Poznajcie najważniejsze zasady bezpiecznego opalania. O tym trzeba wiedzieć!

MEDserwis.pl >Poznajcie najważniejsze zasady bezpiecznego opalania. O tym trzeba wiedzieć!

Poznajcie najważniejsze zasady bezpiecznego opalania. O tym trzeba wiedzieć!

Poznajcie najważniejsze zasady bezpiecznego opalania. O tym trzeba wiedzieć!
Czy można opalić się bezpieczne na złocisto-brązowy kolor? Na temat opalania powstało wiele mitów, których zdecydowanie nie należy powtarzać i powielać. Właściwa ochrona skóry jest niezbędna i nawet przy wysokiej ochronie przeciwsłonecznej można opalić skórę. Warto poznać najważniejsze zasady bezpiecznego opalania!

Czy dzieci mogą się opalać i jaka jest bezpieczna dawka opalania dla dorosłych?Bezpieczna ekspozycja na słońce to 15 minut bez dodatkowego zabezpieczenia. Trzeba pamiętać, e promieniowanie UVA i UVB przenika skórę, prowadzi do redukcji kolagenu i elastyny, a także większej aktywności wolnych rodników tlenowych, których działanie może doprowadzić do szkodliwych mutacji, w tym nowotworów. Dlatego konieczne jest stosowanie kremów ochronnych zawierających faktor przeciwsłoneczny. Generalnie dzieci do lat 3 nie powinny opalać skóry na słońcu. Trzeba zadbać dla nich o przewiewne ubranie bawełniane, nakrycie głowy, a jednocześnie zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV kremem z najwyższym faktorem SPF 50+. Warto też z dzieckiem przebywać w cieniu, przy czym nie zwalnia to ze stosowania kremów ochronnych. Bezpieczne opalanie w przypadku dorosłych to 20 minut ekspozycji na słońce przy zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia kremem z filtrem. Pierwsza ekspozycja nie powinna być dłuższa, potem czas można nieco wydłużyć. Na pewno jednak za pierwszym razem nie można leżeć kilka godzin na słońcu zresztą tak długa ekspozycja nigdy nie jest wskazana. Nakrycie głowy i ochrona oczu przed promieniowaniem UV także są konieczne. Trzeba zatem zadbać o okulary przeciwsłoneczne z rzeczywistą ochroną, czyli wybrać model od optyka.

Czy opalanie zawsze wiąże się z fotostarzeniem skóry?Jeżeli będziesz wystawiać skórę na zbyt długie działanie promieniowania UV, to nie uchronisz jej przed fotostarzeniem. Oczywiście szkodliwe działanie można niwelować poprzez stosowanie kremów z właściwym filtrem ochronnym dopasowanym do fototypu skóry, zatem najczęściej SPF 50 lub 30. Istotne znaczenie ma powtarzanie aplikacji. Częstym błędem jest jednokrotne nałożenie kremu przed wyjściem na słońce, a potem opalanie się "na skwarkę". Aplikację kremu koniecznie trzeba powtarzać co 2 godziny i każdorazowo po wyjściu z wody, kąpieli pod prysznicem i wysuszeniu skóry. Nie należy wychodzić z wody i pozwalać słońcu wysuszyć skórę, bo woda działa na skórę jak soczewka i wtedy najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych, bo skóra w tym momencie jest już pozbawiona wcześniej nałożonej warstwy ochronnej.

Jak należy postępować w przypadku wystąpienia oparzeń słonecznych?Oparzenia skórne zarówno te pierwszego, jak i drugiego stopnia występujące po opalaniu można łagodzić stosując preparaty zawierające pantenol bądź naturalne sposoby. Dobrze sprawdza się jogurt grecki, który wyciąga wysoką temperaturę, a także łagodzi świąd. Należy nosić przewiewną odzież, która nie przykleja się do skóry. Na oparzoną skórę można położyć chłodny okład, przy czym należy pamiętać, że powinien być on w letniej temperaturze. Nie można przy oparzeniach doprowadzać do szoku termicznego i stosować zimnych okładów. Nie należy również brać zimnych pryszniców. Na oparzoną skórę sprawdzą się także kremy z alantoiną, czy też masło shea. Nawilżanie jest w tym przypadku tak potrzebne jak schładzanie skóry. Warto opalać się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, bo wtedy można uniknąć przykrych dolegliwości.

 

Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl