Xanax – co to za lek? Kiedy warto go stosować?

MEDserwis.pl >Xanax – co to za lek? Kiedy warto go stosować?

Xanax – co to za lek? Kiedy warto go stosować?

Xanax – co to za lek? Kiedy warto go stosować?
Życie we współczesnym świecie nie jest proste. Na co dzień możesz doświadczać wielu sytuacji, które wywołują silny stres. Niepewność jutra, brak stabilizacji zawodowej lub problemy w związku powodują, że w Twoim organizmie kumulują się negatywne emocje. Gdy odczuwasz wzmożony lęk, lekarz może przepisać Ci Xanax. Co to za lek i kiedy warto go brać?
Xanax to preparat w formie tabletek, który zawiera alprazolam. Jest to substancja czynna o właściwościach przeciwlękowych i uspokajających. Xanax jest przeznaczony do stosowania doraźnego, ponieważ silnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Jednocześnie ten lek wykazuje dużą skuteczność w walce ze stanami lękowymi. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Xanax - wskazania do stosowania i dawkowanie



Xanax oprócz działania przeciwlękowego zmniejsza też napięcie mięśni, działa przeciwdrgawkowo i może wywoływać senność. Ten lek jest wydawany tylko na receptę nie bez powodu. Jego nieodpowiednie stosowanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Lekarz może przepisać Ci Xanax, gdy Twoje objawy wskazują na:
  • zespół lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii,
  • zespół lęku uogólniony,
  • zespół lękowy z wtórnym obniżeniem nastroju.

Przyjmowanie leku jest zalecane tylko wtedy, gdy objawy lękowe uniemożliwiają normalne funkcjonowanie lub zagrażają Twojemu zdrowiu. Dawkowanie każdorazowo ustala lekarz. Specjaliści rekomendują, aby na początek stosować możliwie jak najmniejszą dawkę Xanaxu. Na ogół będzie to 0,25-0,5 mg trzy razy na dobę lub 1 mg raz na dobę. Dawka może być zwiększana stopniowo, jeśli zajdzie taka konieczność. Jednak pacjent nie powinien przekraczać maksymalnej dobowej dawki, która wynosi do 10 mg na dobę.

Xanax a uzależnienie – czy jest się czego obawiać?



Niekiedy pacjenci nie chcą przyjmować Xanaxu, ponieważ obawiają się jego wpływu na codzienne funkcjonowanie. Faktycznie ten lek w początkowej fazie działania może wywoływać nadmierną senność i zaburzać zdolność koordynacji. Dlatego bezpośrednio po spożyciu Xanaxu odradza się pacjentom prowadzenie samochodu.

Xanax zawiera substancję aktywną, od której pacjent może się uzależnić. Dzieje się tak, gdy pacjenci zbyt długo stosują ten lek lub stosują go niezgodnie z zaleceniami. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy uzależnienia, natychmiast poinformuj o tym swojego lekarza. Specjalista poinstruuje Cię, jak bezpiecznie odstawić lek. Zbyt gwałtowne przerwanie kuracji może spowodować, że pacjent doświadczy bardzo nieprzyjemnych objawów zespołu odstawienia. Mimo wszystko Xanax jest uznawany za w miarę bezpieczny lek, dzięki któremu można ustabilizować stan pacjenta w wielu trudnych sytuacjach. 

Stosowanie Xanaxu może wywoływać również różnego rodzaju skutki uboczne. Jeśli po zażyciu leku będziesz się gorzej czuć, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Problemem może być źle dobrana dawka lub interakcja z innymi, aktualnie przyjmowanymi lekami. W takim wypadku lekarz przepisze Ci nową kurację, abyś nie musiał rezygnować ze swoich codziennych zajęć.





 

Aktualności

Bona Dea zaprasza - bądź piękna na Święta i Nowy Rok więcej

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl