Odwyk dla narkomanów – ile trwa i jak przebiega?

MEDserwis.pl >Odwyk dla narkomanów – ile trwa i jak przebiega?

Odwyk dla narkomanów – ile trwa i jak przebiega?

Odwyk od narkotyków - odnowa24h.pl

Uzależnienie od narkotyków to choroba charakteryzująca się niekontrolowanym używaniem jednej lub więcej substancji psychoaktywnych wpływających na ośrodkowy układ nerwowy. Odwyk jest niezbędny, gdy narkoman nie jest w stanie powstrzymać swojego uzależnienia, co wpływa na jego życie psychiczne, emocjonalne, fizyczne i społeczne. Problem narkomanii wymaga interwencji specjalistów. Dowiedz się, jak wygląda odwyk dla narkomanów.


Kiedy narkoman wymaga odwyku?


Uzależnienie można rozpoznać, gdy dana osoba nie jest już w stanie oprzeć się pokusie zażycia substancji chemicznej. Wszystko po to, aby ponownie poczuć objawy przyjemności, a nawet wyeliminować dyskomfort odczuwany po odstawieniu narkotyku. Pojawia się tendencja do coraz częstszego powtarzania zażywania danej substancji, bo stopień uzależnienia wzrasta, a organizm wyrabia tolerancję na jego działanie. Uzależniony człowiek potrzebuje coraz większych ilości narkotyku, aby móc doświadczać tych samych pozytywnych wrażeń po jego zażyciu. Niestety w takich sytuacjach nie ma cudownych, domowych sposobów leczenia uzależnienia od narkotyków. Detoks, bez obecności wyspecjalizowanego personelu, może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego osoba uzależniona powinna trafić do specjalistycznego ośrodka zamkniętego.


Odwyk dla narkomanów – jak przebiega?


Wybór metody leczenia uzależnienia chemicznego rozpoczyna się od dokładnej diagnozy przeprowadzonej przez wielodyscyplinarny zespół, który musi wziąć pod uwagę specyfikę każdego przypadku. Na tej podstawie ustalana jest spersonalizowana strategia leczenia, którą ma na celu zaspokojenie różnorodnych potrzeb pacjenta i reorganizację jego życia jako całości. Zazwyczaj odwyk dla narkomanów rozpoczyna się od detoksu. To bardzo ważny etap, który obejmuje wyeliminowanie substancji psychoaktywnych z organizmu.Odwyk dla narkomanów i psychoterapia - odnowa24h.pl

Podczas odwyku od narkotyków osoba uzależniona może skorzystać z kilku podejść psychoterapeutycznych, takich jak indywidualna terapia poznawczo-behawioralna, terapia grupowa, terapia zajęciowa. Zestaw różnych technik i metod psychologicznych pomaga w realizacji różnych celów, np. w:  • rozwiązywaniu problemów, 

  • modyfikacji zachowań, 

  • nauce życia z uzależnieniem,

  • rozwijaniu akceptacji wobec siebie i świata. 


Odwyk w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień jest traktowany jako długi projekt terapeutyczny, który składa się z różnych faz wychodzenia z nałogu, rehabilitacji i powrotu do zdrowia.


Ile trwa odwyk od narkotyków?


Leczenie uzależnienia od narkotyków wymaga czasu. Nie można skrócić tego procesu, ponieważ wcześniejsze zakończenie odwyku często prowadzi do długiego cyklu powtarzających się powrotów do nałogu. Dlatego czas leczenia może wynosić od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Wszystko zależy od stopnia uzależnienia i indywidualnych predyspozycji chorego w reagowaniu na powrót do zdrowia. Zazwyczaj pobyt w ośrodku odwykowym trwa pięć tygodni. W większości przypadków tyle wystarczy na skuteczne, intensywne i kompleksowe leczenie, po którym można kontynuować terapię poza kliniką.


Kluczem do skutecznego leczenia narkomanii jest skupienie się na wyzdrowieniu, nawet jeśli zajmuje to sporo czasu. To nie jest wyścig. Niezwykle ważne jest, aby terapię dla uzależnionych kontynuować tak długo, jak to konieczne, niezależnie od tego, ile czasu zajmie.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl