Łupież pstry to nie tylko problem estetyczny, a poważna choroba. Jak sobie z nią radzić?

MEDserwis.pl >Łupież pstry to nie tylko problem estetyczny, a poważna choroba. Jak sobie z nią radzić?

Łupież pstry to nie tylko problem estetyczny, a poważna choroba. Jak sobie z nią radzić?

Łupież pstry
Powodujący nieustanne swędzenie, dokuczliwy łupież pstry dotyka zarówno starsze, jak i młodsze pokolenia. Jest trudny do pozbycia się, ponieważ powraca cyklicznie. Ten nieproszony na naszej skórze gość stanowi nie lada wyzwanie dla dermatologów ale przede wszystkim jest zmorą osób nim dotkniętych. Jest nie tylko kłopotliwym towarzyszem codziennego życia, ale przede wszystkim poważną chorobą.

Czym jest łupież pstry - przyczyny i objawy


Łupież pstry to choroba, którą wywołują drożdżaki z rodziny, którego naturalnym środowiskiem jest skóra ludzka. Istotny problemem stanowi jego nawrotowy charakter. Jednorazowe rozprawienie się z drożdżakami nie oznacza, że już nigdy nie powrócą ponieważ naturalnie bytują one na skórze człowieka.
Czynniki ryzyka mogące przyczyniać się do wywołania łupieżu pstrego to:
  1. Obniżona odporność organizmu - w tym skóry -  powoduje, że grzyby wywołują zakażenie (zwłaszcza, gdy skóra jest bardzo delikatna lub nie posiada jeszcze dobrze rozwiniętych mechanizmów obronnych - małe dzieci);
  1. Nadmierne pocenie się;
  1. Zmiany hormonalne (np. w okresie dojrzewania u nastolatków, u kobiet w ciąży);

  1. Na skutek przyjmowania niektórych leków;
  1. Sprzyjający klimat (tu wskazuje się na wilgotne i ciepłe strefy klimatyczne, które sprzyjają namnażaniu się grzybów).

Do najczęstszych objawów łupieżu pstrego, które następują po sobie w kolejnych etapach - należą:
  1. Niewielkie jasnobeżowe lub beżowe złuszczające się plamki ( przypominające wysypkę);
  1. Powstają białe odbarwienia na skórze ( istotne - skóra w miejscu plam nie opala się - grzyb wytwarza specyficzną substancję chemiczną, zatrzymującą tworzenie melaniny odpowiedzialnej m.in za naszą karnację i tworzenie opalenizny);

  1. Świąd i pieczenie w okolicach zmian skórnych ( miejsca o dużym zagęszczeniu gruczołów łojowych tj. ramiona, kark, plecy i w szczególności górna część klatki piersiowej).


Leczenie i profilaktyka łupieżu pstrego


Choć niełatwo się go pozbyć, to pod okiem dobrego dermatologa, stosując się do jego zaleceń i korzystając np. z preparatów marki Vitella, walka z tym uporczywym kolonizatorem nie musi być skazana na porażkę. Eliminacja drobnoustrojów za pomocą bezpiecznych dla naskórka dermokosmetyków pomoże przywrócić skórze nie tylko zdrowy wygląd, ale uchroni ją przed kolejnymi infekcjami i niepożądanymi gośćmi a także zahamuje rozwój zmian wywołanych łupieżem pstrym. Ważne jest, aby po wyleczonej infekcji pamiętać o profilaktyce i stosowaniu odpowiednich preparatów, które będą naszym wsparciem w zapobieganiu powstawania i nawracania choroby. Powstałe podczas trwania infekcji przebarwienia potrzebują czasu, dlatego systematyczne stosowanie np. żelu do przebarwień po łupieżu pstrym pomoże przywrócić odbarwionej skórze dawny, naturalny kolor.  Aby utrzymać pożądany efekt, należy zachować wszelkie środki ostrożności korzystając np. z publicznych basenów, saun czy zabiegów w salonach urody. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad i codzienna profilaktyka pozwoli uchronić naszą skórę przed kolejnymi nawrotami tej choroby.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl