Rentgen stomatologiczny - jak przygotować się do badania?

MEDserwis.pl >Rentgen stomatologiczny - jak przygotować się do badania?

Rentgen stomatologiczny - jak przygotować się do badania?

Rentgen zębów jest nazywany także prześwietleniem albo zdjęciem. Jest to badanie, które pozwala na diagnostykę przeróżnych stanów chorobowych oraz zapalnych, które rozwijają się w środku zęba. RTG pozwala także zobaczyć dokładnie strukturę korzeni zębowych. Kiedy pacjent jest kierowany na takie badanie? Jak się do niego trzeba przygotować? Czy dużo jest gabinetów, które oferuje RTG? Kraków udowadnia, że wybór jest naprawdę szeroki.

Kiedy należy wykonać rentgen zębów?
Badanie RTG jest zalecane przez stomatologów najczęściej, gdy ma się do czynienia z mocno zaawansowaną próchnicą, ale nie tylko. Kolejnym przykładem jest brak zębowych zawiązków, zębów zatrzymanych, czy też przy podejrzeniu stanów zapalnych i zmian chorobowych bezpośrednio przy korzeniach. Czasami zlecany jest jest rentgen stomatologiczny w CDC, gdy podejrzewa się zmiany nowotworowe. Czasem badanie to jest pomocne przy leczeniu kanałowym, przy planowanej ekstrakcji oraz przed protetycznym leczeniem.

Czasami także ortodonci proszą o to badanie, gdy będzie u pacjenta zakładany aparat ortodontyczny. RTG jest niezwykle pomocnym badaniem, gdy doszło do urazu twarzoczaszki. Pozwala nam określić sam rozmiar oraz także charakter wszelkich uszkodzeń. W co po niektórych przypadkach lekarz poleca pantomograficzne badanie zębów, które także jest właśnie zdjęciem rentgenowskim, ale obejmuje tak naprawdę całą szczękę oraz także stawy żuchwowe i skroniowe. Wszystko jest wówczas widoczne na jednym zdjęciu.

Najzwyklejsze RTG zęba to najczęściej prześwietlenie jednego zęba, lub kilku. Na jednym zdjęciu może to być maksymalnie cztery zęby. Jednym ze wskazań typowych do wykonania RTG jest także podejrzenie kamicy ślinianek.

Rentgen stomatologiczny - jak przygotować się do badania?

Jak przygotować się do badania?
Wbrew wszelakim obawom RTG zębów nie jest wcale straszny. Do tego nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Wszelkie gryzaki są zabezpieczone specjalną folią jednorazową. Do badania RTG nie trzeba myć zębów. Badanie to może zostać wykonane po jedzeniu. Jest to bardzo ważna informacja dla osób, które chorują na cukrzycę, którzy utrzymywać muszą poziom cukru, a także dla wiecznie głodnych dzieci.

Na pewno przed badaniem trzeba zdjąć wszelki spinki i kolczyki w obrębie samej głowy. Jest to niezmiernie ważne dla jakości zdjęcia RTG. Wszelkie kolczyki w wargach,uszach, języku oraz także nosie muszą być wyjęte. Zdjąć także należy łańcuszki i wsuwki. Nie wymaga się jednak opróżniania kieszeni, czy też ściągnięcia zegarka z ręki. Pacjentki także nie muszą usuwać makijażu,

Pewnym problemem są protezy zębowe. Najczęściej znajdują się w nich części metalowe. Należy takie przypadku zgłaszać, aby technik RTG w porę mógł odpowiednio zareagować.

RTG zębów w Krakowie - jak wybrać centrum stomatologiczne?
Bez problemu znajdziemy miejsce, w którym wykonamy RTG. Kraków sam w sobie oferuje nam mnóstwo takich miejsc. Nie chcemy jednak trafić do miejsca, w którym z obsługi, kultury i wykonania badania nie będziemy zadowoleni. Nasze bezpieczeństwo i zadowolenie jest bardzo ważne dla naszego komfortu psychicznego. Dlatego też musimy wiedzieć, jak wybrać centrum stomatologiczne.

Na co musimy zwrócić uwagę? Na pewno ważnym wyznacznikiem jest doświadczenie danego miejsca i osób w nim pracujących. Gdy jest to klinika z wyższej półki, to na pewno nie pozwoli sobie na zatrudnienie niedoświadczonego pracownika. Jest to niedopuszczalne. O danym miejscu bardzo dużo nam powiedzą opinie. Opinie najczęściej się dzielą na opinie pozytywne i negatywne. Czasami natkniemy się także na opinie neutralne. Powinniśmy wybrać centrum stomatologiczne, które może się pochwalić znaczną większością opinii jednak pozytywnych. Negatywne opinie na pewno nie powinny być większością w wybranej przez nas klinice. Raczej chcemy stawiać na rozwiązania w pełni sprawdzone.

Poświęćmy nieco czasu na wybór centrum stomatologicznego, a na pewno nie będzie to czas stracony. Po prostu będziemy bardzo zadowoleni z przeprowadzonego badania i przekonamy się na własnej skórze, że rentgen wcale nie boli. Jest to bowiem badanie całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Możemy podejść do badania całkowicie na luzie. Kompletnie niczym się nie musimy przejmować. Wydaje się to dla większości osób oczywiste.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl