Wrzody żołądka a dieta odchudzająca: co jeść? Jakich produktów unikać?

MEDserwis.pl >Wrzody żołądka a dieta odchudzająca: co jeść? Jakich produktów unikać?

Wrzody żołądka a dieta odchudzająca: co jeść? Jakich produktów unikać?

Wrzody żołądka a dieta odchudzająca: co jeść? Jakich produktów unikać?

Odpowiednie żywienie w przypadku wrzodów żołądka może pomóc ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości związane z tą chorobą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoby cierpiące na nią mogły stosować jednocześnie dietę odchudzającą. Sprawdź, co jeść, aby posiłki były niskokaloryczne i bezpieczne dla Twojego żołądka.

Dieta wrzodowa powinna opierać się na posiłkach lekkostrawnych oraz produktach, które nie pobudzają nadmiernej produkcji soku żołądkowego. Warto więc sięgać po niskokaloryczne dania, które nie tylko złagodzą objawy choroby, ale i pomogą zrzucić zbędne kilogramy. Jak dbać o prawidłowe żywienie, będąc jednocześnie na diecie wrzodowej i odchudzającej?

Jakie produkty można jeść na takiej diecie?Będąc na diecie odchudzającej, która ma jednocześnie łagodzić objawy wrzodów żołądka, warto sięgać po płatki owsiane oraz pełnoziarnisty ryż. Zawierają one sporą ilość błonnika, który wpływa pozytywnie na błonę śluzową żołądka, a także szybko się trawi. Jest on niezbędny do utrzymania prawidłowej perystaltyki jelit. Sięgając po mięso, należy wybierać niskokaloryczny drób, cielęcinę lub wołowinę.

–  Dieta niskokaloryczna, która będzie bezpieczna dla żołądka, powinna być bogata w chude ryby, takie jak szczupak, dorsz czy leszcz. Należy natomiast unikać tych, które zawierają spore ilości tłuszczu, czyli głównie łososia i śledzi – zaleca dietetyk z firmy Nice To Fit You, która oferuje catering dietetyczny dopasowany do indywidualnych potrzeb żywieniowych.

Bez obaw można również włączyć do codziennej diety: chudy nabiał, jajka gotowane na miękko, gotowane warzywa (marchewkę, pietruszkę, ziemniaki, buraki, kalafiora), a także wysokiej jakości tłuszcze roślinne.

Dieta odchudzająca bezpieczna dla żołądka – czego unikać?Tego rodzaju dieta powinna wykluczać przede wszystkim produkty ciężkostrawne oraz kaloryczne. Nadmierne obciążają one bowiem żołądek, a także przyczyniają się do zwiększonej produkcji soku, co może podrażniać uszkodzoną błonę śluzową. Aby efektywnie połączyć odchudzanie z troskę o układ pokarmowy, należy unikać przede wszystkim:

  • tłustych serów i śmietany,

  • smażonego mięsa,

  • tłustych ryb,

  • tłuszczów zwierzęcych (np. smalcu),

  • gęstych i ciężkich sosów,

  • słodyczy.


Warto pamiętać także o tym, aby jeść częściej, ale zdecydowanie mniejsze porcje. Nie obciąży to nadmiernie żołądka, a jednocześnie zapewni uczucie sytości na dłużej. Mięso lub ryby należy przygotowywać na parze lub piec w piekarniku, co sprawi, że potrawy z nich przyrządzone będą lekkostrawne oraz zdecydowanie mniej kaloryczne niż te smażone na tłuszczu. Należy również ograniczyć spożycie alkoholu, który podrażnia żołądek, a także dostarcza tzw. pustych kalorii. Jeśli nie chcesz samodzielnie zajmować się przygotowywaniem posiłków, bo nie wiesz, co będzie dla Ciebie najlepsze, to zamów catering dietetyczny. Dzięki niemu każdego dnia otrzymasz właściwie zbilansowane dania, które pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy i złagodzić objawy wrzodów.Dieta może nie tylko pomóc w osiągnięciu prawidłowej masy ciała, ale także ochronić błonę śluzową żołądka przed podrażnieniem. Jeśli cierpisz na wrzody, a chcesz nieco schudnąć, to dzięki unikaniu niektórych produktów spożywczych możesz osiągnąć upragniony efekt i zadbać o swoje zdrowie.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl