Jak przebiega wizyta w ramach stomatologii zachowawczej?

MEDserwis.pl >Jak przebiega wizyta w ramach stomatologii zachowawczej?

Jak przebiega wizyta w ramach stomatologii zachowawczej?

Jak przebiega wizyta w ramach stomatologii zachowawczej?

Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym i prawidłowa profilaktyka jamy ustnej składają się na stomatologię zachowawczą, czyli ogólną. Stomatologia zachowawcza wpływa bezpośrednio na zdrowie ogólne, gdyż istnieje związek między nieleczonym uzębieniem, a takimi chorobami jak np. miażdżyca czy zmiany dotyczące mięśnia sercowego. Takich wizyt nie trzeba się bać – jak wygląda ich przebieg?

Co zaliczamy do stomatologii zachowawczej?



Stomatologia zachowawcza zajmuje się zarówno samą profilaktyką jamy ustnej, jak i leczeniem powstałych w niej ubytków próchnicznych. Celem zabiegów profilaktycznych jest skuteczne uniknięcie rozprzestrzeniania się próchnicy poprzez usunięcie kamienia nazębnego, co pozwoli uniknąć bolesnego, a także kosztownego leczenia w przyszłości. Do głównych zabiegów stomatologii ogólnej należy oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia, piaskowanie, polerowanie, usuwanie problemów związanych z nadwrażliwością oraz krwawieniem dziąseł, a także bardziej skomplikowane leczenie próchnicy, wypełnianie ubytków, czy też odbudowa korony zębowej.
Zdjeciejeden

Kiedy umówić się na wizytę?



Konsultacja stomatologiczna powinna się odbywać dwa razy w roku, czyli co pół roku. Dzięki temu można reagować na różnego rodzaju zmiany i ubytki szybko, przed rozwinięciem się zaawansowanej próchnicy. Regularne kontrole pozwalają zredukować ryzyko konieczności inwazyjnego leczenia stomatologicznego. Natomiast jeśli zaczynamy odczuwać niepokojące dolegliwości bólowe, w jamie ustnej pojawia się opuchlizna lub podwyższona temperatura ciała, należy zgłosić się na jak najwcześniejszą wizytę. Z usług stomatologii zachowawczej można też skorzystać w celach poprawy estetyki uśmiechu. Wygląd zębów można poprawić np. podczas wybielania.

Wizyta u stomatologa zachowawczego krok po kroku



Na samym początku stomatolog przeprowadza wywiad z pacjentem i ocenia stan jego uzębienia. Czasami używa w tym celu pantomogramu lub zdjęcia rentgenowskiego, które pozwalają ustalić stan wszystkich zębów. Rentgen pomaga w dostrzeżeniu zmian, które mogą być niewidoczne gołym okiem, a także ocenić zaawansowanie próchnicy. Dzięki niemu może również zadecydować, czy potrzebne jest leczenie kanałowe. Narzędzia, które też są niekiedy wykorzystywane w trakcie badania stomatologicznego to np. kamera wewnątrzustna, laser diagnostyczny, czy mikroskop. Z lasera diagnostycznego stomatolog korzysta w celu oceny, czy dana zmiana jest tylko przebarwieniem, czy też ubytkiem wymagającym leczenia. Jeśli badania nie wykażą zmian wymagających leczenia, następuje koniec wizyty. Natomiast jeśli lekarz odnotuje nowe ubytki w jamie ustnej, rozpoczyna ich leczenie.

 

Aktualności

Bona Dea zaprasza - bądź piękna na Święta i Nowy Rok więcej

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl