Okulary korekcyjne pozwalają na skorygowanie wielu wad wzroku, takich jak krótko - i dalekowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia. Ale okulary to dziś coś więcej niż tylko funkcjonalność - to także styl. Dlatego tak ważne jest nie tylko dopasowanie szkieł okularów, ale także wybór modnych oprawek.
Kiedy potrzebne są okulary korekcyjne?
Wiele osób ma problemy z widzeniem obiektów z bliska lub daleka. Nazywa się to błędem refrakcji i jest najczęstszym rodzajem problemu z oczami. Błędy refrakcji są spowodowane nieprawidłowym kształtem oczu. Oznacza to, że oko nie załamuje światła we właściwy sposób, aby stworzyć wyraźny obraz na siatkówce. Noszenie okularów lub soczewek kontaktowych jest jednym ze sposobów, aby poprawić wzrok i odzyskać ostrość widzenia, a także spowolnić pogłębianie się wady wzroku.
Objawy mogące wskazywać na zaburzenia refrakcji to między innymi:
widzenie rozmazane lub mgliste,pojawienie się problemów z ostrym widzeniem obiektów bliskich lub dalekich,bóle i zawroty głowy,ból oczu, zaczerwienienie i podrażnienie oczu,widoczny blask wokół jasnych świateł,konieczność mrużenia oczu, aby dobrze widzieć,widzenie podwójne,problemy z jazdą w nocy.Rodzaje okularów korekcyjnych
Okulary pozwalają skorygować wszystkie podstawowe wady wzroku. W przebiegu dalekowzroczności promienie światła padające na oko załamują się za siatkówką. Zastosowanie szkieł okularowych o grubszym środku pozwala skorygować załamanie światła w taki sposób, aby promienie przecinały się dokładnie na siatkówce. Także okulary korygujące krótkowzroczność i astygmatyzm korygują załamywanie się światła w taki sposób, by padało ono prosto na siatkówkę. Dla krótkowidzów przeznaczone są szkła wklęsło - wypukłe, a astygmatyzm korygowany jest okularami cylindrycznymi, o różnej mocy załamywania promieni świetlnych. Natomiast presbiopia skorygowana może być dzięki okularom jednoogniskowym, dwuogniskowym lub progresywnym. Okulary jednoogniskowe pozwalają na wyraźne czytanie lub chodzenie, okulary dwuogniskowe pozwalają na swobodne wykonywanie obu tych czynności. Z kolei okulary progresywne pozwalają wyraźnie widzieć z bliska, daleka oraz na odległości pośrednie.
Okulary korekcyjne to nie tylko szkła
Łatwo można zauważyć, że
wszystkie marki oprawek okularów korekcyjnych a przynajmniej te uznane, stawiają nie tylko na funkcjonalność, ale także na wygląd. W końcu mamy do czynienia z produktem, który zdobi twarz nierzadko przez cały dzień. Wypada więc, by prezentował się odpowiednio.
Na wygląd i funkcjonalność okularów korekcyjnych wpływają nie tylko szkła, ale także oprawki. Wybór idealnych oprawek może być podyktowany stylem oprawek, ich kolorem i kształtem, ale także komfortem ich noszenia. Podstawowe zasady, którymi należy się kierować podczas wyboru oprawek są następujące:
wybierz ramki, które nie dotykają rzęs lub policzków,upewnij się, że oczy znajdują się w środku soczewek,wyreguluj elementy za uchem i podkładki w pobliżu nosa, aby uzyskać najlepsze dopasowanie.
Gdy te warunki zostaną spełnione, można zwrócić baczniejszą uwagę na kształt oprawki i kolor. Warto zainteresować się szczególnie oprawkami oferowanymi przez renomowanych producentów. Nawet największe domy mody poza kolekcjami ubrań dbają o dodatki - i uwzględniają także okulary.
Wśród takich modowych oprawek okularowych można wymienić chociażby
oprawki Gucci. Wyróżniają się wysoką jakością i dużą trwałością, a także bogactwem kształtów i wariantów kolorystycznych. Marka oferuje między innymi lubiane przez kobiety oprawki typu kocie oko, czy też modele klasyczne, jak oprawki prostokątne, owalne czy okrągłe. Gama kolorystyczna to zarówno ponadczasowa czerń, jak i silniejsze akcenty kolorystyczne, w tym biel, złoto czy wzór panterki.
Kolejną propozycję prezentuje firma
Persol okulary, które przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn, ceniących sobie prostotę, ale w bardzo eleganckim wydaniu. Wzory są stonowane, klasyczne, chociaż wykonane z nowoczesnych materiałów i bardzo solidnie wykonane. Ta marka jest dowodem, że dobrze dobrane okulary potrafią zmienić image, nadać profesjonalnego, poważnego wyglądu, ale także dodać pewności siebie.