Rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji. Jakie wybrać i jak je wykorzystać?

lekarze specjaliści >Rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji. Jakie wybrać i jak je wykorzystać?

Rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji. Jakie wybrać i jak je wykorzystać?

Rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji. Jakie wybrać i jak je wykorzystać?


Środki do dezynfekcji i rękawiczki jednorazowe to artykuły, które kojarzą się zazwyczaj z takimi miejscami jak szpitale, zakłady kosmetyczne, fryzjerskie, studia tatuażu, czy lokale gastronomiczne. Dlaczego? Otóż pomagają one w utrzymaniu czystości oraz chronią przed przenoszeniem bakterii. Tam, gdzie wykonywane są wszelkiego rodzaju zabiegi z udziałem drugiego człowieka albo występuje kontakt z żywnością – odpowiednia dezynfekcja jest niesłychanie ważna.
Nie są to jednak jedyne sytuacje, w których tego typu środki mogą być przydatne lub nawet konieczne. Widać to chociażby na przykładzie aktualnej sytuacji, jaką jest pandemia COVID-19, która sprawiła, że zasady higieny przestrzegane są jeszcze bardziej w prawie każdej placówce. Czy w takim razie środki do dezynfekcji i rękawiczki jednorazowe, mogą przydać się w codziennych sytuacjach bez względu na epidemię?

W jaki sposób działają środki do dezynfekcji?Zanim dowiesz się jakie środki wybrać i do czego ich używać, warto zorientować się, na jakiej zasadzie to właściwie działa. Mówiąc w dużym uproszczeniu, dezynfekcja polega na zredukowaniu liczby drobnoustrojów do bezpiecznego dla zdrowia poziomu (tzn. o 4 lub 5 logarytmów).
Dezynfekować można narzędzia chirurgiczne, czy kosmetyczne, ale też meble w przedszkolach lub miejscach pracy. Oprócz tego możemy oczywiście dezynfekować swoją skórę i dłonie, co jest konieczne również podczas zabiegów kosmetycznych, przekłuć, tatuaży lub innego rodzaju zabiegów, powodujących uszkodzenie tkanek. W taki sposób gwarantujemy sobie, że do naszego organizmu nie dostaną się żadne bakterie, czy szkodliwe drobnoustroje, które mogłyby spowodować stany zapalne bądź infekcje. Możesz dezynfekować również rany, pranie, czy nawet wodę.

Czym się różnią poszczególne rodzaje rękawiczek jednorazowych?Wchodząc do sklepu lub przeglądając oferty w Internecie, na pewno natknąłeś się na różne rodzaje rękawiczek. Nitrylowe, lateksowe, winylowe… rodzajów jest kilka, ale czym właściwie się od siebie różnią?
 • Rękawiczki foliowe – raczej niezbyt wytrzymałe, używane najczęściej w salonach fryzjerskich, czy gastronomicznych

 • Rękawiczki nitrylowe – są dość trwałe i nie powodują alergii

 • Rękawiczki lateksowe – niezwykle trwałe, mogą jednak powodować reakcje alergiczne u niektórych osób

 • Rękawiczki winylowe– najbardziej wytrzymałe, dobranie odpowiednich wymaga dopasowania rozmiaru, ponieważ nie są one tak rozciągliwe, jak lateksowe, czy nitrylowe


 • Wybór jest zatem całkiem spory. Osoby bez przeciwwskazań mogą bez obaw zaopatrzyć się w popularne rękawiczki lateksowe. Nie mając pewności, w kwestii alergii, lepszym wyborem będzie zakup rękawiczek nitrylowych, jeśli natomiast chcesz czegoś naprawdę trwałego – rękawiczki winylowe mogą być właśnie tym, czego szukasz. Foliowe z kolei są raczej polecane do mało wymagających zajęć, ponieważ dość szybko się niszczą.

  Codzienne zastosowania rękawiczek jednorazowych:  1. Zakładając rękawiczki jednorazowe podczas mycia naczyń, unikniesz przenoszenia drobnoustrojów, znajdujących się na naczyniach.
  2. Sprzątając toaletę, również powinieneś je założyć – ochroni Cię to przed działaniem drobnoustrojów w pomieszczeniu. Pamiętaj również o umyciu rąk po zakończeniu prządków!
  3. Załóż je także podczas obierania warzyw lub krojenia mięsa. Zapobiegniesz przenoszeniu drobnoustrojów, chroniąc przed nimi zarówno siebie jak i osoby, dla których przygotowujesz posiłek.
  4. Załóż rękawiczki jednorazowe podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych, czy przewijania dziecka.
  Przydadzą się one również do sprzątania sierści zwierząt z mebli. W tym celu wystarczy delikatnie zwilżyć je wodą, a następnie przejechać dłonią po kanapie czy fotelu. Jeśli jeszcze nie próbowałeś, sprawdź koniecznie ten trik! Naprawdę działa i skutecznie pomaga radzić sobie z osadzającą się wszędzie sierścią psa, czy kota.

  Kilka zasad, mądrego korzystania z rękawiczek jednorazowych:


 • Zawsze kupuj środki do dezynfekcji i rękawiczki ze sprawdzonych źródeł takich jak https://czystyszop.pl/ . Pamiętaj także o wyrzucaniu zużytych odpadów do odpowiedniego pojemnika. Rękawice, czy maseczki nie powinny nigdy wylądować w koszu na tworzywa sztuczne i metale, choć wydaje się to całkiem logicznym rozwiązaniem. Należy umieścić je w jednym worku, a następnie wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

 • Zawsze używaj ich tylko jeden raz! Brzmi dość banalnie, ale okazuje się, że dla niektórych wcale nie jest to tak intuicyjne. Po pierwszym użyciu rękawiczki tracą swoje właściwości, a ich ponowne wykorzystanie grozi przeniesieniem zakażenia.

 • Wyrzucaj je tuż po zakończeniu czynności i zdjęciu z dłoni. Bardzo istotne jest to, aby nie narażać skóry na kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią.

 • Nigdy nie używaj zwykłych rękawiczek podczas kontaktu z silnymi chemikaliami, czy prac z ekstremalnymi temperaturami, ponieważ jest to niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Sięgnij wówczas po rękawiczki specjalistyczne.

 •  

   

  medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl