Oprogramowanie medyczne – jakie wybrać do swojego gabinetu?

MEDserwis.pl >Oprogramowanie medyczne – jakie wybrać do swojego gabinetu?

Oprogramowanie medyczne – jakie wybrać do swojego gabinetu?

Oprogramowanie medyczne – jakie wybrać do swojego gabinetu?
Współczesny gabinet lekarski nie może obejść się bez zaplecza informatycznego. Szybkie wystawianie recept, łatwy dostęp do dokumentacji medycznej, zarządzanie rejestracjami pacjentów - to tylko niektóre z możliwości, jakie daje dobre oprogramowanie medyczne. Jak dobrać odpowiedni produkt do dla swojego gabinetu? Podpowiadamy.

Oprogramowania medyczne - podstawa w gabinecie lekarskimOtwarcie własnego gabinetu lekarskiego to duże wyzwanie logistyczne. Lekarz musi zadbać m.in. o stworzenie całej infrastruktury sieciowej oraz dobrać narzędzia dopasowane do specyfiki swojej pracy. Jednym z takich kluczowych narzędzi jest oprogramowanie medyczne. Odpowiada ono niemal za całą obsługę gabinetu. Wspiera w prowadzeniu dokumentacji medycznej, pozwala zmniejszyć kolejki w rejestracji pacjentów oraz ułatwia zarządzanie wizytami. Dobrze dobrany program medyczny może znacząco usprawnić pracę w gabinecie, zwiększyć komfort dla całego personelu, a także pomóc w pozyskaniu nowych pacjentów (np. dzięki opcji rejestracji wizyt online).

Dobry program dla lekarzy – jakie cechy powinien mieć?


Wszechstronność

Niezależnie od tego, czy wybieramy oprogramowanie dedykowane przychodni czy gabinetom lekarskim, warto zwrócić uwagę na jego możliwości. Dobra aplikacja medyczna powinna umożliwić kompleksowe zarządzanie całym gabinetem. Mowa tu np. o szybkim dokonywaniu zmian w kalendarzu wizyt, systemie powiadomień SMS z przypomnieniami dla pacjentów oraz wygodnym prowadzeniu dokumentacji medycznej. Ta ostatnia funkcjonalność jest szczególnie ważna. Trudno sobie wyobrazić pracę w gabinecie bez prowadzenia karty pacjenta, historii choroby czy wypisywania wizyt. W nowoczesnych systemach medycznych większość tych danych jest podstawiana automatycznie, co wpływa na komfort pracy.

Szybkość i wygoda

Bogata funkcjonalność to nie wszystko. Dobry program dla lekarzy powinien też gwarantować szybką i wygodną obsługę, tak aby korzystanie z niego nie odrywało lekarza od jego głównych obowiązków. Duże znaczenie ma choćby menu, które powinno płynnie przenosić użytkownika między modułami. Cały interfejs powinien być czytelny oraz intuicyjny dla całego personelu. Ta cecha przełoży się na większe zadowolenie pacjentów, którzy nie będą musieli długo czekać na wizytę.

Wsparcie techniczne

Równie duże znaczenie ma też wsparcie techniczne, które zapewnia dostawca oprogramowania. Dzięki niemu lekarz nie musi obawiać się, że usterka systemu sparaliżuje pracę w jego gabinecie. Wybierając program medyczny warto zorientować się, jak wyglądają kwestie wsparcia posprzedażowego i pomocy technicznej.

Bezpieczeństwo

Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo. Ochrona informacji wprowadzanych do systemu w postaci dokumentacji medycznej to priorytet dla każdej placówki medycznej. Oprogramowania medyczne powinno zatem posiadać najwyższej klasy zabezpieczenia takie jak:

  • certyfikat SSL;

  • logowanie dwuskładnikowe;

  • szyfrowanie danych;

  • kontrola dostępu i uprawnień.

Dobre zabezpieczenia pozwolą uniknąć ryzyka utraty danych, np. w wyniku kradzieży, awarii sprzętu czy pomyłki. Ciekawą funkcją, które posiadają niektóre programy medyczne, jest też cykliczne tworzenie kopii zapasowych bez udziału użytkownika.

Dostęp do bazy lekówProgram dla lekarzy zapewnia dostęp do różnych baz, w tym tej najważniejszej, czyli bazy leków. Ważne, aby była ona na bieżąco uzupełniana, zwłaszcza po każdej zmianie listy leków refundowanych. System powinien być też zgodny ze standardami prawnymi obowiązującymi w służbie zdrowia, takimi jak rozporządzenie o Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) czy przepisy związane z cyfryzacją. Wszystkie te aktualizacje powinny odbywać się automatycznie, bez udziału użytkownika.

Praca z dowolnego urządzeniaPraca lekarza rzadko kiedy kończy się po wyjściu z gabinetu. Dlatego tak ważny jest szybki dostęp do programu z dowolnego miejsca: domu, samochodu, czy nawet kolejki w sklepie. Możliwość tę daje oprogramowanie webowe. Zalet takiego rozwiązania jest wiele: system taki działa z poziomu przeglądarki internetowej, nie wymaga więc instalacji i nie ogranicza użytkownika tylko do jednego urządzenia.

Wystarczy tylko utworzyć konto, by móc odpalić program na dowolnym urządzeniu z dostępem do sieci (np. smartfonie lub tablecie). Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby wygodnie zarządzać rejestracjami będąc w domu lub w drodze do pracy. System webowy to też świetne rozwiązanie w przypadku awarii – jeżeli zepsuje się komputer, pracę będzie można kontynuować na innym sprzęcie.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl