Koszty terapii z medyczną marihuaną – jakich się spodziewać i czy można je zrefundować?

MEDserwis.pl >Koszty terapii z medyczną marihuaną – jakich się spodziewać i czy można je zrefundować?

Koszty terapii z medyczną marihuaną – jakich się spodziewać i czy można je zrefundować?

Koszty terapii z medyczną marihuaną – jakich się spodziewać i czy można je zrefundować?

Medyczna marihuana, ze względu na swoje udokumentowane pozytywne działanie na organizm w przebiegu różnych schorzeń, jest coraz częściej stosowana u pacjentów. Wielu z nich ma obawy dotyczące bezpieczeństwa i ryzyka zażywania marihuany, które można szybko rozwiać. Często pojawia się jednak kolejny problem – koszt terapii medyczną marihuaną. Odpowiadamy, ile kosztuje medyczna marihuana w aptekach, jakie są konieczne dodatkowe wydatki i czy jest możliwość ich refundacji.

Jak zdobyć medyczną marihuanę?


Medyczną marihuanę może przepisać pacjentowi lekarz, który uzna, że preparat może przynieść korzyści. Jak w przypadku każdego leku, na wizycie lekarz pyta o symptomy i choroby współistniejące oraz analizuje potencjalne efekty uboczne medycznej marihuany i interakcje z innymi lekami. Następnie specjalista dobiera odpowiednią odmianę marihuany o określonym stężeniu substancji aktywnych, która może przynieść korzyści dla pacjenta, i wystawia receptę. Należy skierować się z nią do apteki, gdzie farmaceuta wyda susz gotowy do waporyzacji. Dobrze jest uprzednio sprawdzić, czy medyczna marihuana w aptekach w okolicy jest dostępna od ręki – można to zrobić online.


Ile kosztuje medyczna marihuana?


Koszt środka może być różny i zależy m.in. od tego, ile THC ma medyczna marihuana oraz ile zawiera CBD. Preparaty dostępne w Polsce mogą mieć nawet 22% THC, a zawartość CBD wynosi najczęściej 1–2%, maksymalnie 8%. Średnio cena za 1 g suszu oscyluje w granicach od 50 do 70 złotych, przy czym preparat jest sprzedawany w opakowaniach po 5, 10 lub 15 gramów. Zazwyczaj terapię zaczyna się od niskiej dawki i na podstawie efektów leczenia z czasem można ją zwiększać. Miesięczny koszt terapii marihuaną w niektórych przypadkach może być więc spory – zdarza się, że wynosi ponad 1000 złotych lub więcej. Mimo to jest to na pewno rozwiązanie warte rozważenia w przypadku osób, które nie mają innych alternatyw. Tak może się zdarzyć w przypadku chorych na nowotwory, choroby autoimmunologiczne czy padaczkę lekooporną. Niestety w Polsce koszt medycznej marihuany nie jest refundowany, a więc pacjent płaci 100% ceny suszu. W Europie medyczna marihuana jest częściowo refundowana jedynie w Niemczech, dzięki czemu 1 g suszu kosztuje około 20 złotych.


Jakie są dodatkowe koszty terapii marihuaną?


Pierwszym kosztem terapii konopnej jest cena konsultacji lekarskiej w celu uzyskania recepty. Receptę na medyczną marihuanę może wystawić lekarz każdej specjalizacji, jednak rzadko jest ona przepisywana w ramach regularnych konsultacji, między innymi z racji na wciąż dosyć małą wiedzę lekarzy na temat działania czy odpowiedniego dawkowania medycznej marihuany. Z tego powodu najlepiej zgłosić się do ośrodka, który zajmuje się terapią konopną. Najczęściej odbycie konsultacji dotyczącej medycznej marihuany jest możliwe online, np. tutaj: https://centrummarihuany.pl/.


Kolejny koszt to oczywiście zakup suszu. Najczęściej medyczną marihuanę przyjmuje się drogą waporyzacji, a więc pacjent musi się także wyposażyć w sprzęt, który umożliwi mu bezpieczne wdychanie pary, czyli waporyzator. Takie urządzenie to wydatek rzędu kilkuset złotych. Nie jest dobrym pomysłem, by wybierać najtańszy model, kierując się niską ceną – waporyzator pełni bardzo ważną funkcję podgrzewania suszu do ściśle określonej temperatury, dzięki czemu substancje aktywne są efektywnie uwalniane. Waporyzator niskiej jakości może więc zmniejszyć efektywność terapii. Dodatkowymi akcesoriami koniecznymi przy waporyzacji medycznej marihuany są waga jubilerska do odmierzania dokładnych dawek suszu oraz młynek do rozdrabniania. Oba akcesoria to koszt kilkudziesięciu złotych.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl