Najczęstsze sposoby leczenia problemów z erekcją – poznaj najskuteczniejsze metody

MEDserwis.pl >Najczęstsze sposoby leczenia problemów z erekcją – poznaj najskuteczniejsze metody

Najczęstsze sposoby leczenia problemów z erekcją – poznaj najskuteczniejsze metody

Najczęstsze sposoby leczenia problemów z erekcją – poznaj najskuteczniejsze metody

Problemy z erekcją to nie tylko częsty powód kłopotów w związku i pogorszenia samopoczucia oraz spadku pewności siebie, ale także sygnał, że czas wykonać badania kontrolne i dokładnie przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Na szczęście niezależnie od przyczyny zaburzeń erekcji istnieją skuteczne metody leczenia, które przywraca sprawność seksualną. Poznaj metody leczenia problemów z erekcją i dowiedz się, które z nich uważane są za najskuteczniejsze.

Problemy z erekcją – jakie mogą być ich przyczyny?

Problemy z erekcją nie należą do rzadkości w każdej grupie wiekowej, choć panowie niechętnie o tym mówią, nawet lekarzowi. Wśród młodych mężczyzn statystycznie częściej zdarza się zaburzenie seksualne, jakim jest przedwczesny wytrysk, jednak także w tej grupie wiekowej zdarzają się problemy takie jak trudności z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu [1]. Po 40. roku życia już około połowa mężczyzn doświadcza problemów ze wzwodem [2], co spowodowane jest zarówno niewłaściwym trybem życia, jak i pojawiającymi się w tym czasie chorobami przewlekłymi, z których wiele jest konsekwencją niezdrowych nawyków żywieniowych, stosowania używek i braku ruchu. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji zalicza się choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę i powodowane przez nią uszkodzenia naczyń, choroby prostaty oraz zaburzenia hormonalne [3]. U mężczyzn w średnim wieku następuje naturalny spadek poziomu hormonów płciowych, co może przyczyniać się do obniżenia potencji i problemów ze wzwodem. Zaburzenia erekcji mogą mieć również naturę psychogenną - są częstym objawem np. depresji [4].

Najczęściej stosowane leki na zaburzenia erekcji

Podstawowa grupa leków stosowana w leczeniu zaburzeń erekcji to inhibitory fosfodiesterazy 5 (PDE5I), do których zaliczamy substancje takie jak sildenafil, tadalafil, czy wardenafil [5]. Najdłużej stosowany i przez to najlepiej przebadany PDEI5 to sildenafil, stosowany z powodzeniem na zaburzenia erekcji m.in. u pacjentów chorych na cukrzycę [6]. Mechanizm działania sildenafilu polega na zwiększeniu napływu krwi do prącia, co ułatwia osiągnięcie i utrzymanie wzwodu. Dobrym wyborem są dostępne bez recepty leki Mensil lub Mensil Max*, z odpowiednio 25 mg lub 50 mg sildanefilu [7]. Leki te mają postać łatwych i dyskretnych w stosowaniu tabletek do rozgryzania i żucia (nie trzeba popijać ich wodą). Działają już po 12 minutach od zażycia, a efekt ich działania utrzymuje się nawet do 5 godzin. Należy pamiętać, że aby lek działał - niezbędna jest stymulacja seksualna [7].


Inne metody leczenia zaburzeń erekcji

W przypadku problemu, jakim są zaburzenia erekcji, leczenie może przybierać różne formy, zależnie od etiologii zaburzenia. Przy zaburzeniach erekcji zawsze zalecana jest wizyta u lekarza i dokładna diagnostyka, ponieważ pogorszenie się sprawności seksualnej może być pierwszym objawem wielu poważnych chorób. W takich przypadkach konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia przyczynowego. W leczeniu zaburzeń erekcji w większości przypadków objawowe leczenie farmakologiczne jest wystarczające, ale lekarz może też zalecić iniekcje do ciał jamistych prącia, próżniociąg lub leczenie operacyjne [5]. Do metod wspomagających i poprawiających ogólną kondycję organizmu należy zmiana diety, redukcja masy ciała, wdrożenie regularnej aktywności fizycznej, stosowanie sposobów rozładowujących stres oraz odpowiednia ilość snu. W niektórych przypadkach lekarz może także skierować pacjenta na psychoterapię lub zalecić wizytę u seksuologa.

Przypisy:

1. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 02.03.2022.

2. K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.

3. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 02.03.2022.

4. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.

5. Wojciech Cichoń, Bartosz Grabski, Zaburzenia erekcji – leczenie farmakologiczne i operacyjne, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/leczenie/104119,zaburzenia-erekcji-leczenie-farmakologiczne-i-operacyjne, data dostępu 02.03.2022.

6. Władysław Grzeszczak, Zaburzenia erekcji u chorych na cukrzycę – znaczenie sildenafilu w leczeniu tych chorych, Choroby Cywilizacyjne w Praktyce Lekarskiej, https://www.kardiologia-i-diabetologia.pl/artykul/zaburzenia-erekcji-u-chorych-na-cukrzyce-znaczenie-sildenafilu-w-leczeniu-tych-chorych.

7. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

*Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.
MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.


Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl