Czym zajmuje się neurochirurg Warszawa?
Czym zajmuje się neurochirurg Warszawa?
Neurochirurgia jest to ważna dziedzina medycyny, która zajmuje się różnymi chorobami układu nerwowego. Na neurologii diagnozie oraz leczeniu poddawane są takie miejsca w ciele jak mózg czy rdzeń kręgowy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie zadania ma neurochirurg Warszawa.
Neurochirurg Warszawa zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób w obrębie układu nerwowego. W swojej pracy wykorzystuje inwazyjne metody, jakimi często są zabiegi bądź operacje. Jednak metody te są wdrażane w momencie, gdy zawiedzie leczenie farmakologiczne lub w momencie, gdy inne metody zostaną już wyczerpane. Specjalista może skutecznie pozbyć się przepukliny czy wodogłowia u pacjenta.
Neurologia oraz neurochirurgia są zbliżonymi dziedzinami w medycynie, zajmują się tymi samymi obszarami w ludzkim ciele. Skupiają się na układzie nerwowym. Natomiast stosują różne metody walki z chorobami. Zazwyczaj neurolog bada oraz leczy farmakologicznie, a neurochirurg przeprowadza operacje.
Neurolog w swojej praktyce odpowiada za początkowe etapy leczenia, z użyciem metod małoinwazyjnych. W razie większych problemów pacjent kierowany jest dalej. Leczenie neurochirurgiczne wdrażane jest, kiedy są to przewlekłe problemy, na które nie reaguje leczenie zachowawcze.
Zanim specjalista zdecyduje o operacji, wykonywane są niezbędne badania. Dzięki temu możliwa jest jak najdokładniejsza diagnoza. Są różne metody diagnostyczne, które mogą być dopasowane do konkretnego schorzenia. Przewlekłe bóle kręgosłupa zazwyczaj wymagają rezonansu magnetycznego. Z kolei inne schorzenia jak guzy w obrębie głowy, wymagają tomografii komputerowej. Lekarze neurochirurdzy często zlecają takie badania jak: RTG czy badania ultrasonograficzne. Wraz ze specjalistą neurochirurgii należy szukać diagnozy, więc możliwe, że konieczne będą badania takie jak: tomografia emisyjna, magnetoencefalografia. Poza tym na wizytę często należy mieć podstawowe badania jak morfologia krwi, moczu czy płynu mózgowo-rdzeniowego.
Wiele osób może mieć problem z rozróżnieniem, co leczone jest przez neurologa, a co przez neurochirurga. Neurochirurg często zajmuje się przypadkami związanymi z przemieszczaniem się elementów w układzie nerwowym. Innym przykładem są choroby przewlekłe, które doprowadzają do usunięcia czegoś z ciała. Częstym problemem jest dyskopatia kręgosłupa, czasami pojawiają się również problemy, które wynikły ze złamania czegoś w kręgosłupie.
Często specjaliści z neurochirurgii przyjmują pacjentów, który mają podejrzenie guza mózgu, bądź innego nowotworu, który atakuje układ nerwowy. Z pomocy neurochirurga skorzysta także osoba, która ma krwotok wewnątrzczaszkowy czy choroby naczyniowe mózgu. Nadciśnienie wewnątrzczaszkowe to kolejne schorzenie, które wymaga wizyty u tego specjalisty. Kolejnym schorzeniem są również różnego rodzaju uszkodzenia nerwów obwodowych.
Na konsultację neurochirurgiczną powinny zgłosić się osoby, które mają za sobą długotrwałe leczenie farmakologiczne, które zostało zlecone przez lekarza z dziedziny neurologii, a nie odczuwają wyraźnej poprawy swojego zdrowia. Poza tym do takiej poradni powinni zgłosić się pacjenci, którzy mają przewlekłe bóle kręgosłupa. Kolejnymi objawami są drętwienie kończyn czy zawroty głowy nie można też pominąć takich objawów jak zaburzenia widzenia. Te objawy mogą sugerować, że dzieje się coś złego z układem nerwowym. Natomiast wizyta u specjalisty powinna rozwiać wiele wątpliwości. Taki lekarz zleci odpowiednie badania oraz przeprowadzi wywiad. Dzięki temu będzie można ustalić, jaki jest realny problem ze zdrowiem pacjenta.
Przed wizytą u neurochirurga warto się odpowiednio przygotować. Wtedy czas spędzony w gabinecie, może doprowadzić do konkretnej diagnozy oraz plan leczenia może być jak najbardziej dopasowany do schorzenia. Pierwszym krokiem powinno być zebranie informacji medycznych, dlatego na wizytę potrzebne jest przyniesiecie dotychczasowych wyników badań. Mogą to być wyniki wykonanych rezonansów medycznych, tomografii bądź innych badań obrazowych.
Kolejnym krokiem powinno być spisanie wszystkich objawów. Podczas wizyty można zapomnieć o wielu kwestiach, dlatego taki spis najlepiej mieć na kartce. Warto wypisać wszystkie objawy, nawet jeśli jakieś mogą wydawać się nieistotne. Warto też odnotować częstość ich pojawiania się, ich nasilenie, wtedy kiedy się pogarszają, oraz wtedy gdy ich nie ma.
Kolejną informacją, która musi być odnotowana jest spis leków, które aktualnie są przyjmowane wraz z ich dawkowaniem. Jest to ważna informacja, o której nie można zapomnieć.
Przygotowanie do wizyty, może znacząco przyczynić się do efektywnej oraz skutecznej diagnozy, a to jest kluczowe, aby pacjent jak najszybciej poczuł się lepiej i wrócił do zdrowia.
Aktualności
Praca dla lekarzy specjalistów więcej
LSPO zaprasza na Badanie EEG głowy bez skierowania i kolejek! więcej
Bądź piękna z BONA DEA, sprawdź nasze promocje w styczniu 2025! więcej
Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Łagodny rozrost prostaty – czy to już rak? więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Gdy intymne piękno zanika… sięgnij po zabiegi ginekologii estetycznej
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Czy wiesz, że...
Telemedycyna — Nowoczesne podejście do opieki zdrowotnej
więcej
Czego nie należy spożywać, chorując na cukrzycę?
więcej
Przechowywanie dokumentów medycznych – kluczowe aspekty
więcej
Suplementy dla osób aktywnych fizycznie – które warto stosować?
więcej
Jakie wsparcie oferuje poradnia zdrowia psychicznego w Poznaniu?
więcej
Czym zajmuje się neurochirurg Warszawa?
więcej
Czym zajmuje się ortopeda?
więcej
Psycholog – wsparcie w trudnych chwilach
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl