5 elementów, które wspomogą domową rehabilitację

lekarze specjaliści >5 elementów, które wspomogą domową rehabilitację

5 elementów, które wspomogą domową rehabilitację

5 elementów, które wspomogą domową rehabilitację

5 elementów, które wspomogą domową rehabilitację


Czasami rehabilitacja domowa może zastąpić tę, która standardowo odbywa się w placówce. Specyficzne ćwiczenia i zabiegi odbywać bowiem mogą się zarówno pod czujnym okiem fizjoterapeuty, jak i w domowym zaciszu. W tym drugim przypadku bardzo często ćwiczenia pełnią rolę „przedłużenia” rehabilitacji specjalistycznej, utrwalając przy tym rozwój pozytywnych zmian. Prowadzenie dwutorowych działań bez wątpienia ułatwia powrót do sprawności, co nierzadko jest związane z determinacją i systematycznością pacjenta. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto zakupić sprzęt medyczny do rehabilitacji domowej.


Rotory rehabilitacyjne


Rotory rehabilitacyjne służą do usprawniania kończyn dolnych i górnych. Korzystając z nich, pacjent samodzielnie pracuje nad siłą mięśni i koordynacją ruchową rąk i nóg. Rotory swoim wyglądem i sposobem działania przypominają kompaktowe rowerki stacjonarne. Ich niewielki rozmiar doskonale sprawdzi się w małych przestrzeniach lub podczas podróży. Zobacz przykładowe rotory rehabilitacyjne.


Piłki rehabilitacyjne


Piłki rehabilitacyjne to bardzo duża grupa sprzętów medycznych (link) – wykorzystywanych również podczas ćwiczeń lub zajęć dla przyszłych mam. Piłki różnią się wielkością, materiałem wykonania oraz kształtem (mogą być okrągłe lub jednostronne spłaszczone, z wypustkami i kolcami lub bez). W zależności od wszystkich tych czynników - służą do usprawniania różnych części ciała i mięśni.


Wśród najbardziej uniwersalnych i najchętniej wykorzystywanych są tzw. piłeczki do rehabilitacji rąk, które mają za zadanie:  • usprawniać dłonie,

  • wzmacniać i budować mięśnie,

  • pobudzać krążenie krwi.


Ćwiczenia z większymi piłkami rehabilitacyjnymi usprawniają mięśnie kończyn dolnych oraz kręgosłupa, a także w pracy nad ogólną koordynacją ruchową i zachowywaniem równowagi. Bardzo praktyczne w tej kwestii są szerokie, spłaszczone z jednej strony piłki bosu i piłki w kształcie fasolki/orzeszka (zobacz przykładowe produkty).


Poduszki rehabilitacyjne


Każda, nawet z pozoru niewielka czynność wspomagająca rehabilitację w domu, ma ogromne znaczenie. Dotyczy to m.in. dobrej higieny snu, czyli korzystania z dobrze dobranych poduszek i materacy. Poduszki rehabilitacyjne (https://www.pomocedlaseniora.pl/73-poduszki-rehabilitacyjne) to niezastąpiony sprzęt dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa (zwłaszcza w odcinku szyjnym) oraz porannym drętwieniem kończyn górnych. Odpowiednie poduszki do spania sprawiają, że mięśnie karku, szyi i pleców pozostają we właściwym ułożeniu, co pozwala uniknąć ich zbyt dużego napięcia.


Ortezy i stabilizatory


Ortezy i stabilizatory stawów coraz częściej zastępują tradycyjne opatrunki gipsowe, ale mogą również służyć do rehabilitacji domowej po urazie czy operacji. Stanowią również profilaktykę ponownych uszkodzeń w przypadku, gdy dany staw lub kończyna ulega przeciążeniu. Pamiętaj, że korzystanie z ortezy powinno zostać skonsultowane z lekarzem, a sam produkt dopasowany do Twojego urazu (skręcenia, zwichnięcia, stanu zapalnego, uszkodzenia więzadeł itd.).


Chodziki i balkoniki


Chodziki, balkoniki i wszelkie inne podpórki ułatwiają poruszanie się po poważnych urazach. Ponieważ dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, często są niezbędne, aby chory zaczął samodzielnie się ruszać i wstawać z łóżka. Takie wspomaganie cenią sobie zwłaszcza seniorzy, którzy często zachowują względną sprawność i siłę w rękach, ale nogi już odmawiają im posłuszeństwa.


 


Kupując jakikolwiek sprzęt do domowej rehabilitacji, najlepiej zaopatrzyć się w sprawdzonym sklepie ortopedycznym. Wszelkie podróbki bez odpowiednich atestów mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu! Na szczęście dobre akcesoria oraz odrobina samozaparcia w czasie domowej rehabilitacji naprawdę mogą Ci pomóc w powrocie do zdrowia. Zobacz pełną ofertę produktów do domowej rehabilitacji, w sklepie: https://www.pomocedlaseniora.pl/

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl