Jak wygląda poród w wodzie?

MEDserwis.pl >Jak wygląda poród w wodzie?

Jak wygląda poród w wodzie?

Jak wygląda poród w wodzie?
Poród w wodzie to metoda, która przynosi wiele korzyści dla rodzącej i dziecka. Najważniejszymi z nich są redukcja bólu oraz większe poczucie bezpieczeństwa. W Polsce porody w wodzie odbywają się od 1996 roku i są coraz chętniej wybierane przez ciężarne.

Na czym polega poród w wodzie?

Poród w wodzie może odbyć się w szpitalu na sali porodowej wyposażonej w dużą wannę lub w domu w specjalnym dmuchanym basenie. Kobieta jest zanurzona na głębokość 50–60 centymetrów w wodzie o temperaturze 36–37℃ (tyle wynosi fizjologiczna temperatura ciała). Stan dziecka jest przez cały czas monitorowany w badaniu kardiotokograficznym (KTG).
Podczas porodu w wodzie ciężarna przed samym wydaniem dziecka na świat opuszcza basen. Takie postępowanie nie tylko łagodzi ból, ale także przyspiesza poród, ponieważ zmiana temperatury (woda jest cieplejsza niż pomieszczenie) wymusza silne parcie. Możliwe jest także urodzenie dziecka do wody. Noworodek jest wówczas przytrzymywany przez położną, co niweluje ryzyko zachłyśnięcia. Jego pobyt w wannie nie trwa dłużej niż jedną minutę.
Przecięcie pępowiny oraz wydalenie łożyska zawsze ma miejsce poza wanną. Po porodzie noworodek jest kładziony na brzuchu mamy i tam oceniany jest jego stan. Kobieta tuli dziecko, co zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. W tym momencie może odbyć się także pierwsze przystawienie do piersi.
Poród w wodzie może odbyć się na życzenie kobiety rodzącej, jeżeli nie istnieją do tego żadne przeciwwskazania. Większość szpitali dysponuje odpowiednimi salami porodowymi. W Polsce za poród w wodzie trzeba zapłacić.

Wady i zalety porodu w wodzie



Poród w wodzie ma wiele zalet dla kobiety rodzącej oraz jej dziecka. Główną korzyścią dla kobiety jest znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych, ponieważ ciepła woda działa odprężająco na organizm. Zredukowany zostaje także stres związany z porodem. Kobieta może łatwiej się poruszać i zmieniać pozycję. Zauważono także, że podczas porodu w wodzie rzadziej występuje konieczność nacięcia krocza.
Dziecko, które rodzi się w wodzie, jest bardziej spokojne, a docierające do niego bodźce są łagodniejsze. Noworodek czuje się bezpiecznie, ponieważ woda jest jego naturalnym środowiskiem. Na jego stan dobrze wpływa również zmniejszony stres u mamy.

Czy każda kobieta może zdecydować się na poród w wodzie?



Poród w wodzie jest przeznaczony dla kobiet, u których w czasie ciąży nie wystąpiły żadne komplikacje. Przeciwwskazaniami są: nieprawidłowe ułożenie dziecka, stan przedrzucawkowy, choroby układu krążenia, krwawienie z dróg rodnych, infekcja, zapalenie błon płodowych, zielony płyn owodniowy lub zaburzenia czynności serca u płodu. W wodzie nie może być przeprowadzony poród przedwczesny.

 

Aktualności

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl