Jak zapobiegać problemom ze słuchem?

MEDserwis.pl >Jak zapobiegać problemom ze słuchem?

Jak zapobiegać problemom ze słuchem?

Jak zapobiegać problemom ze słuchem?

Jak wiadomo, słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów, umożliwia on człowiekowi funkcjonowanie w społeczeństwie. Mechanizm słuchu jest skomplikowany, pozwala nam na odbieranie dźwięków dochodzących z otoczenia. Warto dodać, że jest to jedyny zmysł, który funkcjonuje przez całą dobę. Dbanie o słuch nie jest dla większości ludzi oczywiste, co jest ogromnym błędem, gdyż wady słuchu dopadają coraz więcej osób, a coraz większa część społeczeństwa jest zmuszona do korzystania z aparatów słuchowych. Słuch ulega szczególnemu pogorszeniu zazwyczaj podczas procesu starzenia się. Przeciętny człowiek nie ma świadomości, że zapobieganie wadom słuchu jest możliwe oraz nie wie, jak prawidłowo dbać o swoje uszy, by cieszyć się sprawnym słuchem przez jak najdłuższy czas. Co zrobić, aby nie sprawiać uszom problemów?

Przyczyny utraty słuchu
Utrata lub pogorszenie się zmysłu słuchu, może spotkać człowieka w każdym wieku. Najpowszechniejszymi przyczynami wad słuchu są przede wszystkim procesy starzenia się organizmu oraz częsta ekspozycja uszu na hałas. Poza tym może być to spowodowane jednorazowym usłyszeniem nagłego, zbyt głośnego dla człowieka dźwięku lub stosowaniem leków ototoksycznych, czyli przykładowo stosowanych ogólnoustrojowo antybiotyków, stosowanych miejscowo leków antybakteryjnych, diuretyków pętlowych i innych. Dodatkową przyczyną mogą być wszelkie uszkodzenia uszu, błony bębenkowej, ucha zewnętrznego, zatkanie przewodu słuchowego zewnętrznego woskowiną, otoskleroza, czy urazy głowy.

Jak zapobiegać?
Mamy to szczęście, że nie zawsze jesteśmy skazani na pogorszenie się słuchu. Czasem wystarczy po prostu przestrzeganie kilku prostych zasad oraz odpowiedzialne dbanie o narząd słuchu. Ważne jest, aby nie przeciążać swojego słuchu, nie narażać go na zbyt długą ekspozycję na hałas, w przypadku, gdy niemożliwym jest uniknięcie zbyt dużego hałasu, zaleca się noszenie ochronników na uszy. Dodatkowo, wiele osób korzysta z słuchawek zbyt długo i zbyt intensywnie. Czas korzystania dobowego absolutnie nie powinien przekraczać godziny, a maksymalna głośność, nie powinna być większa niż 60%. Nie zapominaj także o odpowiedniej higienie uszu, pod żadnym pozorem nie korzystaj z patyczków w wewnętrznej części ucha, do tego stosuj odpowiednie płyny, a patyczkami czyść zewnętrzną część.

W jaki sposób leczyć?
Są trzy główne metody leczenia problemów ze słuchem. Jednym z nich jest leczenie operacyjne, pozwala całkiem wyzbyć się danego problemu ze słuchem lub częściowo go wyleczyć. Kolejną metodą są aparaty słuchowe, są stosowane nie po to by leczyć, lecz by poprawić słyszalność u osoby dotkniętej problemami ze słuchem. Ostatnią wykorzystywaną metodą jest implant ślimakowy, wykorzystywany najczęściej przy wadach słuchu dziecięcych, spowodowanych zaburzeniami na tle genetycznym lub po problemach przebytych w trakcie porodu, przez co dziecko rodzi się głuche.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl