Soczewki kontaktowe toryczne - sposób na komfort widzenia dla osób z astygmatyzmem. Co warto o nich wiedzieć?

MEDserwis.pl >Soczewki kontaktowe toryczne - sposób na komfort widzenia dla osób z astygmatyzmem. Co warto o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe toryczne - sposób na komfort widzenia dla osób z astygmatyzmem. Co warto o nich wiedzieć?

e-soczewki.pl - Soczewki kontaktowe toryczne - sposób na komfort widzenia dla osób z astygmatyzmem. Co warto o nich wiedzieć_
Mówiąc o wadach wzroku z reguły w pierwszej kolejności mamy na myśli krótkowzroczność lub dalekowzroczność, które jak same nazwy wskazują, określają zaburzenia widzenia w dali lub bliży. Oprócz nich wyróżnia się jednak astygmatyzm, którego charakterystyka dla wielu osób wciąż pozostaje tajemnicą. W celu korekcji tego typu wady wzroku stworzono soczewki kontaktowe toryczne, różniące się nieco od tradycyjnych szkieł sferycznych. Na czym polega różnica i metoda działania?

Astygmatyzm a soczewki kontaktowe


Osoby cierpiące na astygmatyzm w przeciwieństwie do krótko lub dalekowidzów skarżą się na stale rozmyty obraz bez względu na odległość, w jakiej znajdują się od niego. Z czego to wynika? Otóż wada wzroku tego typu, nazywana również niezbornością, polega na nierównościach i braku symetrii w budowie oka. Powoduje to zakrzywianie się światła, które zamiast w jednym punkcie siatkówki skupia się w dwóch, a w efekcie niewyraźny obraz. W zależności od miejsca występowania zniekształcenia astygmatyzm dzieli się na rogówkowy, jeśli mowa o krzywiźnie rogówki, lub soczewkowym w przypadku soczewki wewnątrz gałkowej. Do pewnego czasu noszenie okularów korekcyjnych było jedynym rozwiązaniem dla astygmatyków, jednak obecnie istnieje drugie, o wiele wygodniejsze rozwiązanie - soczewki kontaktowe toryczne. O to, która metoda korekcji będzie lepsza w konkretnym wypadku, należy zapytać specjalistę, jednak jedno jest pewne, problemu nie wolno bagatelizować, tym bardziej że z wiekiem wartość wady wzroku może się zmieniać, powodując liczne skutki uboczne w postaci bólów głowy, zmęczenia, problemów z koncentracją, a przede wszystkim utrudnionego funkcjonowania.

Czym różnią się soczewki toryczne od sferycznych?


Ze względu na specyfikę wady wzroku, jaką jest astygmatyzm, budowa soczewek kontaktowych torycznych różni się od tradycyjnych szkieł, służących do korekcji krótko i dalekowzroczności. Pierwszą różnicą jest zróżnicowana grubość w obrębie powierzchni soczewki, mająca za zadanie zniwelować dysproporcję w budowie oka. Ponadto w przypadku soczewek kontaktowych torycznych należy zwrócić uwagę na dodatnią lub ujemną moc sferyczną, pozwalającą na jednoczesną korekcję dodatkowych wad wzroku, jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność, moc cylindra w dioptriach, za pomocą której wyrażana jest wartość korygowanego astygmatyzmu, a także oś cylindra, wskazującego na ustawienie soczewki. W pozostałych kwestiach, takich jak pielęgnacja, soczewki toryczne nie różnią się niczym od sferycznych. Wymagają ostrożnego obchodzenia się z nimi oraz stosowania płynu do soczewek w celach czyszczenia i ewentualnego przechowywania.

Soczewki kontaktowe toryczne — rodzaje


Podobnie jak w przypadku innych szkieł, soczewki kontaktowe toryczne są już powszechnie dostępne i to w kilku wersjach. Jeśli chodzi o tryb noszenia w ofertach producentów, znaleźć można wygodne soczewki jednodniowe, które, choć nieco bardziej kosztowne, nie wymagają pielęgnacji, gdyż stosowane są jednorazowo na kilka godzin, a następnie wyrzucanie. Alternatywą dla nich są szkła wielokrotnego użytku, w tym najpopularniejszy wariant, soczewki miesięczne, które przechowuje się i czyści przy użyciu specjalnego płynu do soczewek, dzięki czemu z powodzeniem i bezpiecznie mogą służyć przez cały miesiąc. Kolejnym kryterium podziału jest materiał, z którego zrobione są dane szkła. Wśród nich wyróżnia się wyjątkowo delikatne soczewki kontaktowe hydrożelowe, a także nieco bardziej sztywne soczewki silikonowo-hydrożelowe charakteryzujące się wyższą przepuszczalnością tlenu. O tym, który rodzaj szkieł będzie lepszy w naszym wypadku, powinien zdecydować specjalista, który uwzględni w wyborze wszelkie indywidualne potrzeby i predyspozycje.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 10215 )