Czyszczenie i przechowywanie soczewek kontaktowych

MEDserwis.pl >Czyszczenie i przechowywanie soczewek kontaktowych

Czyszczenie i przechowywanie soczewek kontaktowych

Czyszczenie i przechowywanie soczewek kontaktowych

Zaburzenia widzenia to problem dotykający blisko 80% społeczeństwa. Stale rośnie liczba osób wymagających korekcji wad wzroku, co stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej okulistyki. Do najczęstszych dysfunkcji zalicza się krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Na dynamikę występowania problemów z widzeniem wpływa poziom starzenia się społeczeństwa – zmiany demograficzne powodują, że osób z dolegliwościami narządu wzroku rokrocznie przybywa. Korekcji niedoskonałości optycznych dokonuje się różnymi metodami. W celu poprawy jakości i ostrości widzenia można nosić okulary korekcyjne; coraz więcej osób wybiera jednak alternatywę w postaci soczewek kontaktowych. Szkła kontaktowe zapewniają wygodę, naturalne widzenie (bez zniekształcania oglądanych przedmiotów) i lepszą ocenę odległości. Nie brudzą się, nie parują przy zmianie temperatury otoczenia i nie zamarzają. Do utrzymania soczewek w dobrym stanie kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Z artykułu dowiesz się, jak prawidłowo czyścić i przechowywać szkła kontaktowe.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?



Współczesny rynek optyczny jest bardzo zróżnicowany. Dostępnych jest wiele rodzajów soczewek używanych do korekty wad wzroku. Użytkownicy bardzo często decydują się na warianty o dłuższym trybie wymiany (np. szkła dwutygodniowe bądź miesięczne). Po każdorazowym zdjęciu takich soczewek konieczne jest wykonywanie pewnych zabiegów. Najważniejszymi czynnościami są czyszczenie i dezynfekcja przy użyciu specjalnych środków pielęgnacyjnych. Zestawienie preparatów do pielęgnacji powinno być dostosowane do rodzaju używanych szkieł.
Niezwykle wygodną opcją są tzw. płyny wielofunkcyjne. Można ich używać zarówno w przypadku miękkich, jak i twardych soczewek kontaktowych. Preparaty wielofunkcyjne dokładnie usuwają wszelkie zanieczyszczenia zgromadzone na szkłach kontaktowych po całym dniu użytkowania. Takie płyny mają właściwości czyszczące, odkażające i nawilżające. Ich zaletą jest również bardzo łatwa aplikacja: zdjętą soczewkę należy po prostu umieścić na dłoni, nanieść na nią niewielką ilość płynu i przez około 10-15 sekund delikatnie pocierać jej powierzchnię powolnymi, kolistymi ruchami. Czynność należy powtórzyć dla obydwu stron. Preparatami, które naszym zdaniem są wyjątkowo warte polecenia, są płyny do czyszczenia soczewek EyeLove, dostępne na przykład tutaj: https://www.bezokularow.pl/plyny-eyelove. Ich zaletami są poręczne opakowania, wygodne aplikatory i wysoka wydajność.
Oprócz płynów wielofunkcyjnych w dobrych salonach optycznych i sprzedaży internetowej dostępne są również tzw. płyny oksydacyjne mające w składzie nadtlenek wodoru. W tym przypadku do preparatu dołączony jest specjalny pojemniczek z katalizatorem w postaci metalowej płytki oraz koszyczek na soczewki. Zdjęte szkła kontaktowe należy umieścić w koszyczku, nalać płyn do pojemnika, zanurzyć w nim soczewki w pozycji pionowej i zakręcić. Dezynfekcja może przebiegać w sposób jedno- lub dwustopniowy. Zaletami płynów oksydacyjnych jest jeszcze większa skuteczność i brak konserwantów. Płyny oksydacyjne stosuje się głównie do soczewek miękkich, niektórych wariantów można używać jednak również do soczewek twardych. Więcej praktycznych akcesoriów do soczewek twardych znajdziesz na tej stronie: https://www.bezokularow.pl/soczewki-twarde

Przechowywanie soczewek



Czyszczenie i przechowywanie soczewek kontaktowych


Aby szkła kontaktowe mogły dobrze wpływać na optykę oka, podczas ich pielęgnacji należy trzymać się rygorystycznych zasad higieny. Oprócz preparatów do czyszczenia niezbędne są specjalne pojemniczki do przechowywania soczewek. Soczewki o dłuższym trybie wymiany należy zawsze zdejmować do snu. Po oczyszczeniu szkieł kontaktowych płynem wielofunkcyjnym lub oksydacyjnym, szkła umieszczamy w pojemniku uprzednio wypełnionym płynem pielęgnacyjnym. Bardzo ważne, by w roztworze zanurzyć całą powierzchnię soczewki. Po umieszczeniu szkieł w stosownym miejscu pojemnik trzeba zakręcić – w ten sposób powstaną w nim warunki najbardziej zbliżone do tych panujących w ludzkim oku. Pojemniczek do przechowywania soczewek należy codziennie dokładnie umyć płynem dezynfekującym i pozostawić do wyschnięcia. Kolejną porcję płynu pielęgnacyjnego uzupełniamy dopiero wieczorem, bezpośrednio przed włożeniem doń soczewek na noc.

Inne niezbędne akcesoria do czyszczenia i przechowywania soczewek znajdziesz na tej stronie: https://www.bezokularow.pl/akcesoria-do-soczewek. Dokładnych wskazówek na temat pielęgnacji soczewek kontaktowych udzieli ci twój okulista, optyk lub optometrysta

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl