Co warto wiedzieć o butli z tlenem medycznym?

MEDserwis.pl >Co warto wiedzieć o butli z tlenem medycznym?

Co warto wiedzieć o butli z tlenem medycznym?

Co warto wiedzieć o butli z tlenem medycznym?

Tlen to jak wiadomo gaz, który jest niezbędny każdemu człowiekowi do życia. Niestety zdarza się, że w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń czy chorób, w organizmie zaczyna go brakować. W takich sytuacjach na pomoc przychodzi tlenoterapia z wykorzystaniem butli z tlenem medycznym.


Czym jest tlen medyczny?


Tlen medyczny to nic innego jak tlen zamknięty najczęściej w butli pod ciśnieniem. Spotkać go można np. w szpitalach, gdzie jest podłączony do sieci centralnej zaopatrzonej w tlen. Jest on gazem stężonym w 100%. Dlatego nie można uznać go za zwykły tlen, z którego korzystają nurkowie. Butla z tlenem medycznym wspiera leczenie chorób i różnorodnych stanów, w przypadku których może dojść do niedotlenienia komórek.


Nie oznacza to jednak, że mogą z niego korzystać wyłącznie osoby chore. Zdrowemu człowiekowi tlen medyczny pomaga zwiększyć wydolność fizyczną, poprawić koncentrację, a nawet złagodzić zaburzenia snu. Wiadomo także, że przyczynia się on do zmniejszenia bólu i zawrotów głowy oraz ogólnej poprawy samopoczucia. Dla wielu może także podziałać antystresowo. Tlen potrafi złagodzić dyskomfort wywołany szybką zmianą wysokości. Warto wspomnieć, że wspomaga również nasz system immunologiczny i usprawnia produkcję hormonów. Przy zwiększonej podaży czystego tlenu dochodzi do szybszego usuwania z organizmu bakterii i wirusów. 


Wiele osób odczuwa niedobór tlenu z powodu zwiększonego zanieczyszczenia środowiska i konieczności przebywania w zamkniętych pomieszczeniach przez długi czas. Efektem są natychmiast odczuwane, gorsze samopoczucie i osłabienie. Butli z tlenem nie da się nabyć w zwykłej aptece. Są one dostępne w specjalnych hurtowniach i sklepach medycznych takich jak Medicalonline.pl


Komu najbardziej potrzebna jest butla z tlenem medycznym?


Butle zawierające tlen medyczny są niezbędne u części pacjentów z niewydolnością oddechową. Przykładem schorzenia, które ją wywołuje, jest astma oskrzelowa, mukowiscydoza czy choroby układu krążenia. Istnieje również bardzo wiele wskazań nagłych, w przypadku których zastosowanie tlenoterapii staje się konieczne. Dlatego w miejscach takich jak ambulatoria czy karetki pogotowia, butle z tlenem medycznym są niezbędnym wyposażeniem.


Trudno wyobrazić sobie bez nich funkcjonowanie szpitali czy niektórych przychodni. Zdarza się, że są one potrzebne również w domu pacjenta. Jednak zastosowanie tlenu medycznego w warunkach domowych jest ściśle związane z indywidualnymi wskazaniami lekarskimi. Używanie go staje możliwe dopiero po przejściu odpowiedniego szkolenia, gdyż powinien być on używany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.


Jakie są rodzaje butli z tlenem medycznym?


W specjalistycznych sklepach z wyposażeniem medycznym dostępnych jest kilka różnych pojemności. Te, które można spotkać najczęściej mają 2, 5 lub 10 litrów. Butle z tlenem można zakupić w specjalnych zestawach. W ich skład wchodzą np. reduktory tlenowe mające za zadanie regulować przepływ, maski tlenowe z drenem czy kaniule nosowe z drenem. Butle tlenowe są najczęściej pod ciśnieniem o wartości 200 bar. W sklepach medycznych dostępne są także dodatkowe akcesoria m.in. wózki do przewożenia butli, pasy zabezpieczające, ułatwiające przewożenie lub reduktory ciśnienia. Te z kolei mają za zadanie regulować dawkę i ciśnienie podawane z butli. Ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem, jest odpowiedni atest i ważna legalizacja tego produktu.


Niewielkie spraye w wersji przenośnej o wiele mniejsze niż tradycyjne butle z tlenem medycznym, stanowią cenne źródło tlenu np. dla osób poszkodowanych w wypadkach. Dlatego uważa się je za niezbędny element wyposażenia apteczek i wszelkich zestawów do ratownictwa medycznego.


Na rynku dostępne są również butle z CO2 medycznym. Dwutlenek węgla może być wykorzystywany w wielu przypadkach. Jako element terapii w medycynie estetycznej np. podczas zabiegu karboksyterapii mającego za zadanie poprawić kondycję skóry. Butle z dwutlenkiem węgla spotkać można w szpitalach i klinikach. W czasie zabiegów endoskopowych lub laparoskopowych dwutlenek węgla służy do wypełnienia wolnej przestrzeni wokół operowanego miejsca. Zwiększa on widoczność i dostęp do operowanej okolicy.


 

 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl