Okulary czy soczewki kontaktowe na astygmatyzm?
Okulary czy soczewki kontaktowe na astygmatyzm?
Astygmatyzm to wada wzroku dotycząca ponad 30% światowej populacji, która charakteryzuje się zniekształceniem gałki ocznej – a dokładnie rogówki lub soczewki oka, co prowadzi do zniekształconego widzenia. Objawy wady mogą obejmować również podwójne widzenie, zmęczenie oczu, a nawet bóle głowy. Warto wspomnieć, że często jest on dziedziczony, a jego przyczyną może być także przebyty wcześniej uraz oka.
Tak jak wyżej wspomnieliśmy – astygmatyzm leczymy zachowawczo, przy pomocy okularów lub soczewek torycznych.
Dostępna jest również metoda laserowa, jednak ze względu na fakt, że to bardziej inwazyjny zabieg – nie jest aż tak powszechna wśród astygmatyków.
Astygmatyzm to wada wzroku, która wymaga korekcji. Po jego zdiagnozowaniu należy wybrać metodę korekcji, jednak na tę decyzję wpływa kilka czynników. Na czym dokładnie polegają? Która z nich będzie dla Ciebie odpowiednia? Poniżej krótkie wyjaśnienie każdej z nich.
W przypadku astygmatyzmu, noszenie soczewek torycznych z cylindrem może skorygować wadę praktycznie u każdej osoby, ponieważ szkła posiadają różne moce refrakcyjne w przekroju pionowym i poziomym, co skutecznie umożliwia korekcję. Soczewki toryczne różnią się od budowy standardowych soczewek. Jej materiał jest grubszy w różnych miejscach – z tego powodu szkła toryczne muszą być noszone w odpowiedniej pozycji, aby skorygować krzywiznę oka. O właściwe położenie soczewki dbają specjalne wyprofilowanie strefy stabilizujące i punkty, w których soczewka jest nieco cięższa, aby nie przemieszczała się podczas ruchu oczu. Szkła toryczne wykonane są z delikatnego i bezpiecznego materiału silikonowo – hydrożelowego. Są więc wygodne w noszeniu, nawet przez długie godziny – ponieważ eliminują suchość oka.
W przypadku astygmatyzmu, zwykłe szkła w okularach nie wystarczą. Zamiast nich używa się szkieł cylindrycznych, które nazywamy tak z uwagi na ich specyficzny kształt. Specjalna konstrukcja przypominająca elipsę wpływa na załamujące się światło w przekroju poziomym i pionowym. Moc cylindra i jego oś określana jest na podstawie posiadanej wady i oznaczana jest od 0 do 180 stopni. Czy w każdym przypadku astygmatyzmu powinniśmy nosić okulary na stałe? Nie zawsze. Jeśli jest to niewielka wada – do ok. 1 dioptrii, możemy korzystać z nich jedynie podczas czytania czy pracy przy komputerze.
Zastanawiasz się, co lepiej sprawdzi się w przypadku astygmatyzmu – okulary czy soczewki toryczne? Wybór sposobu korekcji wady zależy od stopnia jej zaawansowania oraz od Twoich codziennych nawyków i indywidualnych preferencji. W przypadku bardziej zaawansowanej postaci astygmatyzmu polecanym rozwiązaniem jest wybór soczewek torycznych. Korekcja okularowa może nie być tak efektywna jak ta z wykorzystaniem soczewek torycznych – odległość gałki ocznej od szkieł jest większa, natomiast soczewka przylega bezpośrednio do oka. Co więcej, jej specjalny kształt, o którym już wspomnieliśmy, umożliwia nam poprawne widzenie pod każdym kątem. Nie jest to standardem w przypadku okularów, które mają ograniczone pole i kąt widzenia – przy spoglądaniu w dół, bok czy górę – obraz jest niewyraźny. Jeśli planujesz zakup soczewek torycznych, zadbaj o to, aby pochodziły z bezpiecznego źródła. To bardzo ważne w przypadku zdrowia Twoich oczu. Sprawdź ofertę sklepu internetowego Optiland, gdzie czekają na Ciebie wysokiej jakości soczewki od renomowanych producentów.
Aby dowiedzieć się więcej na temat astygmatyzmu oraz jego leczenia sprawdź artykuł: Astygmatyzm - jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?
Jeśli nadal zastanawiasz się, na jaką metodę korekcji się zdecydować na astygmatyzm – soczewki czy okulary, skontaktuj się ze specjalistą. Odpowiedni okulista zdiagnozuje jaki rodzaj astygmatyzmu występuje w Twoim przypadku i podejmie jego odpowiednie leczenie.
PS Wiedziałeś, że według nauki najłagodniejsze i najbardziej neutralne jest światło zielone? Odpręża i dobrze wpływa na wzrok.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Sklep podologiczny: klucz do sukcesu i rozwoju Twojego gabinetu
więcej
Podolog Łódź: Twój przewodnik do zdrowych stóp i pewnego kroku
więcej
Rozmowy telefoniczne przez aparaty słuchowe - praktyczne zalety i możliwości
więcej
Opieka nad osobami starszymi
więcej
Dlaczego kosmetyczki i dermatolodzy polecają profesjonalne kosmetyki
więcej
Dlaczego warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny?
więcej
Wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha? Sprawdź, czy to SIBO! Poznaj skuteczne rozwiązanie – test wodorowo-metanowy
więcej
Jaki sprzęt powinien znać każdy fizjoterapeuta?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl