Dlaczego boli mnie nadgarstek? Przyczyny bólu nadgarstka.

MEDserwis.pl >Dlaczego boli mnie nadgarstek? Przyczyny bólu nadgarstka.

Dlaczego boli mnie nadgarstek? Przyczyny bólu nadgarstka.

dlaczego boli nadgarstek
Nadgarstek zbudowany jest ze stawu promieniowo – nadgarstkowego, który tworzą: kość łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta oraz dystalne fragmenty kości promieniowej i łokciowej. Całość pokrywa luźna torebka stawowa oraz wzmacnia ją 7 więzadeł. Tak skonstruowany nadgarstek warunkuje obszerne i precyzyjne ruchy, co wykorzystywane jest przy wielu czynnościach. Osoby pracujące przy komputerze, fryzjerzy, rzeźnicy, krawcowe czy pianiści, ze względu na wykorzystywanie w swojej specjalności intensywnej pracy nadgarstków, częściej narażeni są na przeciążenia i urazy tego obszaru [1].

Przyczyny bólu nadgarstka


Przede wszystkim należy pamiętać, że bolą nie tylko stawy i kości, ale przyczyna może dotyczyć mięśni, ścięgien czy nerwów znajdujących się w obrębie nadgarstka. Wśród najpowszechniejszych jednostek związanych z dolegliwościami bólowymi nadgarstka znajdują się: choroba zwyrodnieniowa stawów rąk, reumatoidalne lub łuszczycowe zapalenie stawów, zespół cieśni nadgrastka, choroba de Quervaina czy przykurcz Dupuytrena. Najczęściej jednak przyczynę bólu stanowi przeciążenie lub uraz stawu [2].


Kiedy udać się do lekarza?


Warto przeanalizować kilka aspektów, które zawężą nasze podejrzenia co do przyczyny objawów. Ważne, aby wiedzieć, co wywołało dolegliwości. Jeśli ból pojawił się bez konkretnej przyczyny, może to nasuwać myśli o chorobie zapalnej stawów. Czy bolesny jest jeden, czy dwa nadgarstki? Symetria objawów często przemawia za reumatoidalnym zapaleniem stawów. Czy w godzinach porannych doświadcza się tzw. sztywności porannej? Czy występuje ocieplenie i zaczerwienie? Czy bólowi towarzyszy gorączka, utrata masy ciała, osłabienie?


Jeśli na powyższe pytania odpowiedź brzmi NIE, a przyczynę bólu wiążesz z konkretną sytuacją przeciążeniową lub z urazem i nie występują żadne niepokojące Cię objawy, to z wizytą u specjalisty możesz poczekać.


Jeżeli jednak na któreś z pytań odpowiedziałeś TAK, udaj się do lekarza specjalisty z dziedziny reumatologii czy ortopedii, który wykona dokładne badanie stawu oraz zleci dalszą diagnostykę obrazową umożliwiającą postawienie konkretnej diagnozy.


Sposoby łagodzenia dolegliwości bólowych


Przeciążenia nadgarstka najlepiej leczyć poprzez zaprzestanie ruchu, który wywołał ból oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.


Proces kuracji można przyspieszyć, stosując żele zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen. Leki z tej grupy zmniejszają stan zapalny oraz niwelują ból. Przykład takiego preparatu do stosowania zewnętrznego, można znaleźć na stronie https://www.diprilif.pl/.


Wspominany wcześniej lek oprócz ibuprofenu zawiera także mentol, który przyjemnie chłodzi i znieczula przeciążony obszar. Cienką warstwę preparatu należy wmasować w zmieniony chorobowo obszar do 3 razy na dobę.


Duże znaczenie w procesie leczenia ma fizjoterapia. Odpowiednio dobrany masaż oraz zabiegi przyspieszają powrót do zdrowia. Wśród palety terapii dostępne są min. krioterapia, kąpiele elektryczno-wodne, okłady borowinowe lub specjalnie dobrane ćwiczenia: bierne lub manualne [3].


W sytuacji, gdy ból nie ustępuje w ciągu kilku dni, nasila się, występuje osłabienie ręki lub zaburzenia czucia, pojawia się obrzęk, sztywność poranna lub inne nowe, niepokojące objawy – należy pilnie zgłosić się do lekarza.


Bibliografia:


[1] – Walocha J., Anatomia Prawidłowa Człowieka - Osteologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 2013, 84-88


[2] - https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/objawy/68165,bol-reki-i-nadgarstka


[3] – Czopik J., Fizjoterapia w wybranych chorobach tkanek miękkich narządu ruchu, Kraków, 2001

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9992 )