Mezoterapia to w ostatnich latach jeden z topowych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Zabieg cieszy się niesłabnącą popularnością. Zwłaszcza wśród gwiazd ekranu, które kochają go za naturalne efekty, jakie za jego pomocą jesteśmy w stanie osiągnąć. Dobrze nawilżona i rozświetlona skóra to zasługa odpowiednio dobranych koktajli, a te, regularnie dostarczane w głąb skóry, potrafią skutecznie spowolnić proces starzenia. O tym jaka moc tkwi w regularnej mezoterapii i jakimi efektami możemy się cieszyć opowiada doktor Małgorzata Legocka z kliniki Ars Estetica w Warszawie.
Redakcja: Pani Doktor, mezoterapia to wciąż jeden z najpopularniejszych zabiegów. Czym tak w ogóle jest mezoterapia i jakie są jej rodzaje?
Dr Małgorzata Legocka: Mezoterapią nazywamy zabiegi, podczas których do skóry właściwej dostarczane są odpowiednio dobrane substancje o działaniu odżywczym, regeneracyjnym, a nawet leczniczym. Jest to idealny zabieg utrzymujący skórę w dobrej kondycji. Możemy wyróżnić mezoterapię igłową oraz bezigłową.
Podczas
mezoterapii igłowej możliwe jest precyzyjne podanie preparatu na odpowiednią głębokość. Zabieg przeprowadzany jest bardzo cienką igłą, po wcześniejszym znieczuleniu skóry specjalną maścią. Już samo mechaniczne działanie – nakłucie skóry igłą – jest silną stymulacją do jej odnowy.
Z kolei mezoterapia bezigłowa jest nieinwazyjnym wprowadzaniem substancji aktywnych wykorzystującym zjawisko naturalnej przepuszczalności błon komórkowych. Jest ona dodatkowo stymulowana przez głowice emitujące fale magnetyczne czy też ultradźwięki.
Wybór metody zależy od potrzeb skóry oraz oczekiwanego efektu. Również rodzaj preparatu ma znaczenie. Przy mezoterapii igłowej możemy podać substancje aktywne do głębszych warstw skóry, do których nie będą docierać preparaty używane podczas metod bezigłowych.
Warto również wspomnieć o zabiegu Dermapen. Jest to specjalne urządzenie, na którego głowicy znajduje się 12 drobnych igiełek. Podczas zabiegu, wykonać można nawet 20 nakłuć na sekundę, regulując ich głębokość. Dzięki dużej ilości płytkich nakłuć skóra jest silnie stymulowana do produkcji elastyny i włókien kolagenowych. W trakcie zabiegu wykorzystuje się substancje aktywne, które działają w powierzchownych warstwach skóry, dodatkowo stymulując pojawienie się efektów. Zabieg możemy wykonywać dla redukcji drobnych i głębszych zmarszczek, poprawy jędrności i elastyczności skóry, a także w usuwaniu blizn, rozstępów czy walce z cellulitem.
R: Jakie produkty wykorzystywane są do mezoterapii twarzy? Na które z nich powinniśmy się zdecydować?
Dr Małgorzata Legocka: Gama produktów używanych do mezoterapii jest bardzo szeroka. Duże znaczenie ma prawidłowa kwalifikacja do zabiegu. Dobór odpowiedniej metody mezoterapii, a także preparatu, zależy od tego z jakim problemem mamy do czynienia.
W skład dostępnych koktajli wchodzą głównie kwas hialuronowy, aminokwasy, witaminy i ich pochodne, aktywne peptydy, aminokwasy i związki organiczne. Preparaty te często można łączyć ze sobą w odpowiednich proporcjach, tworząc indywidualnie dobrane mieszanki dla danego pacjenta.
Preparat dobierany jest podczas bezpośredniej konsultacji, kiedy lekarz ma możliwość oceny kondycji skóry pacjenta i zweryfikowanie możliwych do osiągnięcia efektów terapii. Sugeruję również, by korzystać z oryginalnych preparatów renomowanych firm. To w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym także reakcji alergicznych.
R: W jakich przypadkach mezoterapia jest najlepszym rozwiązaniem?
Dr Małgorzata Legocka: Mezoterapia ma wiele zastosowań. Najczęściej wykonywana jest dla nawilżenia skóry i poprawy jej elastyczności, zniwelowania drobnych, jak i głębszych zmarszczek, przebarwień oraz nierównego kolorytu. Zabieg sprawdzi się świetnie również w walce z bliznami, rozstępami czy cellulitem. Możemy go wykonywać w zależności od potrzeb w obrębie skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, owłosionej skóry głowy, ale także w innych partiach np. dla nawilżenia skóry łokci i kolan.
Warto również pamiętać, że mezoterapia jest doskonałym zabiegiem spowalniającym procesy starzenia, który warto stosować jako profilaktyczną pielęgnację skóry. Dostarczanie skórze najlepszych składników w regularnych odstępach czasu pozwala dużo dłużej cieszyć się dobrą kondycją skóry.
R: Co możemy osiągnąć za pomocą mezoterapii i kiedy zobaczymy efekty jej stosowania?
Dr Małgorzata Legocka: Efekty mezoterapii uzależnione są od zastosowanego preparatu oraz skali problemu z jakim zgłosił się pacjent. By móc cieszyć się długofalowymi efektami mezoterapii należy wykonać serię zabiegów w określonych przez lekarza odstępach czasu.
Trzeba uzbroić się w cierpliwość, choć pierwsze efekty zauważymy już po pierwszym zabiegu. Z każdym kolejnym będą się one pogłębiać. Skóra będzie nawilżona, rozświetlona i wypoczęta. Po serii mezoterapii zauważymy ogólna poprawę kondycji skóry, wyrównanie jej kolorytu, większą elastyczność, zniwelowanie drobnych zmarszczek czy cieni pod oczami.
R: Czy to oznacza, że mezoterapia jest skuteczniejsza od kremów?
Dr Małgorzata Legocka: Odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry jest niesamowicie ważna, także dla utrzymania efektów zabiegów, jednak nie może ich całkowicie zastąpić. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów, powinniśmy działać kilkutorowo.
Mezoterapia jest czynnikiem pobudzającym skórę do odnowy i produkcji nowych komórek. Dostarczamy tu substancje aktywne w odpowiednią warstwę skóry silnie ją stymulując. Kremy działają powierzchownie, a penetracja ich składników w głąb skóry jest zmienna. Brak jest tu również mechanicznego pobudzenia skóry, które jest bardzo istotne.
R: Jak często powinniśmy zatem powtarzać mezoterapię?
Dr Małgorzata Legocka: Częstotliwość wykonywania zabiegów uzależniona jest od problemu i oczekiwanego efektu. Najczęściej zalecana jest seria 3-5 zabiegów powtarzanych co 2-4 tygodnie oraz zabieg przypominający po zakończonej serii. Należy zaznaczyć, ze profilaktyczne działanie zawsze prowadzi do lepszych efektów niż walka z już istniejącym problemem. Dlatego tak ważne jest uchwycenie odpowiedniego momentu rozpoczęcia działania.
R: Czy mezoterapia jest zabiegiem lunchowym? Jak się wygląda bezpośrednio po zabiegu?
Dr Małgorzata Legocka: Zazwyczaj po mezoterapii skóra jest zaczerwieniona i widoczne są drobne grudki, które ustępują zwykle po około dwóch godzinach. W kolejnych dniach mogą pojawić się drobne siniaki. Wszystko zależy od techniki zabiegu oraz używanego preparatu.
Są rodzaje mezoterapii, które powodować mogą okresowe obrzęki lub utrzymywanie się grudek w skórze, co wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji. Jednak pacjent zawsze jest o tym uprzedzany przed planowanym zabiegiem.
R: Czy mogą pojawić się jakieś powikłania po zabiegu? Jeśli tak to jakie?
Dr Małgorzata Legocka: Mezoterapia jest dość bezpiecznym zabiegiem, jeśli będzie wykonana jest przez odpowiednią osobę. Następstwem prawidłowo wykonanego zabiegu może być przejściowy obrzęk lub grudki, drobne siniaki, tkliwość skóry. O przewidywanych działaniach poszczególnych preparatów pacjent zawsze jest uprzedzany przed zabiegiem.
Możliwe powikłania mogą wiązać się na przykład z nadwrażliwością na składnik użytego preparatu lub zastosowaniem go w nieodpowiedni sposób. Pamiętajmy o informowaniu lekarza o chorobach, istniejących uczuleniach oraz przyjmowanych lekach. Zminimalizuje to ryzyko wystąpienia powikłań.
Powinniśmy kierować się na zabiegi do klinik wykorzystujących tylko preparaty od sprawdzonych producentów. Mając wątpliwości, zapytajmy specjalistę o nazwę koktajlu i wskazania do jego wykorzystania w naszym przypadku. Doświadczony lekarz odpowie na wszystkie pytania i uzasadni swój wybór.
Warto również pamiętać o tym, że w renomowanych gabinetach fabrycznie zapakowany produkt otwierany jest dopiero przy nas.
R: Kto zatem powinien zabieg przeprowadzać?
Dr Małgorzata Legocka: Decydując się na zabieg, pamiętajmy aby oddać się w ręce lekarza, który zaopiekuje się nami kompleksowo. Nie tylko dobierze indywidualną terapię, ale również udzieli odpowiedniej pomocy w razie potrzeby.
Kombajny medyczne, dzięki którym wykonasz zabieg mezoterapii zobaczysz
tutaj