Jak rozpoznać alkoholizm u męża

MEDserwis.pl >Jak rozpoznać alkoholizm u męża

Jak rozpoznać alkoholizm u męża

Jak rozpoznać alkoholizm u męża

Alkoholizm to choroba, która wbrew powszechnej opinii, może dotknąć każdego. Wczesne rozpoznanie alkoholizmu i podjęcie leczenia daje szansę na powrót do normalnego życia, bez nałogu. Kobiety często zastanawiają się, jak rozpoznać alkoholizm u męża, aby móc jak najszybciej udzielić mu pomocy. Choć nie jest to proste, istnieje kilka symptomów, które mogą wskazywać na chorobę alkoholową.

Kieliszek w ręku


Podstawowym, gołym okiem widocznym objawem alkoholizmu, jest częste zaglądanie do kieliszka. Oznacza to, że mąż na co dzień sięga po piwo, wino, wódkę lub innego rodzaju alkohol. Zaczyna się zwykle niewinnie — jedno, dwa piwa po pracy dla odstresowania. Z czasem jednak przeradzają się one w poważną chorobę.


Czasami jednak mężczyzna spożywa alkohol wtedy, gdy inni tego nie widzą. Unika go w towarzystwie lub na imprezach, gdyż wie, że nie umiałby się powstrzymać przed spożyciem go w większej ilości. Niemniej jednak chętnie pije w samotności, gdy inni domownicy śpią lub są poza domem. Butelki z alkoholem chowane w szafie lub w ubraniach powinny wzbudzić niepokój żony.


Ukrywanie problemów


Alkoholicy zwykle uważają, że nie mają żadnych problemów bądź mają, ale doskonale potrafią sobie z nimi poradzić. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy na mężczyznę spada duża odpowiedzialność, na przykład w pracy. Nie dzieli się on swoimi problemami, przeżyciami czy emocjami z żoną. Nie ma ochoty rozmawiać, za to woli spędzać czas pijąc alkohol. Co więcej, nie uważa on, że picie zaczyna go przerastać. Zwykle na jakiekolwiek pytania, czy uwagi reaguje bardzo kąśliwie.


Kobiety na tym etapie często się poddają, sądząc, że nie są w stanie dotrzeć do swojego męża. Widzą, że bardzo się zmienił, a także, że z pewnością ma wiele kłopotów. Niemniej jednak nie potrafią z nim rozmawiać ani do niego dotrzeć. Relacje pomiędzy małżonkami są bardzo napięte i chłodne. Dodatkowo kobiety nie wiedzą, gdzie leży źródło problemu. Tym samym nie potrafią one poradzić sobie z tą sytuacją — są odpychane, czują się niepotrzebne.


Niecodzienna codzienność


Najczęściej w momencie, gdy problem alkoholowy zaczyna rządzić życiem męża, jego codzienne przyzwyczajenia lub obowiązki odchodzą na dalszy plan. Zaniepokoić powinny przede wszystkim częste zwolnienia z pracy, które brane są bez żadnego, konkretnego powodu. Mężczyzna może również nie stawiać się w miejscu pracy, pomimo iż nie posiada zwolnienia lekarskiego.


Najczęściej alkoholicy porzucają swoje dotychczasowe hobby, nie wykonują również codziennych, nawet stosunkowo prostych obowiązków. Wszystko dlatego, że całe ich życie pochłania alkohol. Co więcej, żony bardzo często zauważają, że ich mężowie wpadają w tak zwane złe towarzystwo.


Nie oznacza to, że włóczą się po melinach — wręcz przeciwnie, obecnie alkoholicy to często dobrze ubrani mężczyźni na wysokich stanowiskach. Niemniej jednak w dalszym ciągu jest to towarzystwo, które sprowadza męża na złą drogę. Dlaczego tak dobrze czuje się wśród innych alkoholików? Ponieważ może przy nich bezkarnie pić i zapomnieć o swoich problemach, choć na chwilę.


Artykuł napisany we współpracy z Ośrodek WANT.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl