Refluks żołądkowo-przełykowy w przebiegu twardziny układowej

MEDserwis.pl >Refluks żołądkowo-przełykowy w przebiegu twardziny układowej

Refluks żołądkowo-przełykowy w przebiegu twardziny układowej

Refluks
Twardzina układowa jest przewlekłą chorobą tkanki łącznej, której nie jesteśmy w stanie wyleczyć. W znacznej większości dotknięte są nią kobiety, a szczyt zachorowania przypada na 30-50 rok życia. Prowadzi ona do postępującego zwłóknienia skóry i narządów wewnętrznych powodując ich dysfunkcję. Do tej pory nie odnaleziono przyczyny choroby, wiadomo jedynie, że ma ona podłoże autoimmunologiczne. Jak większość chorób, twardzinę układową możemy podzielić na typy, które różnią się między sobą rozległością i różnorodnością w zwłóknieniu skóry oraz innych narządów. Wyróżniamy więc postać ograniczoną, uogólnioną oraz twardzinę układową bez zmian skórnych.

Choroba refluksowa skutkiem włóknienia przełyku

Istotą problemu jest zarzucanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku, do czego przyczynia się niewydolność dolnego zwieracza przełyku. Klasyczną manifestacją refluksu żołądkowo-przełykowego jest uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku oraz pieczenia w okolicy mostka, czyli tak zwana zgaga. Taki ból jest często mylony z tym towarzyszącym zawałowi mięśnia sercowego. Warto zauważyć, że wymienione dolegliwości nasilają się w pozycji leżącej i przy pochylaniu. Aby złagodzić wspomniane objawy, należy unikać przez około 3 godziny po posiłku wspomnianych pozycji ciała. Można także zastosować preparat na refluks żołądkowo-przełykowy Rennie, zawierający węglan wapnia oraz węglan magnezu, które skutecznie neutralizują kwasy znajdujące się w żołądku, zamieniając je w neutralne substancje, między innymi w wodę, co przyczynia się do uśmierzenia nieprzyjemnego pieczenia.

Objawy pozaprzełykowe wynikające z refluksu żołądkowo-przełykowego

Do częstych objawów ze strony początkowego odcinka przewodu pokarmowego zaliczamy uczucie pieczenia w jamie ustnej oraz dolegliwości ze strony zębów. Chodzi tu głównie o nadwrażliwość zębów na gorące lub zimne pokarmy i napoje, wynikającą ze zniszczenia szkliwa przez kwaśną treść pokarmową pochodzącą z żołądka. Mogą pojawić się także: kaszel, bóle gardła oraz chrypka, które wynikają z dostania się do niego treści pokarmowej cofniętej z żołądka. Niekiedy może dojść również do podrażnienia krtani i tu największe znaczenie ma zawarty w soku żołądkowym kwas solny oraz pepsyna, co może prowadzić do ostrego lub przewlekłego zapalenia błony śluzowej krtani i jej obrzękiem.

Twardzina układowa wywołuje zmiany w każdym układzie organizmu

W zależności od postaci choroby oraz okresu jej trwania, narządy objęte procesem włóknienia są mniej lub bardziej wydajne. Niestety wszystkie zmiany, które w nich zaszły są nieodwracalne, a proces chorobowy postępuje, prowadząc do ich niewydolności. Dolegliwości związane z przewodem pokarmowym zgłasza około połowa pacjentów. Nie dotyczą one jedynie opisanego refluksu żołądkowo-przełykowego, ale również trudności z połykaniem, bólów brzucha czy trudności z wypróżnianiem. Szczególnie niebezpieczne jest zajęcie przez chorobę układu oddechowego. Przyczynia się to do znacznej liczby zgonów pacjentów i związane jest głównie z wystąpieniem choroby śródmiąższowej płuc znacząco utrudniającej oddychanie.

 

Aktualności

Bona Dea zaprasza - bądź piękna na Święta i Nowy Rok więcej

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl