Nadwrażliwość trzewna – jak sobie z nią radzić?

MEDserwis.pl >Nadwrażliwość trzewna – jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość trzewna – jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość trzewna – jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość trzewna – jak sobie z nią radzić?


Nadwrażliwość trzewna wiąże się z odczuwaniem bólu, który pochodzi z układu pokarmowego. Schorzenie to bardzo często występuje w przypadku osób, u których zdiagnozowano zespół jelita drażliwego. Jak poradzić sobie z nadwrażliwością trzewną?

Czym jest nadwrażliwość trzewna i jak się objawia?


Ból występujący w obrębie brzucha może być związany z problemami gastrycznymi, lecz jednocześnie może on zwiastować nadwrażliwość trzewną. Diagnozowana jest ona na podstawie badania bólu pod wpływem rozciągania odbytnicy balonem. Badanie to może przeprowadzić jedynie doświadczony gastrolog. Podstawowym objawem nadwrażliwości jest ból brzucha, lecz dodatkowo mogą występować:
1)biegunki,
2)zaparcia,
3)wzdęcia, 
4)gazy.
Przyczyny nadwrażliwości trzewnej nie są do końca znane, jednak lekarze twierdzą, że na jej powstawanie mogą wpływać:
1)przebyte infekcje układu pokarmowego,
2)silny stres, który pojawia się tuż po zatruciu pokarmowym,
3)zespół jelita drażliwego.

Jak pomoc sobie przy nadwrażliwości trzewnej?


W przypadku nadwrażliwości trzewnej leczy się głównie objawy, a więc sposób postępowania uzależniony jest głównie od tego, z czym dokładnie boryka się osoba chora. W przypadku zaparć warto sięgnąć po aboca melilax  aboca melilax w płynie - wlewkę doodbytniczą, która dostępna jest bez recepty. Osoby, które borykają się z biegunką, mogą zastosować różnego rodzaju środki z loperamidem. W przypadku wzdęć, warto zażyć preparaty zawierające symetykon. Jeśli jednak nadwrażliwość trzewna związana jest bezpośrednio z zespołem jelita drażliwego, to leczenie objawów nie jest już takie proste. Bardzo często symptomy mają bowiem podłoże psychosomatyczne. Osobom, które cierpią na jelita drażliwe, zalecana jest więc psychoterapia. Okazuje się bowiem, że biegunka, wymioty, zaparcia czy bóle brzucha mogą być spowodowane nadmiernym stresem czy nieumiejętnością kontrolowania emocji. 

Skutki nieleczenia nadwrażliwości trzewnej


Nadwrażliwość trzewną, podobnie jak zespół jelita nadwrażliwego, powinniśmy leczyć. Co prawda samo leczenie polega na redukowaniu objawów, jednak w wielu przypadkach warto także sięgnąć po psychoterapię, dzięki której będzie można znacznie zmniejszyć częstotliwość ich występowania, co bardzo poprawia jakość życia. Jakie są możliwe skutki nieleczenia nadwrażliwości trzewnej? Na ogół pacjenci skarżą się na coraz częstsze występowanie objawów, które w bardzo dużym stopniu utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Z tego też powodu prędzej czy później zgłaszają się po pomoc do lekarza. Warto mieć na uwadze, że nieleczenie objawów nadwrażliwości trzewnej może prowadzić do bardzo przykrych efektów ubocznych. Zaparcia mogą bowiem spowodować niedrożność jelit, biegunka zaś prowadzi do odwodnienia organizmu. Jeśli więc zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą wskazywać na nadwrażliwość trzewną bądź zespół jelita drażliwego warto udać się do lekarze pierwszego kontaktu. Ten zaś powinien skierować nas o gastrologa, który wdroży odpowiednią diagnostykę, a także odpowiednie leczenie. 

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10257 )