dolegliwości gruczołu krokowego!

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10318 )