Jak wygląda terapia uzależnień dla młodzieży?

MEDserwis.pl >Jak wygląda terapia uzależnień dla młodzieży?

Jak wygląda terapia uzależnień dla młodzieży?

Jak wygląda terapia uzależnień dla młodzieży?

Statystyki są zatrważające. Wynika z nich, że wiek przeciętnej osoby regularnie zażywającej narkotyki mieści się w granicach pomiędzy 13. a 18. rokiem życia. Ponad 30% uczniów szkół ponadpodstawowych miało styczność ze środkami odurzającymi przynajmniej raz, zaś co trzeci uczeń szkoły podstawowej wie, gdzie na terenie szkoły szukać dystrybutora takich środków. Problem dotyczy także alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Nic więc dziwnego, że terapia uzależnień dla młodzieży staje się coraz bardziej potrzebnym obszarem.

1. Kiedy pomoc jest niezbędna?
2. Jak wygląda leczenie uzależnień?
3. Wsparcie bliskich

Gdzie szukać pomocy? Najlepiej lokalnie. Terapia uzależnień dla młodzieży w Warszawie nie powinna stanowić problemu, a i w mniejszych miejscowościach staje się coraz bardziej dostępna. W zależności od potrzeb konieczna może okazać się indywidualna terapia uzależnień lub wsparcie grupy.

Kiedy pomoc jest niezbędna?Uzależnienie dziecka może mieć różne źródła. Najczęściej podawane przez osoby znajdujące się w terapii powody to wpływ grupy rówieśniczej i chęć zaimponowania kolegom czy ciekawość, ale w wielu przypadkach to także ucieczka od rzeczywistości. Określenie przyczyny jest bardzo ważne z punktu widzenia późniejszej terapii uzależnień młodych ludzi.

Specjaliści wyróżniają kilka etapów kontaktu z alkoholem i substancjami psychotropowymi - to, w jaki sposób przebiegać będzie leczenie narkomanii czy leczenie alkoholizmu w Warszawie jest uzależnione również od stanu młodzieży uzależnionej. Wyróżniamy: etap eksperymentu (okazjonalnego próbowania), etap regularnego przyjmowania oraz etap uzależnienia. Na początku często wystarcza terapia behawioralna. Później w grę wchodzić może ośrodek terapii uzależnień.

Jak wygląda leczenie uzależnień?Niezależnie od tego, jaki ośrodek uzależnień wybierzesz, praca rozpoczyna się od postawienia diagnozy i detoksu. Detoks narkotykowy bądź alkoholowy powoduje oczyszczenie organizmu i przygotowanie go do terapii. W zależności od stanu dziecka konieczna może okazać się terapia stacjonarna, choć zwłaszcza w początkowych fazach wystarcza tryb ambulatoryjny.

Terapia uzależnień dzieci i młodzieży bazuje na pracy indywidualnej i grupowej. Oba obszary mają na celu budowanie samoświadomości i poznawanie mechanizmów uzależnienia.

Wsparcie bliskichNa każdym etapie profesjonalne ośrodki skupiają się również na pracy z rodziną, gdyż wsparcie bliskich jest bardzo ważne na drodze do powrotu do zdrowia. Takie działanie ma pomóc oczyścić relacje w rodzinie.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10317 )