Co zrobić, gdy implant zęba wypadł po kilku latach?

MEDserwis.pl >Co zrobić, gdy implant zęba wypadł po kilku latach?

Co zrobić, gdy implant zęba wypadł po kilku latach?

Co zrobić, gdy implant zęba wypadł po kilku latach?

Braki w uzębieniu negatywnie odbijają się na wyglądzie twarzy, mogą powodować bóle głowy i trudności w mówieniu. Dlatego pacjenci dążą do uzupełniania braków, a jedną z metod jest implantacja. Co zrobić, jeżeli implant zęba wypadł po kilku latach? Jakie są tego przyczyny? Czy można wstawić go z powrotem? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdą Państwo w poniższym artykule.

Dlaczego implant zęba może wypaść?

Nawet dobrze wszczepiony implant może wypaść niedługo po zabiegu, a także po kilku latach po nim. Wczesne odrzucenie wszczepionego zęba ma zwykle podłoże w czynnikach ryzyka, które nie zostały prawidłowo rozpoznane. Na tym etapie (trwa zwykle od 4 do 6 miesięcy po wykonaniu zabiegu), niepowodzeniem kończy się około 3% zabiegów.

Sama śruba lub korona mogą wypaść jednak nawet wtedy, gdy osteointegracja, czyli wrastanie w żywą tkankę, dawno się już zakończyło. Zwykle nie dzieje się to z dnia na dzień, choć jest to możliwe. Przyczyny wypadnięcia implantu po kilku latach to przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz uszkodzenia mechaniczne.

Do najbardziej powszechnych przyczyn zalicza się również zapalenie tkanek wokół miejsca zabiegu. Jeśli nie uda się szybko rozpoznać i zacząć leczyć stanu zapalnego, ryzyko odrzucenia implantu wzrośnie. Przyczyną takiego stanu może być nagromadzenie płytki bakteryjnej wokół wszczepionego zęba. W wyniku zaniedbania leczenia kość wokół tytanowej śruby będzie ulegała stopniowemu zanikowi, co doprowadzi do zmniejszenia stabilności, a później także wypadnięcia jej, lub samej korony.

Nie tylko czynniki biologiczne mają wpływ na wypadanie implantu – także nadmierne obciążenie może doprowadzić do tego zjawiska. Korony i śruby projektuje się w taki sposób, żeby wytrzymywały siły naturalnie działające na zęby. Przy nadmiernej sile żucia powstające przeciążenie może powodować utratę kości wokół implantu i jego wypadnięcie. Są na to narażone osoby, które cierpią na bruksizm, mają nieprawidłowy zgryz lub często spożywają posiłki złożone z twardych składników.

Głównym materiałem wykorzystywanym do tworzenia tego typu uzupełnień stomatologicznych jest tytan. Słynie on ze swojej wytrzymałości. Nie oznacza to jednak, że z czasem nie może ulec uszkodzeniu. Przyczyny tego mogą być różne – nadmierne obciążenie, błąd stomatologa podczas wszczepiania lub wada samej śruby, lub korony. Uszkodzenie implantu zdarza się bardzo rzadko. Znacznie częściej od samej śruby uszkodzeniu ulega korona protetyczna.

Osoby, które palą tytoń, nie utrzymują odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz mają tendencję do nadmiernego zaciskania zębów, są znacznie bardziej narażone na to, że ich implanty będą wypadały.

Działaj szybko — Jakie objawy daje wypadający implant?

Nie chcąc martwić się o to, co zrobić gdy wypadnie implant, trzeba podjąć działania od razu, gdy dostrzeże się pierwsze objawy. Czasem korona wypada niespodziewanie, zwykle jednak pewne rzeczy wskazują na to, że konieczna jest interwencja.

Jeśli np. implant zęba po 10 latach lub nawet więcej, zaczął się chwiać i ruszać, to znak, że czas odwiedzić specjalistę. Nie ma jeszcze powodów do paniki – ruszająca się korona zęba nie musi od razu wypaść. Przyczyną takiego stanu może być ubytek kości wokół miejsca wykonywania zabiegu. Niemniej trzeba jak najszybciej zdiagnozować przyczynę.

Objawy wypadającego implantu to przede wszystkim:

  • dyskomfort w miejscu wszczepu;
  • dolegliwości bólowe;
  • obrzęk i zaczerwienienie wokół miejsca zabiegu;
  • ruchliwość;
  • krwawienie z okolicy śruby;
  • problemy z przeżuwaniem lub mówieniem.

Wczesne wykrycie problemów zwiększa szansę, że uda się wprowadzić odpowiednie leczenie pod okiem specjalisty. Chociaż tego rodzaju wypełnienia stomatologiczne cechuje długoletnia trwałość, zaniedbanie pacjenta lub pojawiające się choroby mogą prowadzić do ich utraty.

Jak zmniejszyć ryzyko wypadnięcia implantu

Najprostszym sposobem na zmniejszenie ryzyka jest wybór odpowiedniego miejsca, gdzie wykonany zostanie zabieg. Korzystając z usług doświadczonych specjalistów, szansa powodzenia zabiegu znacznie wzrasta. Przykładem mogą byćimplanty wszczepiane w MedicoDent, gdzie poza profesjonalnie wykonanym zabiegiem, pacjenta edukuje się w kwestii dbania o nowe zęby.   

Kolejnym ważnym czynnikiem jest oczywiście dbanie o higienę jamy ustnej. Należy regularnie szczotkować zęby i używać nici dentystycznych. Dzięki takim działaniom na zębach nie osadza się płytka bakteryjna, która mogłaby prowadzić do ubytku kostnego. Zrezygnowanie z palenia tytoniu także będzie miało pozytywny wpływ na trwałość implantu.

Jeśli po wielu latach ujawniły się powikłania po błędnie przeprowadzonym zabiegu, należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Trzeba to zrobić nawet wtedy, jeżeli początkowo problemy nie są uciążliwe – zaniedbanie to jedna z najgorszych rzeczy, jakiej można się dopuścić w kwestii dbania o implanty. Ostatecznie może się okazać, że konieczne będzie ponowne wszczepienie implantu stomatologicznego, żeby uniknąć dalszych powikłań.

O co zadbać, żeby nowy ząb zachował długoletnią trwałość?

  • Zdrowa dieta – wapń i witamina D pomagają w utrzymaniu zdrowych dziąseł i mocnych kości.
  • Unikanie stresu – nadmierne zaciskanie zębów w wyniku działania stresu niekorzystnie wpływa na stan implantów.
  • Regularne badania kontrolne – w większości przypadków wszczepione śruby i korony na nich nie wypadają z dnia na dzień, a stomatolog może dostrzec objawy jeszcze przed tym, jak staną się wyczuwalne przez pacjenta.

Niezależnie od tego, czy pacjent zdecydował się na tanie implanty, czy wybrał rozwiązania z górnej półki, przestrzeganie zaleceń specjalisty jest niezbędne, żeby uniknąć problemów po latach. Żywotność implantów zębowych szacuje się na 15 do 25 lat, ale tylko wtedy, gdy pacjent dba o przestrzeganie zaleceń.

Duże znaczenie ma także prawidłowa diagnostyka przed wszczepieniem nowych zębów. Niewykryte lub zatajone przez pacjenta schorzenia mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym również zdrowotnych.

Dbanie o ogólny stan zdrowia przełoży się na mniejsze ryzyko utraty nowych zębów po latach, dlatego warto regularnie wykonywać badania.

Co zrobić, gdy implant zęba wypadł po kilku latach?

Niezależnie od tego, ile w teorii wytrzymują implanty, może okazać się, że wypełnienie po prostu wypadnie. W takiej sytuacji trzeba działać szybko (chociaż nie należy panikować, nie jest to stan zagrażający życiu). Tym, czego nie należy robić, jest samodzielna próba umieszczenia go z powrotem w zębodole. Zabezpieczenie wypadniętego materiału do czasu wizyty u specjalisty w zupełności wystarczy.

Oczekując na wizytę, warto powstrzymać się od jedzenia twardych pokarmów. Podczas szczotkowania zębów należy zachować ostrożność i postępować delikatnie, szczególnie w obszarze ubytku. Pozwoli to uniknąć dodatkowego podrażnienia.

Podsumowanie

Przyczyny wypadania implantów są różne – błąd stomatologa, zaniedbanie pacjenta, wada materiału lub uszkodzenia mechaniczne. To, ile lat wytrzymują implanty, zależy przede wszystkim od prawidłowego wszczepienia i dbania o higienę jamy ustnej. Dzięki regularnym przeglądom dentystycznym można na bieżąco monitorować stan zdrowia i ograniczać ryzyko, że nowe zęby wypadną po latach.

 

 

Aktualności

Bona Dea zaprasza - bądź piękna na Święta i Nowy Rok więcej

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl