Jak pielęgnować blizny po operacjach plastycznych
Jak pielęgnować blizny po operacjach plastycznych
Chirurgia plastyczna pozwala nam pozbyć się defektów urody, które często spędzają nam sen z powiek. Wiele osób zmaga się z tego typu kompleksami i zastanawia się, czy warto zdecydować się na operację plastyczną. Poprawa wyglądu zewnętrznego pozwala na poradzenie sobie z problemami natury psychicznej. Zabiegi korygujące urodę pozwalają lepiej poczuć się we własnym ciele, pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, umożliwiają osiągnięcie sukcesów na polu towarzyskim i zawodowym.
Niezależnie od bezpośrednich przyczyn decyzji o operacji plastycznej zawsze pozwala ona na pozbycie się kompleksów spowodowanych wadami urody i ma znaczny wpływ na polepszenie naszego samopoczucia. Pozbycie się defektów urody, które obniżały naszą samoocenę jest wystarczającym argumentem, żeby zdecydować się na wykonanie operacji plastycznej. Wiele osób borykając się z tego typu problemami nie jest w stanie sobie z nimi poradzić samodzielnie.
Jednym z powodów, dla których wiele osób obawia się operacji plastycznych, są blizny. Czy da się uniknąć niechcianych blizn po zabiegach chirurgicznych? Jak dbać o bliznę, żeby była jak najmniej widoczna? W końcu chirurgia plastyczna powinna pomagać w pozbywaniu się kompleksów, a nie prowadzić do kolejnych.
Blizna pooperacyjna tworzy się kilka dni po operacji. Powstaje w wyniku procesu gojenia się poprzednio uszkodzonych tkanek skóry. Niestety, każda operacja skutkuje pojawieniem się blizny na skórze. Jej obecność może wiązać się z dyskomfortem, w szczególności wtedy, gdy blizna znajduje się w widocznym miejscu.
Procesu gojenia nie musi wiązać się z powstawaniem widocznej blizny. Pacjent, który odpowiednio zadba o ranę w procesie gojenia, może sprawić, że blizna będzie prawie niewidoczna. Decydując się na operację plastyczną musimy pamiętać, że widoczność blizny zależy również od pacjenta: warto stosować się do zaleceń pozabiegowych i dbać o skórę, jeszcze bardziej niż przed operacją.
Operacje plastyczne mogą wydawać się łatwym rozwiązaniem problemów, ale warto pamiętać, że operacja to tylko początek drogi do pełnego szczęścia, ponieważ po jej przeprowadzeniu, konieczna jest jeszcze rekonwalescencja. Na szczęście, rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że dochodzenie do siebie po operacji jest łatwiejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko zależy od okolicy i rozległości zabiegu, dlatego zawsze konieczne jest przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych i ścisłe przestrzeganie wskazówek chirurga.
Żeby blizny po zabiegach chirurgicznych były jak najmniej widoczne, podstawą jest higiena. Opatrunków nie powinno się zdejmować wcześniej, niż zaleci to lekarz. Powinno się unikać dotykania rany, ponieważ każda infekcja może spowolnić gojenie i sprawić, że blizna będzie bardziej widoczna. Powinno się również unikać moczenia rany, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu bakterii.
Bardzo ważną zasadą której powinniśmy przestrzegać jest ochrona blizn przed słońcem. Coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie promieniowania UV na skórę. Skóra w miejscu gojenia jest wrażliwsza na uszkodzenia, dlatego nie powinno się jej wystawiać na słońce. Kiedy na miejscu nacięcia podczas zabiegu nie ma już opatrunku, trzeba nakładać krem z wysokim filtrem SPF . W miarę możliwości warto też zakrywać gojącą się skórę odzieżą. Ochrona przeciwsłoneczna ma znaczenie przy każdym wyjściu na zewnątrz. Bez ochrony kremem z wysokim filtrem SPF, niestety blizna szybko stanie się ciemniejsza, a przez to stanie się bardziej widoczna. Nie można też zapominać, że promieniowania UV powinno się unikać nie tylko po zabiegu chirurgicznym, ale przez cały czas. Narażenie na słońce potęguje rozpad kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się mniej jędrna i elastyczna, a zmarszczki powstają szybciej. Jeśli więc chcemy jak najdłużej spowalniać proces starzenia się skóry, warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej.
Postępy w zabiegach chirurgii plastycznej sprawiają, że szpecące blizny przechodzą do przeszłości. Po zabiegu warto jednak odpowiednio dbać o miejsce po zabiegu, aby gojenie przebiegło bezproblemowo.
Proces gojenia rany ma duży wpływ na wygląd blizn, dlatego do czasu zabliźnienia rany należy o nią właściwie dbać. Po wyjściu ze szpitala pacjent musi samodzielnie zajmować się pielęgnacją rany pooperacyjnej. Podstawą jest dbanie o to, aby opatrunek był zawsze suchy — należy go zmieniać 1-2 razy w ciągu doby, a jeżeli istnieje taka potrzeba jeszcze częściej.
Proces odbudowy skóry prowadzi do powstania blizny. W celu zmniejszenia jej widoczności należy jak najszybciej zacząć stosować odpowiednie żele silikonowe. Zaawansowana i przebadana klinicznie o potwierdzonej skuteczności, formuła plastra silikonowego w żelu pomaga poprawić wygląd blizn po zabiegach chirurgii plastycznej i zapobiega powstawaniu nieprawidłowych blizn. Złoty standard w leczeniu blizn, stosowany przez pracowników służby zdrowia, w tym chirurgów plastycznych: Kelo-cote® pomaga zmiękczyć, spłaszczyć i wygładzić uniesione blizny, zachowując równowagę pomiędzy nawilżeniem i elastycznością skóry. Ponadto pomaga zmniejszyć przebarwienia i zaczerwienienia, jednocześnie łagodząc swędzenie, dyskomfort i ból towarzyszący bliznom. Można go używać nawet pod makijaż lub pod krem z filtrami UVA/UVB.
Polimery dwutlenku krzemu wysychając łączą się krzyżowo tworząc cienki plaster samo przyklejający się do skóry. Opatrunek zapewnia okluzję, utrzymuje się na skórze przez 12 godzin po czym złuszcza się wraz z naskórkiem.
KELO-COTE® – Zmiękcza, wygładza i spłaszcza powierzchnię blizny – Zmniejsza stopień odbarwienie blizny – Łagodzi swędzenie i uczucie dyskomfortu – Wpływa na normalizację produkcji kolagenu
Główną istotą działania silikonu na bliznę jest tworzenie opatrunku silikonowego a tylko 24 godzinny kontakt silikonu z blizną zapewniający okluzję daje efekt terapeutyczny.
Na rynku polskim istnieje wiele żeli określanych „silikonowymi” które to środki zawierają znikome ilości silikonu 4-14%, (silikon jest w nich jedynie substancją bazową) lub silikon w nich użyty nie ma właściwości terapeutycznych - nie wysycha, jest lepki, nie tworzy opatrunku. Używanie przez innych producentów badań dotyczących zastosowania silikonu w leczeniu blizn, jako potwierdzenie skuteczności działania ich produktów jest całkowicie bezpodstawnie.
Chirurgia plastyczna może sprawić, że poczujesz się świetnie, aby nie martwić się pozostałą blizną, spróbuj zrobić pewne rzeczy podczas procesu gojenia, aby poprawić wygląd blizny:
Rozpocznij stosowanie plastrów silikonowych w żelu KELO-COTE® zaraz po zdjęciu szwów na wygojoną bliznę. Pomoże to zarówno utrzymać nawodnienie jak i zapobiegnie procesowi nieprawidłowego bliznowacenia.
Możesz kupić tutaj bezpośrednio z tego linku oryginalne KELO-COTE® plastry silikonowe w żelu 6g. 15g. 60g. lub z filtrami UVA/UVB SPF30 15g. (do blizn narażonych na działanie promieni słonecznych – na twarzy) lub sprawdź na stronie firmy Ekopharm.pl wyłącznego dystrybutora produktów KELO-COTE® adresy aptek sprzedających oryginalne produkty KELO-COTE®
Aktualności
Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej
Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej
Badania prenatalne dla kobiet więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Wymrażanie kurzajek – czy można wymrażać w domu?
więcej
Zabawki do gabinetów lekarskich i szpitali
więcej
Jakie zaburzenia neurologiczne mogą dotykać małe dzieci?
więcej
Zdrowy uśmiech i pełna opieka stomatologiczna w Warszawie: co oferuje nowoczesna klinika stomatologiczna?
więcej
Czy można uzyskać e-receptę na Escapelle podczas weekendu lub świąt?
więcej
Proteinogram - kto powinien wykonać badanie białek w surowicy krwi?
więcej
Gdy rutyna wkrada się do związku – eksperckie porady na przywrócenie bliskości i emocji
więcej
Jak dbać o zęby?
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl