Jakie są cechy najlepszego probiotyku?

MEDserwis.pl >Jakie są cechy najlepszego probiotyku?

Jakie są cechy najlepszego probiotyku?

Jakie są cechy najlepszego probiotyku?
W przypadku stosowania antybiotyków konieczne jest nie tylko wyleczenie zakażeń bakteryjnych, ale również ochrona organizmu przed negatywnymi skutkami terapii. Chodzi przede wszystkim o wsparcie dla mikroflory jelitowej – może zapewnić je tylko właściwy probiotyk. Jak dobrać wsparcie, które okaże się najlepsze w naszym przypadku? Sprawdźmy, czym powinien wyróżniać się dobry probiotyk.

Jak działa probiotyk?


Probiotyki to żywe szczepy bakterii o właściwościach prozdrowotnych. Nasze jelita to dom dla organizmów zwanych mikroflorą jelitową. To kultury bakterii odpowiadające za wiele istotnych procesów – wspomagają trawienie oraz zapobiegają rozwojowi chorobotwórczych ustrojów i stanów zapalnych. Ponadto mikrobiota ma również wpływ na funkcje ośrodkowego układu nerwowego oraz odpowiada za wytwarzanie m.in. serotoniny.    


Stąd tak ważna rola probiotyków w procesie antybiotykoterapii. Ich celem jest odbudowa mikroflory jelitowej, a tym samym przywrócenie prawidłowego przebiegu procesów w organizmie.


Jak wybrać odpowiedni probiotyk?


Czym cechuje się odpowiednia ochrona jelit? Bardzo ważne w kwestii skuteczności dobrego probiotyku jest żywotność zawartych w nim bakterii. Minimalna liczba bakterii w produkcie probiotycznym wysokiej jakości powinna wynosić 109 jtk (jednostek tworzących kolonię)/g preparatu. Co to oznacza? Właściwa liczebność pozwoli na dotarcie odpowiedniej ilości mikroorganizmów do jelita grubego, gdzie będą mogły wspomagać odtwarzanie mikrobioty. Najlepszy probiotyk to więc ten, który zapewnia wysoką liczebność bakterii już na starcie, a ponadto wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają im sprawną przeprawę przez przewód pokarmowy.      


Szczep bakterii ma znaczenie


Czy liczebność kultur bakterii to najważniejsza cecha probiotyku? Istotny jest również dobór odpowiedniego szczepu, który w odpowiedni sposób wpłynie na nasz organizm. Podczas doboru najlepszego probiotyku, należy zwrócić uwagę również na jego opis. Trójczłonowa nazwa wskazuje na właściwości, pochodzenie oraz efekty prozdrowotne konkretnego szczepu.


Na pełną nazwę probiotyku składają się:
-Nazwa rodzajowa (np. Lactobacillus),
-Nazwa gatunkowa (np. rhamnosus),
-Nazwa kolekcji kultury szczepowej (np. Pen, E/N, Oxy).

Tylko taki pełny opis będzie stanowić o wysokiej jakości wybranego produktu. W ten sposób zyskujemy pewność, że przyjmowana mikroflora będzie wywierać określony efekt w naszym układzie pokarmowym. Wysoka jakość to także żywotność i liczebność bakterii – im lepszy probiotyk, tym dłużej zachowuje swoje właściwości i wywiera pozytywny wpływ na organizm.


Źródło: https://www.lakcid.pl/antybiotykoterapia/probiotyk-dobry-czyli-jaki

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl