5 elementów, które wspomogą domową rehabilitację
5 elementów, które wspomogą domową rehabilitację
Czasami rehabilitacja domowa może zastąpić tę, która standardowo odbywa się w placówce. Specyficzne ćwiczenia i zabiegi odbywać bowiem mogą się zarówno pod czujnym okiem fizjoterapeuty, jak i w domowym zaciszu. W tym drugim przypadku bardzo często ćwiczenia pełnią rolę „przedłużenia” rehabilitacji specjalistycznej, utrwalając przy tym rozwój pozytywnych zmian. Prowadzenie dwutorowych działań bez wątpienia ułatwia powrót do sprawności, co nierzadko jest związane z determinacją i systematycznością pacjenta. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto zakupić sprzęt medyczny do rehabilitacji domowej.
Rotory rehabilitacyjne służą do usprawniania kończyn dolnych i górnych. Korzystając z nich, pacjent samodzielnie pracuje nad siłą mięśni i koordynacją ruchową rąk i nóg. Rotory swoim wyglądem i sposobem działania przypominają kompaktowe rowerki stacjonarne. Ich niewielki rozmiar doskonale sprawdzi się w małych przestrzeniach lub podczas podróży. Zobacz przykładowe rotory rehabilitacyjne.
Piłki rehabilitacyjne to bardzo duża grupa sprzętów medycznych (link) – wykorzystywanych również podczas ćwiczeń lub zajęć dla przyszłych mam. Piłki różnią się wielkością, materiałem wykonania oraz kształtem (mogą być okrągłe lub jednostronne spłaszczone, z wypustkami i kolcami lub bez). W zależności od wszystkich tych czynników - służą do usprawniania różnych części ciała i mięśni.
Wśród najbardziej uniwersalnych i najchętniej wykorzystywanych są tzw. piłeczki do rehabilitacji rąk, które mają za zadanie:
Ćwiczenia z większymi piłkami rehabilitacyjnymi usprawniają mięśnie kończyn dolnych oraz kręgosłupa, a także w pracy nad ogólną koordynacją ruchową i zachowywaniem równowagi. Bardzo praktyczne w tej kwestii są szerokie, spłaszczone z jednej strony piłki bosu i piłki w kształcie fasolki/orzeszka (zobacz przykładowe produkty).
Każda, nawet z pozoru niewielka czynność wspomagająca rehabilitację w domu, ma ogromne znaczenie. Dotyczy to m.in. dobrej higieny snu, czyli korzystania z dobrze dobranych poduszek i materacy. Poduszki rehabilitacyjne (https://www.pomocedlaseniora.pl/73-poduszki-rehabilitacyjne) to niezastąpiony sprzęt dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa (zwłaszcza w odcinku szyjnym) oraz porannym drętwieniem kończyn górnych. Odpowiednie poduszki do spania sprawiają, że mięśnie karku, szyi i pleców pozostają we właściwym ułożeniu, co pozwala uniknąć ich zbyt dużego napięcia.
Ortezy i stabilizatory stawów coraz częściej zastępują tradycyjne opatrunki gipsowe, ale mogą również służyć do rehabilitacji domowej po urazie czy operacji. Stanowią również profilaktykę ponownych uszkodzeń w przypadku, gdy dany staw lub kończyna ulega przeciążeniu. Pamiętaj, że korzystanie z ortezy powinno zostać skonsultowane z lekarzem, a sam produkt dopasowany do Twojego urazu (skręcenia, zwichnięcia, stanu zapalnego, uszkodzenia więzadeł itd.).
Chodziki, balkoniki i wszelkie inne podpórki ułatwiają poruszanie się po poważnych urazach. Ponieważ dają poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, często są niezbędne, aby chory zaczął samodzielnie się ruszać i wstawać z łóżka. Takie wspomaganie cenią sobie zwłaszcza seniorzy, którzy często zachowują względną sprawność i siłę w rękach, ale nogi już odmawiają im posłuszeństwa.
Kupując jakikolwiek sprzęt do domowej rehabilitacji, najlepiej zaopatrzyć się w sprawdzonym sklepie ortopedycznym. Wszelkie podróbki bez odpowiednich atestów mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu! Na szczęście dobre akcesoria oraz odrobina samozaparcia w czasie domowej rehabilitacji naprawdę mogą Ci pomóc w powrocie do zdrowia. Zobacz pełną ofertę produktów do domowej rehabilitacji, w sklepie: https://www.pomocedlaseniora.pl/
Aktualności
Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej
Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej
Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej
Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej
Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej
Badania prenatalne dla kobiet więcej
Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej
Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej
Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej
Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej
Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej
Nowości ze świata medycyny
Kompendium wiedzy – co trzeba wiedzieć o stożku rogówki?
więcej
Nie traktuj ŻYLAKÓW po macoszemu!
więcej
Jak walczyć z bliznami po zabiegach chirurgicznych?
więcej
Metody leczenia żylaków w Ars Estetica
więcej
Pomóż zniknąć bliznom - odzyskaj urodę
więcej
Czy wiesz, że...
Jak narzędzia do pras wspierają wydajność i precyzję procesów produkcyjnych?
więcej
Czy berberyna może wspomóc odchudzanie?
więcej
Powięź - czym jest i jakie pełni funkcje?
więcej
Jak wybrać idealny Dom Spokojnej Starości: Poradnik dla rodzin szukających najlepszej opieki dla seniorów
więcej
Jak wybrać i używać termometrów na podczerwień dla dokładnych pomiarów temperatury?
więcej
Regeneracja po treningu siłowym – jak rozluźnić mięśnie?
więcej
Co powinieneś wiedzieć o badaniach laboratoryjnych?
więcej
Aktywność seksualna a zdrowie ginekologiczne – najczęstsze problemy i ich leczenie
więcej
Zobacz również
medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl