Palenie papierosów a cukrzyca – jaka jest zależność? Podstawowe informacje

MEDserwis.pl >Palenie papierosów a cukrzyca – jaka jest zależność? Podstawowe informacje

Palenie papierosów a cukrzyca – jaka jest zależność? Podstawowe informacje

Palenie papierosów a cukrzyca – jaka jest zależność? Podstawowe informacje
Długotrwałe palenie papierosów (zarówno czynne, jak i bierne) może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Zazwyczaj zwraca się uwagę na takie kwestie jak np. zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego. Oprócz tego nie sposób zignorować zależności „palenie papierosów a cukrzyca”.

Palenie papierosów a cukrzyca – jakie mogą być konsekwencje?



Cukrzyca jest jedną z chorób, na której powstawanie oraz rozwój ma wpływ długotrwałe palenie wyrobów tytoniowych (mowa tu w szczególności o intensywnym nałogu). Zwraca się uwagę przede wszystkim na ryzyko powikłań typowych dla cukrzycy typu drugiego.

Czy palenie podnosi cukier? Wiele wskazuje na to, że niestety tak. Osoby palące papierosy muszą liczyć się z problemem hiperglikemii, tj. nadmiernie wysokim poziomem cukru we krwi, a także hipersinsulinemii (hiperinsulinemia – podwyższony poziom zawartości insuliny we krwi).

Jeśli chodzi o diabetyków, trzeba liczyć się również z ryzykiem powstania takich powikłań jak na przykład:

  • nadciśnienie tętnicze,

  • neuropatia.

Cukrzyca a papierosy – jak walczyć z problemem?



Jeśli obawiasz się, że nałóg papierosowy spowoduje u Ciebie problemy z cukrzycą, rozwiązanie jest jedno: ograniczyć lub całkowicie rzucić palenie papierosów. Można w tym w celu wykorzystać różne metody, w tym na przykład:

  • środki farmakologiczne,

  • terapia psychologiczna.

Oczywiście, do osiągnięcia sukcesu w tym zakresie niezbędna silna wola i wytrwałość. Jedynie w takiej sytuacji możemy liczyć, że plan, tzn. rzucenie palenia papierosów, zostanie pomyślnie zrealizowany.

Palenie papierosów u osób chorujących na cukrzycę – jak to wygląda?



Warto zwrócić uwagę na to, że palenie papierosów nie tylko zwiększa ryzyko powstania choroby cukrzycowej, ale także pogłębia objawy u osób już się z nią borykających. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż jednym z efektów aplikowania nikotyny przez ludzki organizm jest rozwój problemu insulinooporności. W efekcie, konieczne może okazać się stosowanie silniejszych dawek leków.

Oprócz tego trzeba liczyć się z faktem, że wysoki poziom nikotyny może utrudnić chudnięcie. Tymczasem, pozbycie się problemu otyłości jest niezbędne do tego, by skutecznie walczyć z chorobą cukrzycową.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że palenie u cukrzyków to problem wielopłaszczyznowy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zaawansowana cukrzyca utrudnia leczenie innych poważnych schorzeń wewnętrznych, w tym np. chorób układu oddechowego. Tymczasem nałóg papierosowy zwiększa ryzyko powstania astmy oraz innych chorób płucnych.

Bibliografia:

  • Debra Haire-Joshu, Russell E. Glasgow, Tiffany L. Tibbs, Palenie tytoniu a cukrzyca, Via Medica, Diabetologia Praktyczna 2001, tom 2, nr 2.

  • Uruska A, Araszkiewicz A, Uruski P, Naskręt D, Zozulińska-Ziółkiewicz D. Smokers with type 1 diabetesaremore insulin-resistant. Results from Poznan Prospective Study (PoProStu). Clin Diabetol 2018; 7, 2: 122–127. DOI: 10.5603/DK.2018.0007.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl