Co warto wiedzieć o opryszczce

MEDserwis.pl >Co warto wiedzieć o opryszczce

Co warto wiedzieć o opryszczce

Opryszczka zwykła lub pospolita jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy HSV1 i HSV2 – potocznie nazywana jest febrą, zimnem czy skwarką. Jest to powszechnie występujące i nawracające schorzenie skóry i błon śluzowych. Wywoływana jest przez wirus Herpes Simplex, którego nosicielem jest większośc z nas. Jest to jeden z najbardziej złożonych drobnoustrojów, który pasożytuje w komórkach nerwowych i potrafi być w uśpieniu przez wiele lat. Czasem jednak, pod wpływem bodźców takich jak stres, zmęczenie czy obniżenie odporności, budzi się i atakuje organizm.
Pierwotne zakażenie występuje najczęściej u dzieci w postaci tzw. opryszczkowego zapalenia jamy ustnej, przebiegającego z wysoką gorączką i ciężkimi objawami ogólnymi, jak posocznica, zapalenie opon mózgowych; opryszczka zwykła nawrotowa występuje u wielu nosicieli wirusa opryszczki pod wpływem bodźców nieswoistych (np. stany gorączkowe, przemęczenie, miesiączka); opryszczka pospolita znika zwykle samoistnie po 10–12 dniach bez pozostawiania śladów. Ludzie cierpiący na opryszczkę mają skłonność do bagatelizowania jej i traktowania wyłącznie jako defekt kosmetyczny. Jednak pomimo pozornej nieszkodliwości może ona być przyczyną wielu powikłań.. Na szczęście współczesna medycyna znalazła skuteczną broń w walce z wirusem – acyklowir. Preparaty sporządzone w oparciu o tę substancję są dostępne w aptekach bez recepty i skutecznie ułatwiają leczenie opryszczki.
Rodzaje opryszczki:
- opryszczka wargowa - choroba ujawnia się w postaci powierzchownych zapalnych pęcherzyków uformowanych w skupiska, na granicy błony śluzowej jamy ustnej i warg niekiedy wychodząc poza granicę rąbka czerwieni wargowej. Początkowo pęcherzyki są wypełnione treścią surowiczą, następnie ropną i w ciągu kilku dni pokrywają się strupami. Zwykle towarzyszy im lekkie pieczenie lub niewielka bolesność; niekiedy objawy te poprzedzają wystąpienie opryszczki o 2-3 dni.
- opryszczkowe zapalenia jamy ustnej - w obrębie jamy ustnej tworzą się pęcherzyki, które dość łatwo ulegają pęknięciu, pozostawiając bardzo bolesne nadżerki.
- egzema herpeticum – schorzenie występujące głownie u noworodków, które nie zetknęły się jeszcze z wirusem Herpes simplex (zakażenie pierwotne), może jednak wystąpić u dorosłych. Dlatego trzeba chronić małe dzieci przed zakażeniem.
- opryszczkowe zapalenie opon mózgowych i mózgu - jest chorobą niezwykle groźną, która gdy nie jest leczona w 70% kończy się śmiercią, a u osób, które wyzdrowiały często występują trwałe schorzenia neurologiczne oraz zaburzenia psychiczne.
- opryszczka narządów płciowych – występuje głównie w wieku dorosłym poprzez kontakt seksualny (jedna z chorób przenoszonych drogą płciową). U mężczyzn dotyczy żołędzi i napletka, czasem również są zmiany w cewce moczowej, powodując utrudnienie lub uniemożliwienie oddawania moczu. U kobiet zmiany pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, kroczu, czasami na wewnętrznej powierzchni ud a także na szyjce macicy; niekiedy zajęte są pośladki.
Leczenie:
- miejscowe - osuszające, odkażające (pasty cynkowe, Viosept). Nie należy stosować maści z antybiotykami, gdyż wydłużają leczenie (te można zastosować w momencie nadkażenia bakteryjnego). Można miejscowo zastosować w postaci maści acyklowir, pencyklowir.
- ogólne – znajduje ono zastosowanie w zmianach nawrotowych, uporczywych, niezależnie od lokalizacji, głównie w przypadku opryszczki narządów płciowych. Acyklowir (np. Heviran, Zovirax, Antivir) jest lekiem działającym wybiórczo na DNA wirusa.

Zobacz więcej >>

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl