Kiedy ortopeda wykonuje USG kolana?

MEDserwis.pl >Kiedy ortopeda wykonuje USG kolana?

Kiedy ortopeda wykonuje USG kolana?

Kiedy ortopeda wykonuje USG kolana?

Kolano, jako jeden z największych i najbardziej obciążonych stawów człowieka, narażone jest na wiele schorzeń oraz urazów i kontuzji. W przypadku wystąpienia jego niedomagań, najbardziej miarodajnym badaniem diagnostycznym jest USG kolana.

Zarys budowy kolanaStaw kolanowy jest stawem zawiasowym i odpowiada głównie za wykonywanie ruchów zginania i prostowania oraz ruchów rotacyjnych. Na budowę anatomiczną kolana składają się kłykcie kości udowej i kości piszczelowej stanowiące główkę stawową oraz panewkę oraz rzepka kolanowa. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową i dodatkowo uzupełnione łąkotką. Całość połączona jest za pomocą bardzo licznych więzadeł, jak np. więzadła krzyżowe przednie i tylne, strzałkowe i piszczelowe więzadła poboczne i wiele innych.

Przebieg badania USG kolanaPrzy wystąpieniu dolegliwości i zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu kolana, najbardziej wskazanym badaniem jest przeprowadzenie USG stawu kolanowego. Jest to badanie, które jest najbardziej pomocne w postawieniu dokładnej, precyzyjnej diagnozy.

USG kolana wykonuje specjalista, jakim jest lekarz ortopeda. USG kolan pozwala na bardzo precyzyjne zdiagnozowanie i ocenę stanu miękkich elementów stawowych takich jak chrząstki stawowe, łąkotki, torebki stawowe czy więzadła. Badanie jest w pełni bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne.

USG kolana jest badaniem łatwo dostępnym, również cenowo, a zapisów można dokonywać także telefonicznie lub poprzez Internet w wielu specjalistycznych placówkach z wysoko wykwalifikowanym personelem jak np. Rehmedicon w Warszawie.

Co jest wskazaniem do przeprowadzenia USG kolana?USG kolana jest jednym z pierwszych badań zlecanych w razie wystąpienia niedyspozycji kolanowych. Wskazaniem są wszelkie urazy, kontuzje czy uszkodzenia oraz schorzenia stawu kolanowego. Badanie sprawdzi się w diagnostyce stanów zapalnych, przy wyczuwalnych torbielach i zmianach guzowatych, w razie wystąpienia obrzęków czy pojawienia się rumienia, w przypadku problemów ruchowych i nasilonych bólów kolana, a także przy podejrzeniu schorzeń reumatoidalnych.

Przeprowadzona ultrasonografia stawu kolanowego jest zazwyczaj wystarczającym badaniem i pozwala na jednoznaczną ocenę i postawienie odpowiedniej diagnozy. Ważne aby w razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości jak najszybciej zgłosić się do ortopedy, który przeprowadzi badanie i podejmie odpowiednie leczenie.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl