Jak odpowiednio dbać o swój wzrok i korygować jego wady?

MEDserwis.pl >Jak odpowiednio dbać o swój wzrok i korygować jego wady?

Jak odpowiednio dbać o swój wzrok i korygować jego wady?

Jak odpowiednio dbać o swój wzrok i korygować jego wady?

Problemy z odpowiednią percepcją zmysłu, jakim jest wzrok to coraz powszechniejsze problemy jakie odnotowuje świat. Coraz więcej osób cierpi z powodu wad wzroku, których korekcja nie jest wcale taka prosta. Główną przyczyną takiego zjawiska stało się upowszechnienie najnowszych technologii takich jak laptopy, smartfony, komputery, które generują szkodliwe dla wzroku promieniowanie.  1. Czym objawiają się problemy ze wzrokiem?

  2. Okulary czy szkła kontaktowe – wady i zalety

  3. Jak dbać o higienę soczewek?


Warto zapoznać się z tematem profilaktyki wzroku, ponieważ lada moment ten problem może dotyczyć każdego z nas.


Czym objawiają się problemy ze wzrokiem?


Pierwsze objawy, które można widocznie rozpoznać i przypisać problemom z percepcją wzroku jest pogorszenie ostrości wzroku. Najbardziej popularną „chorobą” oczu jest krótkowzroczność, czyli przedmioty widziane z dalszej odległości tracą wyraźny kształt i wydają się rozmazane. Ponadto różnym zaburzeniom widzenia często towarzyszą takie objawy jak przewlekłe bóle głowy, tarcie oczu, częste mruganie, mrużenie oczu, łzawienie. W momencie, kiedy krople do oczu, służące do nawilżania gałki ocznej nie pomagają w tych stanach należy jak najszybciej udać się do lekarza.


Okulary czy szkła kontaktowe – wady i zalety


Okulary korekcyjne to najpopularniejszy i najczęściej stosowany sposób walki z nieostrością wzroku. Już od wielu pokoleń ludzie korzystają z okularów, ponieważ są wygodne i niektórzy bardzo dobrze wyglądają w odpowiednio dobranych oprawkach. Okulary korekcyjne to również wygodne rozwiązanie, ponieważ jest małe prawdopodobieństwo ich zgubienia, a ich użytkowanie znacznie poprawia komfort widzenia. Wadą okularów jest zdecydowanie to, że jeżeli wada się powiększa trzeba wymienić szkła na nowe, co wiążę się z pewnym kosztami. Ponadto w razie upadku mogą się porysować lub doszczętnie zniszczyć, co również naraża użytkownika na dodatkowe koszty.


Najnowszym i innowacyjnym rozwiązaniem okulistycznym, który niedawno wszedł na rynek są soczewki. Te małe silikonowe i elastyczne nakładki na gałkę oczną naprawdę mogą zdziałać cuda. Przede wszystkim są zupełnie nie wyczuwalne i nie można ich zobaczyć, dlatego nikt nie będzie wiedział o naszych problemach ze wzrokiem. Ponadto jest możliwość zakupu miesięcznych lub rocznych soczewek, dlatego inwestycja w soczewki jest bardziej opłacalna niż w okulary. Wadą soczewek może być to, że czasami (nie zawsze) mogą lekko podrażniać gałkę oczną i powodować łzawienie, jednak w takich wypadkach wystarczy wpuścić krople do oczu.


Jak dbać o higienę soczewek?


Soczewki mają to do siebie, że trzeba o nie dbać. Jest to element, który ma bezpośrednio kontakt z naszym ciałem (gałką oczną), dlatego higiena zapobiegnie wdzieraniu się bakterii i zarazków, które mogłyby spowodować infekcję. Kupując soczewki trzeba zaopatrzyć się również w takie przybory jak płyn do soczewek, w którym soczewki będą mogły spoczywać, kiedy się ich nie używa. Zabezpieczy to przed uszkodzeniami soczewki oraz umożliwi barierę dla zarazków. Ponadto soczewki muszą być przechowywane w specjalnym miejscu, dlatego warto zakupić pojemnik na soczewki, który umożliwi ich bezpieczną eksploatację.


Na koniec warto zaznaczyć, że soczewki bardzo łatwo chłoną wszelkie bakterie ze środowiska, dlatego nie zaleca się chodzić na basen w soczewkach kontaktowych. Oczywiście na rynku można znaleźć specjalne rodzaje soczewek dla pływaków, jednakże zawsze warto liczyć się z pewnym ryzykiem. Nowoczesne rozwiązanie, jakim są soczewki na pewno sprawdzą się u osób, którzy nie lubią okularów i lepiej czują się bez nich.

undefined

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl