Ostre zapalenie oskrzeli - diagnostyka i leczenie

MEDserwis.pl >Ostre zapalenie oskrzeli - diagnostyka i leczenie

Ostre zapalenie oskrzeli - diagnostyka i leczenie

Ostre zapalenie oskrzeli - diagnostyka i leczenie

Zapalenie oskrzeli jest to choroba, która może zacząć się bardzo podstępnie, gdyż najpierw przypomina ona przeziębienie. Może się pojawić jako powikłanie po wcześniej przebytej infekcji. W związku z tym nie wolno bagatelizować ani przeziębienia, ani grypy - warto zadbać o odpoczynek i przez kilka dni pozostawać w domu, aby nie nasiliły się objawy i nie doszło do rozwoju zapalenia oskrzeli. Dowiedz się więcej o tej chorobie!

Ostre zapalenie oskrzeli i jego objawy

Zapalenie oskrzeli jest to choroba dolnych dróg oddechowych, której objawy są podobne do przeziębienia, ale występuje w niej bardzo uciążliwy kaszel. Jeśli weźmie się pod uwagę czas trwania objawów, a także przyczyny choroby, oraz ich wpływ na funkcje układu oddechowego, to możliwe jest wyróżnienie dwóch podstawowych postaci zapalenia oskrzeli:

- zapalenie oskrzeli ostre,
- zapalenie oskrzeli przewlekłe.

Jeśli chodzi o ostre zapalenie oskrzeli, to jego cechą charakterystyczną jest bardzo uporczywy kaszel. Najpierw jest to kaszel suchy i męczący, a potem pojawia się kaszel mokry z niewielkim odkrztuszaniem wydzieliny. Do tego dochodzi jeszcze złe samopoczucie, a także ból głowy i gorączka.

Diagnozowanie ostrego zapalenia oskrzeli

Aby można było rozpoznać zapalenie oskrzeli, lekarzowi najczęściej wystarcza badanie fizykalne. Polega ono na osłuchiwaniu klatki piersiowej z wykorzystaniem stetoskopu. Niekiedy, ale to dzieje się bardzo rzadko, konieczne może być wykonanie RTG klatki piersiowej. Poza tym lekarz może również zlecić wykonanie badań mikrobiologicznych, aby można było sprawdzić, czy za chorobę są odpowiedzialne wirusy, czy bakterie.

Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli przeważnie nie wymaga specjalistycznego leczenia. Bardzo ważne znaczenie ma odpoczynek oraz pozostawanie w domu przez kilka dni. Trzeba pamiętać o tym, aby przyjmować dużą ilość płynów, które będą przyczyniały się do rozrzedzania wydzieliny, co wpłynie na ułatwienie jej odkrztuszania. Poza tym warto przyjmować preparaty wykrztuśne. Bardzo dobrze sprawdzają się te, które mają w swoim składzie ambroksol. Jest to substancja czynna, mająca działanie mukolityczne, a to oznacza, że zmniejsza lepkość śluzu, a także działanie sekretolityczne, czyli pobudza produkcję rzadkiej wydzieliny w drogach oddechowych.
Jeśli kaszel jest bardzo męczący i do tego pojawiają się duszności, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który będzie mógł przepisać leki rozkurczające oskrzela. W przypadku wysokiej gorączki pomóc może stosowanie leków przeciwgorączkowych. Przeważnie jednak zapalenie oskrzeli jest wywoływane przez wirusy, a to oznacza, że nie jest tutaj konieczne podawanie antybiotyku. Lekarz przepisuje antybiotyk tylko w sytuacji zakażenia bakteryjnego.
Aby wspomóc swój układ odpornościowy, można jeszcze zastosować naturalne specyfiki, do których zalicza się: sok malinowy, mód, czosnek, cytrynę oraz zioła, które mogą skutecznie pomóc w leczeniu ostrego zapalenia oskrzeli.

Referencje:
Hryniewicz W., Albrechta P., Radzikowskiego A., Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, Warszawa, 2016.
Krenke R., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] Lekarz POZ 6/2018.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10289 )