Kurzajki, brodawki - czym są? Skuteczne preparaty
Kurzajki, brodawki - czym są? Skuteczne preparaty

Brodawki, potocznie nazywa też kurzajkami to mało estetyczna zmiana skórna, która me tendencję do przenoszenia się w inne miejsca oraz nawracania. Jak znaleźć skuteczny preparat na brodawki? Czy w zwalczaniu kurzajek sprawdzą się domowe sposoby?
Jak wygląda brodawka?
Brodawka stanowi nieregularną zmianę skórną o grudkowym charakterze, która umiejscawia się w różnych miejscach. W zależności do lokalizacji wyróżniamy:
- brodawki skórne na dłoniach i stopach, w tym kurzajki podeszwowe,
- brodawki płciowe,
- brodawki płaskie- najczęściej obserwuje się je na twarzy i czole,
- brodawki podpaznokciowe- zlokalizowane pod i wokół paznokci.
Narośla zwykle są twarde i cieliste, ale mogą też być zabarwione na biało, brązowo bądź różowo. W przypadku niektórych z nich na szczycie zmiany widoczne są czarne drobinki.
Generalnie brodawka nie boli. Niemniej jednak kurzajka na stopie może powodować spory dyskomfort podczas chodzenia. Często też mylona jest z odciskiem.
Jak można zarazić się brodawką?
Główną przyczyną powstawania brodawek jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje wiele podtypów tego patogenu, które mogą wywołać zmianę na skórze. Wystarczy niewielkie przerwanie naskórka, przez które wirus może wniknąć do środka i po kilku miesiącach na skórze u osoby z obniżoną odpornością pojawia się brodawka. Zarazić można się poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem wirusa lub osobą zarażoną. Szacuje się, że do tej drugiej grupy zalicza się nawet 10% populacji. Najłatwiej jest zatem zarazić się wirusem brodawczaka, korzystając z sauny, basenów, wspólnych szatni, a także w salonach kosmetycznych. Wysokie prawdopodobieństwo zakażenia występuje również w przypadku kontaktu z zainfekowaną wirusem powierzchnią. Niestety wiele osób nie ma świadomości, że jest nosicielem wirusa i w taki sposób przenosi go na innych. Co więcej, często dochodzi do samozarażania. Kurzajka występująca w jednej lokalizacji na skórze przenosi się w inne miejsca.

Jak zwalczyć kurzajkę? - preparaty bez recepty
Wiele osób zanim odwiedzi gabinet dermatologiczny często próbuje zwalczyć brodawkę na własną rękę. Jeśli zmiana jest mała i pojedyncza zastosować można lek na kurzajki dostępny bez recepty. Natomiast w przypadku poważniejszych zmian konieczna jest interwencja chirurgiczna. Polega ona na trwałym, mechanicznym usunięciu brodawki z wykorzystaniem tradycyjnych metod chirurgicznych lub lasera.
Preparaty na brodawki i kurzajki (https://www.aptekagalen.pl/brodawki-kurzajki) dostępne powszechnie w aptece mają za zadanie zwalczyć brodawkę wykorzystując krioterapię lub substancje chemiczne, w tym kwas salicylowy i mlekowy. Działanie niskiej temperatury ma sprawić, że zmiana obumrze i odpadnie. Kwasy działają stopniowo i wymagają regularnego nakładania. Mają również za zadanie doprowadzić do odpadnięcia brodawki. Preparat na kurzajki zawierający kwasy występuje w formie płynu. Podczas jego nakładania należy zachować szczególną ostrożność, aby nie poparzyć zdrowego naskórka. Dlatego często powierzchnię wokół brodawki zabezpiecza się wazeliną lub tłustym kremem.
Nie zawsze działanie na własną rękę przynosi rezultaty. Kiedy zmiana nawraca trzeba zastosować lek na brodawki dostępny na receptę. Często taka farmakoterapia poprzedzona jest zabiegiem wykonanym w gabinecie dermatologicznym, którym zwykle jest wypalanie brodawki.
Domowe sposoby na kurzajki
Kurzajki towarzyszą ludziom od lat dlatego istnieje wiele bardziej lub mniej skutecznych domowych metod ich leczenia. W medycynie ludowej wykorzystuje się m.in. czosnek, olejek z drzewa herbacianego czy też sok z glistnika jaskółcze ziele. Każdy preparat należy często nanosić na zmianę. Uzyskany efekt ich działanie jest jednak znacznie słabszy w porównaniu z zastosowaniem terapii kwasowej lub krioterapii.
Brodawki na ciele, w tym te najbardziej popularne kurzajki zlokalizowane na stopach i dłoniach pojawiają się bardzo często. Aby zapobiegać ich przenoszeniu się należy dbać o higienę, szczególnie w miejscach publicznych. Ich leczenie może być nieco uciążliwe, ponieważ brodawki często nawracają, a sama terapia może trwać nawet kilka tygodni.

Aktualności
Jak szybko pozbyć się cellulitu? więcej
Marzysz o pięknych zębach, spełnimy Twoje marzenie! więcej
Sprawdź na czym polega i jak działa terapia rezonansem magnetycznym MBST więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Bądź piękna z BONA-DEA, skorzystaj z grudniowych promocji! więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Jak wrócić do formy po COVID-19 radzą specjaliści z Centrum Medycyny Nowa Europa więcej
Nie ryzykuj, zaszczep siebie i swoich bliskich więcej

Nowości ze świata medycyny
Kelo-cote SOLAIRE SPF30 plaster silikonowy w żelu do leczenia blizn na twarzy z filtrami UVA/UVB.
więcej
Nowość bio-technologii - plaster silikonowy do leczenia blizn w żelu
więcej
Badania laboratoryjne w urologii
więcej
Przewlekła niewydolność żylna – leczenie przez cały rok
więcej
Ostre zapalenie oskrzeli - diagnostyka i leczenie
więcej

Czy wiesz, że...
Polskie Towarzystwo Okulistyczne ogłosiło nabór gabinetów i poradni okulistycznych do VII edycji ogólnopolskiej akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra
więcej
Czy poziom testosteronu ma znaczenie dla naszego zdrowia?
więcej
Morfologia krwi – badanie, które warto wykonywać regularnie
więcej
Jak pozbyć się bólu pleców?
więcej
Przeszczep włosów: wszystkie odpowiedzi
więcej
Badania laboratoryjne krok po kroku
więcej
Colostrum (siara bydlęca) – co to jest?
więcej
Tadalafil a rozrost gruczołu krokowego
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl