Cukrzyca a stopy i paznokcie. Co trzeba wiedzieć?

MEDserwis.pl >Cukrzyca a stopy i paznokcie. Co trzeba wiedzieć?

Cukrzyca a stopy i paznokcie. Co trzeba wiedzieć?

Cukrzyca a stopy i paznokcie. Co trzeba wiedzieć?
Cukrzyca to podstępna choroba. Źle prowadzona doprowadzić może do wielu poważnych dla zdrowia i życia komplikacji. Utrzymywanie wysokiego poziomu stężenia cukru we krwi powoduje spustoszenie w organizmie, wpływa między innymi na układ krwionośny i nerwowy. Następstwem uszkodzenia tych układów jest tzw. stopa cukrzycowa – zaburzone zostaje jej ukrwienie i czucie. Stopa cukrzycowa to bardzo poważne powikłanie w cukrzycy, doprowadzić może nawet do amputacji.

Jak rozpoznać stopę cukrzycową?


Każda osoba chorująca na cukrzycę powinna szczególną uwagę zwrócić na swoje stopy – czy nie ma na nich ran lub innych zmian. Diabetyka zaniepokoić powinny takie objawy jak:

1)Ból stopy nasilający się w nocy
2)Uczucie mrowienia, drętwienia stopy
3)Skurcze mięśni w kończynie
4)Łuszczenie się naskórka i pękanie skóry stopy
5)Zaburzenia czucia w stopie
6)Nieprawidłowe odczuwanie bodźców bólowych
7)Złe gojenie się ran powstałych na stopie
8)Owrzodzenia
9)Zaburzenia równowagi


Stopa cukrzycowa może doprowadzić do martwicy, czyli obumierania tkanek. W przebiegu martwicy uszkodzeniu przeważnie ulegają tez kości i stawy, często dochodzi do deformacji stopy.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.help4skin.pl/rany/wspomaganie-leczenia-stopy-cukrzycowej


Paznokcie w stopie cukrzycowej


Diabetycy tak jak o stopy, tak i o paznokcie powinni zadbać szczególnie. Cukrzyce widać bowiem też tutaj. Paznokcie w stopie cukrzycowej często ulegają deformacji. Na płytce paznokcia można zaobserwować poziomie rowki, pofałdowania i przebarwienia. Źle prowadzona cukrzyca może uszkodzić strukturę paznokcia. Długo utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi może powodować także grzybicę paznokci. Jeżeli zauważymy u siebie takie zmiany, należy rozpocząć leczenie. Przede wszystkim uregulować poziom cukru we krwi i odwiedzić podologa.


Jak chronić się przed powikłaniami cukrzycy?


Najbardziej znanymi typami cukrzycy są typ I – cukrzyca z autoagresji – insulinozależna oraz cukrzyca typu II, leczona za pomocą diety i tabletek, przy której niekiedy zostaje wdrożone leczenie insuliną. Każdy diabetyk powinien dbać o poziom glukozy, powinien starać się utrzymać go na dobrych poziomach i nie dopuszczać do hiperglikemii. Zaniedbana cukrzyca, czyli długo utrzymujący się wysoki poziom cukru, może doprowadzić do powikłań. Diabetycy muszą dbać o dietę, która powinna być odpowiednio zbilansowana i o niskim indeksie glikemicznym.

Jak zapobiegać stopie cukrzycowej?


Jak uniknąć pojawienia się problemów w postaci stopy cukrzycowej? Należy:


1)Uregulować poziom cukru
2)Codziennie oglądać stopy
3)Zwracać szczególną uwagę na odciski, nagniotki, stwardnienia, zadrapania czy pęknięcia skóry
4)Stopy powinny być czyste i suche
5)Codziennie zmieniać skarpetki, które powinny być z naturalnych włókien
6)Nosić wygodne obuwie

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10254 )