Zabiegi medycyny estetycznej już od wielu lat stają się coraz bardziej popularne i dostępne dla wszystkich pacjentów. Wiele kobiet i coraz częściej również mężczyźni decydują się na zabiegi poprawiające wygląd twarzy i ciała, a po większości tych zabiegów można szybko wrócić do codziennych czynności bez obawy, że ktoś w pracy zauważy jakieś blizny. Wszystkie zabiegi, które oferuje medycyna estetyczna wykonuje się przy użyciu mało inwazyjnych technik i bez konieczności pobytu w szpitalu.
Wypełnianie zmarszczek i bruzd, poprawianie niedoskonałości oraz konturowanie kształtu twarzy i ciała przy użyciu wypełniaczy to najbardziej popularne zabiegi medycyny estetycznej. Skóra człowieka wraz z upływem czasu ulega procesowi naturalnego starzenia. Działanie czynników wewnętrznych (zanik włókien kolagenowych) i zewnętrznych (ekspozycja na słońce, zanieczyszczenie powietrza) przyczynia się do tworzenia zmarszczek. Za pomocą medycznych substancji wypełniających, tzw. wypełniaczy, można skorygować różne niedoskonałości naszej twarzy oraz zmarszczki różnej głębokości powstające na twarzy i szyi i dekolcie.
Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku wystąpienia objawów starzenia się skóry, istnieje bezwzględne wskazanie do wykonania zabiegu wypełniania. W wielu przypadkach najlepsze rezultaty przynoszą metody hybrydowe, ale o tym zadecyduje lekarz medycyny estetycznej podczas przeprowadzanej konsultacji. Zabieg wypełniania zmarszczek lub dodawania objętości zawsze poprzedza konsultacja z lekarzem, który wyklucza wszelkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu. W trakcie tego spotkania lekarz dobiera produkt i technikę wykonania zabiegu.
Obecnie do zabiegów wypełniania zmarszczek stosuje się głównie kwas hialuronowy uznany za najbezpieczniejszy i najdokładniej przebadany z dotychczas stosowanych wypełniaczy oraz własną tkankę tłuszczową.
Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka - najwięcej znajduje się go w skórze (aż ponad 50% całej zawartości), reszta jest obecna głównie w gałkach ocznych, w płynie łzowym, w stawach i w macierzy zewnątrzkomórkowej.
Kwas hialuronowy ma dodatkowe bardzo cenne dla skóry właściwości jak np. dużą higroskopijność tzn. cząsteczka kwasu hialuronowego może związać 1000 razy więcej wody niż sama waży. Dzięki temu kwas hialuronowy zwiększa nawilżenie i uwodnienie tkanek. Ponadto ma właściwości antyoksydacyjne oraz stymuluje powstawanie nowych fibroblastów i aktywuje własne fibroblasty do produkcji kolagenu. Ze względu na te cechy kwas hialuronowy jest również podawany przez lekarzy medycyny estetycznej w postaci niestabilizowanej (płynnej) podczas zabiegów mezoterapii igłowej w celu biorewitalizacji skóry.
Natomiast stabilizowany kwas hialuronowy jako wypełniacz jest substancją bardzo plastyczną i naturalnie układającą się w skórze oraz tkance podskórnej dzięki czemu jest stosowany przez lekarzy medycyny estetycznej do rozmaitych korekcji np:
- zniwelowania zmarszczek w okolicy twarzy i szyi,
- wypełniania bruzd nosowo-wargowych,
- korekcji wolumetrycznej twarzy głównie w obrębie policzków,
- wypełnienia ukośnych zapadnięć pod oczami
- podniesienia opadniętych kącików ust
- powiększenia i korekcji kształtu ust,
- poprawy konturów twarzy i ciała,
Efekty wypełnienia zmarszczek widoczne są od razu po zabiegu, a w zależności od użytego do zabiegu produktu i indywidualnych uwarunkowań utrzymują się dość długo, od 6 do 12 miesięcy.
Na rynku są dostępne liczne preparaty kwasu hialuronowego różniące się gęstością, sprężystością, lepkością i stopniem usieciowania cząsteczek. Przed zabiegiem lekarz medycyny estetycznej dobiera odpowiedni rodzaj preparatu zależnie od lokalizacji i rodzaju zabiegu oraz oczekiwanego przez pacjenta efektu końcowego. Wszystkie preparaty na bazie kwasu hialuronowego ulegają stopniowemu wchłonięciu po okresie od 6 do 12 miesięcy zależnie od rodzaju preparatu.
Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, ponadto większość obecnie stosowanych preparatów posiada w składzie lidokainę co dodatkowo znacznie zmniejsza odczuwanie bólu.
Produkty wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej są fabrycznie przygotowane do podania – w wygodnej dla lekarza strzykawce i z odpowiednią igłą. Lekarz dobiera najlepszą w danym przypadku technikę wprowadzenia substancji wypełniającej.
Efekty zabiegu wypełniania zmarszczek widoczne są od razu, a w zależności od podanego produktu i indywidualnych uwarunkowań utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Kwas hialuronowy, jako naturalny składnik skóry, z czasem zostaje wchłonięty, jednak badania wskazują, że wstrzyknięcie tej substancji pobudza naturalną produkcję kolagenu w okolicy jej podania. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się delikatny obrzęk i zaczerwienienie. Zmarszczki stają się całkowicie niewidoczne lub płytsze, a twarz staje się znacznie młodsza.
Należy pamiętać, że efekty zabiegu są kwestią indywidualną uzależnioną od osobistych uwarunkowań i nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta. Na efekt w szczególności mogą wpływać takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, trybu życia pacjenta oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych. Możliwe do osiągnięcia efekty w indywidualnych przypadkach omawiane są podczas wizyty w gabinecie lekarskim.
Przy zastosowaniu kwasu hialuronowego można również przywrócić właściwy hydrobalans skóry czyli głęboko nawilżyć, ujędrnić i uelastycznić skórę. W tym celu stosuje się preparaty, które zawierają częściowo stabilizowany kwas hialuronowy co pozwala w trakcie jednego zabiegu połączyć efekty uzyskiwane przez mezoterapię i podawanie wypełniaczy. Hydrobalans spłyca drobne zmarszczki i daje efekt odmłodzenia wyglądu skóry.
Kwas hialuronowy obecnie jest najczęściej stosowanym i najbezpieczniejszym wypełniaczem pozwalającym odmłodzić i poprawić wygląd pacjentów. Jednak ważne jest żeby przed zdecydowaniem się na wypełniacz lub jakikolwiek inny zabieg z obszaru medycyny estetycznej wybrać gabinet, w którym zabiegi wykonuje lekarz z dużym doświadczeniem najlepiej posiadający odpowiedni dyplom gwarantujący jakość wykonanego zabiegu. Dobrze wykonany zabieg nie powinien zmieniać indywidualnych rysów twarzy pacjenta, powinien jedynie uatrakcyjnić wygląd likwidując drobne niedoskonałości, usuwając bądź spłycając zmarszczki oraz poprawiając jakość i koloryt skóry. Po zabiegu pacjent powinien wyglądać naturalnie, ale o kilka lat młodziej i sprawiać wrażenie wypoczętego, ale nikt ze znajomych nie powinien zauważyć co konkretnie było zrobione.