Ostroga piętowa – leczenie, rehabilitacja, osteopatia

MEDserwis.pl >Ostroga piętowa – leczenie, rehabilitacja, osteopatia

Ostroga piętowa – leczenie, rehabilitacja, osteopatia

Ostroga piętowa – leczenie, rehabilitacja, osteopatia

Nieprawidłowo dobrane obuwie, urazy przeciążeniowe i mechaniczne, oraz choroby (w tym zwyrodnieniowe), nierzadko powodują przykre dolegliwości bólowe. Chodzenie staje się przy tym prawdziwą udręką, a nawet niewielki ruch może stanowić problem i przysparzać cierpienia. Nader dokuczliwym schorzeniem jest, chociażby tzw. ostroga piętowa, czyli inaczej mówiąc – narośl kostna, powstała na powierzchni kości piętowej. Stopniowo rosnąca, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie i znacznie ograniczyć mobilność człowieka. Stąd, kluczowe jest tu podjęte odpowiednio wcześnie, właściwe leczenie.


Specyfika choroby


Zapalenie rozcięgna podeszwowego, inaczej zwane ostrogą piętową, to stosunkowo częsta przypadłość, występująca zarówno u seniorów, jak i osób młodych. Może ona być wynikiem złej dbałości o stopy, ale również konsekwencją intensywnych treningów sportowych (np. taniec, tenis, biegi), bądź mieć podłoże autoimmunologiczne. By jednak trafnie określić konkretną przyczynę, wymagana jest szersza diagnostyka i dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski.


Powszechnie wyróżnia się kilka głównych powodów rozwoju ostrogi, począwszy od noszenia zbyt ciasnych butów, po zbyt długie pozostawanie w pozycji stojącej. Stan zapalny pojawia się natomiast, także jako efekt nadwagi i otyłości, a jednocześnie wrodzonego lub nabytego płaskostopia. Poza tym zdarza się, iż to niedoleczony uraz stopy rzutuje na podobne zmiany w jej obrębie, ale na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia ostrogi piętowej, dedykowanych osobom w różnym wieku.


Nieprzyjemne objawy ostrogi piętowej


Pacjenci, u których stwierdzono występowanie ostrogi piętowej, skarżą się przede wszystkim, na niezwykle silny, pulsujący ból o charakterze kłującym, w zaawansowanych przypadkach promieniujący aż do biodra. Uporczywy dyskomfort, obejmujący w zasadzie całą powierzchnię pięty, odczuwalny jest niemal przez cały czas, a zwłaszcza przy próbach stawania na stopę. W celu zmniejszenia skutków stanu zapalnego poleca się miejscowo stosować balsamy i maści łagodzące oraz masaże. Pomóc mogą ponadto, zimne kompresy i okłady.


Proces leczenia


Samo leczenie to dość złożony proces, wciąż udoskonalany, wraz z postępem technologicznym. W tymże wypadku, choć zwykle nie ma wskazań do operacji, wdrażane są metody, polegające na łączeniu fizjoterapii z osteopatią. Dopiero te dwie drogi przenikając się wzajemnie, doprowadzą do pożądanego rezultatu.


Doświadczony fizjoterapeuta, z dużym prawdopodobieństwem poleci zakup specjalistycznych wkładek ortopedycznych na miarę i ortez, odciążających miejsce bólu, a także zaleci rehabilitację, indywidualnie dostosowaną do potrzeb danego pacjenta. Wszelkie zabiegi fizykalne razem z ćwiczeniami kinezyterapeutycznymi są tu jak najbardziej wskazane. Niemniej jednak, w przypadku fizykoterapii największą skuteczność zapewnia zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej (około 5 zabiegów). Zabieg ten świetnie rozbija zwapniałe fibroblasty, dodatkowo poprawiając cyrkulację krwi. Dzięki tej terapii wzrasta też produkcja naturalnego kolagenu koniecznego do odbudowy tkanek miękkich. Z drugiej zaś strony, jedynie przy wsparciu osteopaty, możemy liczyć na optymalne wyniki. Gdy zatem tradycyjna medycyna zawodzi, możliwe jest pozbycie się dolegliwości dzięki nieinwazyjnej w formie osteopatii.


Reasumując, w początkowym etapie choroby, ostrogi piętowe leczy się zachowawczo, przyjmując odpowiednio dobrane środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wskazane jest także wprowadzanie zabiegów redukujących ból i stan zapalny. W najgorszych zaś miejscach, gdzie stan jest poważny można zdecydować się na ostrzykiwanie toksyną botulinową. Dobrym krokiem jest też fizykoterapia (ultradźwięki, fonoforeza), laseroterapia i wspomniana wyżej, fala uderzeniowa. Trzeba również pamiętać o zakupie wyprofilowanych miękkich butów, wkładkach lub podpiętkach żelowych, amortyzujących uderzenia pięty o podłoże w trakcie chodzenia. Opowiedzialne podejście do leczenia ostrogi, powinno natomiast, szybko przynieść oczekiwane efekty.


 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl