Jak wybrać niezawodny dewar na ciekły azot? Podpowiadamy
Jak wybrać niezawodny dewar na ciekły azot? Podpowiadamy
Ciekły azot to substancja pozyskiwana z powietrza w drodze separacji. Ma niezwykłe właściwości – związek ten jest bezbarwny, bezwonny i nie ma smaku. Co ważne, nie wchodzi w reakcje z innymi substancjami i nie ulega spalaniu, dzięki czemu korzysta się z niego w wielu branżach. Jednak warto pamiętać o tym, że ciekły azot ma ekstremalnie niską temperaturę wrzenia sięgającą -196℃. To właśnie jej zawdzięcza swoje właściwości.
Kluczem do możliwości korzystania z całego potencjału ciekłego azotu jest utrzymanie go w bardzo niskiej temperaturze. Odpowiednie warunki ku temu zapewnia dewar, czyli specjalnie zaprojektowany zbiornik, składający się z podwójnych ścianek, pomiędzy którymi znajduje się próżnia techniczna. Wyróżnia się znakomitymi właściwościami izolacyjnymi. Bez naczyń Dewara przechowywanie azotu w skroplonej nie byłoby możliwe.
Ciekły azot to substancja o szerokim zastosowaniu. Jest stosowany w laboratoriach, placówkach medycznych, a nawet w gastronomii. Właśnie dlatego producenci dewarów odpowiedzieli na zróżnicowane potrzeby każdej z branż, oferując naczynia:
– transportowe – to zbiorniki przeznaczone do bezpiecznego przewożenia ciekłego azotu. W tych naczyniach można też swobodnie magazynować substancję;
– biologiczne – to zbiorniki służące do przechowywania i transportowania zamrożonych zasobów biologicznych, takich jak komórki, tkanki czy gamety (zarówno ludzkie, jak i zwierzęce). Biologiczne dewary na ciekły azot są wyposażone w kanistry, czyli specjalne zasobniki, w których umieszcza się materiał biologiczny. W takiej formie może być przechowywany przez długi czas.
Rynek oferuje szeroką gamę naczyń Dewara. Dostępne modele różnią się od siebie pod wieloma względami. Wybierając model dla siebie, koniecznie zwróć uwagę na takie czynniki jak:
– typ naczynia – jak wspomnieliśmy wyżej, wyróżniamy dewary transportowe i biologiczne. Rodzaj zbiornika koniecznie dopasuj do funkcji, jaką będzie pełnił;
– pojemność – dewary są dostępne w różnych pojemnościach. Z tym parametrem związane jest również to, jak długo możesz przechowywać ciekły azot w danym zbiorniku. Mniejsze modele umożliwiają magazynowanie substancji zdecydowanie krócej niż większe, jednak warto podkreślić, że są łatwiejsze w transporcie;
– jakość – naczynia Dewara muszą być wykonane z wysokogatunkowych materiałów, które zapewniają doskonałą izolację i są odporne na szkodliwe czynniki.
Dewar do przechowywania azotu w skroplonej formie musi zapewniać bezpieczeństwo podczas pracy z tą substancją. W ofertach renomowanych dystrybutorów, takich jak np. Cryogen, znajdziesz modele posiadające certyfikaty CE i ISO, które potwierdzają ich najwyższą jakość i zgodność z obowiązującymi normami. To niezwykle ważne kryterium wyboru, którym warto kierować się podczas zakupu pojemnika. Pamiętaj też o tym, że każdy zbiornik, jaki wybierzesz, należy odpowiednio przygotować do pracy. Koniecznie więc przestrzegaj zaleceń producenta!
Aktualności
KELO-COTE® plaster silikonowy w żelu - skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Sklep podologiczny: klucz do sukcesu i rozwoju Twojego gabinetu
więcej
Podolog Łódź: Twój przewodnik do zdrowych stóp i pewnego kroku
więcej
Rozmowy telefoniczne przez aparaty słuchowe - praktyczne zalety i możliwości
więcej
Opieka nad osobami starszymi
więcej
Dlaczego kosmetyczki i dermatolodzy polecają profesjonalne kosmetyki
więcej
Dlaczego warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny?
więcej
Wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha? Sprawdź, czy to SIBO! Poznaj skuteczne rozwiązanie – test wodorowo-metanowy
więcej
Jaki sprzęt powinien znać każdy fizjoterapeuta?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl