Spodziewasz się dziecka, już nawet masz zaokrąglony brzuszek, ale wciąż stawiasz sobie pytania typu: „12. tydzień ciąży, który to miesiąc?”. Nie jesteś jedyną ciężarną, której sprawia to problem!
Obliczanie wieku ciąży i terminu porodu wcale nie jest proste ani oczywiste, zwłaszcza dla pierworódek. Poniżej mała ściąga. Mamy nadzieję, że będzie pomocna.
Spis treści:
- Data miesiączki a wiek ciąży
- Jak liczyć tygodnie ciąży?
- 12. tydzień ciąży – który to miesiąc?
- 7. miesiąc ciąży – który to tydzień?
- Jak obliczyć termin porodu?
Data miesiączki a wiek ciąży
Jak obliczyć termin porodu i określić wiek ciąży? Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest tzw. metoda Naegeliego. To proste równanie. Od daty ostatniej miesiączki (pierwszego dnia krwawienia menstruacyjnego) odejmij trzy miesiące, a potem dodaj siedem dni. Dla przykładu, jeśli ostatni raz okres miałaś 1 marca, po odjęciu trzech miesięcy uzyskamy 1. stycznia, do którego dodajemy tydzień. Wynik tego obliczenia wskazuje, że poród może nastąpić 7. stycznia. Może, ale nie musi.
Metoda Naegeliego sprawdza się u kobiet, które miesiączkują bardzo regularnie. Jeśli twoje cykle są nieregularne, na nic zda się obliczanie z daty miesiączki, a wiek ciąży poznasz dopiero u lekarza.
Ginekolog może ustalić to na podstawie:
- badania fizykalnego, określając wielkość macicy,
- badania ultrasonograficznego (USG), określając długość cieniemiowo-siedzeniową płodu (CRL).
Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Żadna też nie da 100 proc. odpowiedzi. Dzieje się tak dlatego, że bardzo trudno ustalić dokładną datę zapłodnienia. Druga sprawa, że mało które dziecko rodzi się „w ustalonym terminie”. Data rozwiązania ciąży ustalona przez lekarza jest orientacyjna i nazywana „przewidywanym terminem porodu”. Narodziny dziecka to jedna wielka niewiadoma.
Jak liczyć tygodnie ciąży?
Przejdźmy teraz do wyjaśnienia, jak liczyć tygodnie ciąży. Otóż przyjęło się, że punktem wyjścia jest tu nie data zapłodnienia, lecz data ostatniej miesiączki. Wiek ciąży jest więc z założenia przesunięty o około dwa tygodnie. Oznacza to, że jeśli do zapłodnienia doszło 14. marca, ale ostatnia miesiączka zaczęła się 1. marca, to właśnie ten dzień uznaje się za początek ciąży. Dla przypomnienia stan błogosławiony trwa w przybliżeniu 40 tygodni.
Istotne jest również to, w jakim dniu tygodnia zaczęło się ostatnie krwawienie miesiączkowe. Przypuśćmy, że dostałaś okresu we wtorek. Teraz, gdy jesteś w ciąży, każdy jej kolejny tydzień będzie rozpoczynał się właśnie tego dnia tygodnia. I tak:
- 1 marca – rozpoczął się 1. tydzień ciąży,
- 8 marca – rozpoczął się 2. tydzień ciąży,
- 15 marca – rozpoczął się 3. tydzień ciąży,
- 22 marca – rozpoczął się 4. tydzień ciąży,
- 17 maja – rozpoczął się 12. tydzień ciąży,
- i tak dalej, i tak dalej.
12. tydzień ciąży – który to miesiąc?
Jest jeszcze jeden problem z obliczaniem wieku ciąży, o którym powinnaś wiedzieć. Dawniej czas oczekiwania na dziecko dzieliło się na miesiące. Dziś natomiast liczy się kolejne tygodnie. To wielkie ułatwienie dla lekarzy, których zadaniem jest dbanie o dobrostan maleństwa i jego mamy. Dlatego podczas każdej wizyty w gabinecie czy też w szpitalu podawaj pełne, skończone tygodnie ciąży.
Jeśli wizytę u ginekologa będziesz miała 18 maja, zapytana o wiek ciąży, powinnaś odpowiedzieć, że skończyłaś 12. tydzień (12. tc). Mimo iż tak naprawdę rozpoczął się już 13. tydzień, bo jesteś w ciąży 12 tygodni i 1 dzień (12. tc). Różnica wydaje ci się niewielka? Nic bardziej mylnego! Dokładne obliczanie wieku ciąży jest ważne, na przykład dlatego, że pozwala wykonać badania prenatalne w odpowiednim terminie –
12. tydzień ciąży to czas na pierwsze USG ciążowe!
Pamiętaj, chociaż lubimy podawać wiek ciąży w miesiącach, zawsze lepiej powiedzieć, że jest się w 12. tygodniu ciąży, a nie 3. miesiącu. Takie określenie jest niemiarodajne i może być bardzo mylące.
7. miesiąc ciąży – który to tydzień?
O tym, jak bardzo dzielenie ciąży na miesiące może wprowadzać w błąd, niech świadczy pewien przykład. Kobieta mówi, że jest w 7. miesiącu ciąży. Oznacza to, że jest w ciąży około 28-31 tygodni. Rozwój dziecka w tym okresie przebiega bardzo szybko. Maleństwo w 28. tygodniu ciąży ma około 40 cm długości i waży ponad 1000 g, by cztery tygodnie później ważyć już 1500 g i mieć 45 długości. To ogromna różnica, która odzwierciedla się także w szansach przeżycia dziecka poza łonem matki. W ciąży każdy tydzień ma znaczenie!
Jak obliczyć termin porodu
Termin porodu można obliczyć na podstawie daty ostatniej miesiączki, oceny wielkości i położenia macicy lub określenia paramentów płodu widocznych w obrazie USG. Każda z tych metod daje przybliżony wynik, bo jak już wspominaliśmy, dzień, w którym urodzi się dziecko jest jedną wielką niewiadomą. Wszystko przed tobą, mamo! A jeśli chcesz mimo wszystko poznać termin rozwiązania, skorzystaj z internetowych kalendarzy ciąży. To pomocne narzędzia, choć jak już wiesz, niezbyt dokładne.