Ortodoncja: kiedy należy wybrać się do specjalisty po raz pierwszy?

MEDserwis.pl >Ortodoncja: kiedy należy wybrać się do specjalisty po raz pierwszy?

Ortodoncja: kiedy należy wybrać się do specjalisty po raz pierwszy?

Ortodoncja: kiedy należy wybrać się do specjalisty po raz pierwszy?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która leczy wady zgryzu. Chociaż dzisiaj z aparatów bardzo chętnie korzystają też dorośli, to często leczenie warto rozpocząć już w wieku dziecięcym. Wtedy cały proces może trwać krócej i możemy zapobiec wielu problemom, jak na przykład wadom wymowy. W tym artykule odpowiadamy na pytanie: kiedy z dzieckiem do ortodonty?

W jakim wieku powinniśmy zabrać nasze dziecko do ortodonty?

Wiele rodziców zabiera swoje pocieszy do specjalisty dopiero kiedy widzą, że zęby na siebie zachodzą, pojawiają się pomiędzy nimi szpary, albo kiedy dziecko narzeka na ból podczas wyrzynania się nowych zębów. Chociaż oczywiście ortodonta może pomóc również w takich przypadkach, to często lepiej skorzystać z jego wiedzy jeszcze zanim pojawią się problemy. Ortodonci radzą, żeby po raz pierwszy ich odwiedzić, kiedy dziecko ma 7 lat. Niektórzy zalecają taką wizytę nawet od 3 roku życia, ale na pewno nie powinna mieć ona miejsca później niż w 7 roku życia dziecka.

Kiedy udać się do ortodonty wcześniej?

Oczywiście są przypadki, kiedy powinniśmy udać się do ortodonty wcześniej. O takiej konieczności może nam powiedzieć na przykład inny specjalista: stomatolog, pediatra albo logopeda. Pierwszy z nich może zauważyć nieprawidłowości podczas wizyty kontrolnej – na przykład krzywo wyrastające zęby. Logopeda z kolei może stwierdzić, że wada wymowy dziecka wynika z wad zgryzu – jest to bardzo częsta sytuacja.

Wcześnie wykryte wady można naprawić na wiele sposobów: na przykład przy pomocy aparatu Clear Aligner. Pomóc mogą również inne nakładki ortodontyczne. Te i inne metody napraw zębów naszych dzieci znajdziemy na przykład w gabinecie Dental Fraternity, który zajmuje się ortodoncją.

Co ortodonta robi na wizytach kontrolnych?

Kiedy już wiemy, kiedy najlepiej zabrać nasze dziecko do ortodonty, to warto również przygotować je na to, co będzie się działo podczas wizyty. Pierwsza wizyta u ortodonty polega na przeglądzie uzębienia, ale nie tylko. Lekarz oceni symetrię twarzy dziecka, pracę jego stawów żuchwowych, szerokość szczęk i sposób, w jaki pacjent je zagryza. Ortodonta oceni też, w jaki sposób dziecko układa język, jak przełyka i oddycha. Całe badanie jest całkowicie bezbolesne.

Jeżeli stwierdzi, że możliwe są problemy ze zgryzem, to może również wykonać gipsowy model zgryzu i zdjęcia rentgenowskie. Po takiej wizycie lekarz może powiedzieć nam, że zgryz naszego dziecka rozwija się prawidłowo albo zalecić aparat ortodontyczny.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Informacja, że nasze dziecko ma krzywy zgryz, to nie koniec świata – współczesna ortodoncja oferuje dużo metod naprawy takich wad. Aparaty ortodontyczne wywierają nacisk na konkretne części zębów, dzięki czemu z czasem zmieniają one pozycję na prawidłową. W miejscu, w które przeniósł się ząb, tkanka kostna zanika, a tam, gdzie znajdował się wcześniej, powstaje nowa. Takie leczenie w zależności od stanu zębów pacjenta może trwać od pół roku do 3 lat.

Nowe aparaty ortodontyczne

Chociaż jeszcze niedawno aparaty ortodontyczne kojarzyliśmy jako metalowe łuki umieszczone na zębach, to dzisiaj wiele z dostępnych aparatów jest prawie całkowicie niewidocznych. Przykładem jest tutaj Clear Aligner. Są to przezroczyste nakładki ortodontyczne, które pacjent może wyjmować na czas jedzenia. Dzięki wykonanemu na pierwszej wizycie odlewowi są one idealnie dobrane do naszych zębów. Nakładki co jakiś czas trzeba wymieniać na inny rodzaj – nasz ortodonta o wszystkim nas poinformuje. Jest to bardzo wygodna metoda, która sprawdza się w przypadku diastemy i silnego stłoczenia zębów.

Ponieważ obecne aparaty są praktycznie niewidoczne, to dzieci nie powinny się bać wizyty u ortodonty. Po pierwsze jest ona bezbolesna, po drugie często jest tylko formalnością. A nawet jeżeli nasze dziecko usłyszy, że musi nosić aparat, to dzisiaj nie jest to już żaden problem.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl