Jak zapobiec podrażnieniom po goleniu?

MEDserwis.pl >Jak zapobiec podrażnieniom po goleniu?

Jak zapobiec podrażnieniom po goleniu?

Jak zapobiec podrażnieniom po goleniu?
Podrażnienia po goleniu są bardzo dotkliwym problemem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Powodują dyskomfort, a nawet dolegliwości bólowe. Można im jednak zapobiec, pamiętając o kilku ważnych kwestiach.

Czym są podrażnienia po goleniu i jakie są ich przyczyny?Podrażnienia po goleniu to zmiany skórne, najczęściej w postaci wysypek i czerwonych krostek, które mogą przerodzić się nawet w stan zapalny. Tworzą się w wyniku uszkodzenia warstwy ochronnej naskórka. Co ważne, istnieje wiele czynników, które do nich doprowadzają. Często krosty po goleniu pojawiają się przez nieprawidłowe używanie maszynek jednorazowych. Błędem jest zwłaszcza korzystanie z tych akcesoriów wielokrotnie. Tępe ostrza ranią skórę i nie są w stanie usunąć włosków w całości. Rozwiązaniem problemu wówczas okazuje się regularna wymiana maszynki. Kolejną przyczyną zaczerwienionej skóry jest depilacja na sucho. Kremy i pianki do golenia zwiększają poślizg maszynki i niwelują ryzyko uszkodzenia naskórka. Dokuczliwe objawy wynikają też z braku odpowiedniego przygotowania skóry do depilacji, a także niewłaściwej pielęgnacji po wykonanym zabiegu. Do skaleczeń i stanu zapalnego doprowadza też zbyt mocne drażnienie mechaniczne skóry, czyli golenie w przeciwnym kierunku niż wzrost włosa czy zbyt silne dociskanie maszynki. Co ciekawe, przyczyną takiej przypadłości po usunięciu niechcianego owłosienia mogą być też używane kosmetyki. Stosowane podczas tego zabiegu środki mogą wywoływać liczne reakcje chemiczne. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza alergicy z rozpoznanym atopowym zapaleniem skóry.

Gdzie pojawiają się podrażnienia po goleniu?Czerwone krosty po goleniu mogą obejmować dowolny obszar ciała, który został poddany depilacji. Pojawiają się więc m.in na twarzy, nogach, pachach czy okolicach bikini. Jeśli chodzi o mężczyzn to najczęściej skarżą się oni na podrażnienia po goleniu twarzy i gardła. Kobiety natomiast zmagają się powszechnie z wysypką na nogach oraz okolicach intymnych. W przypadku wystąpienia podrażnienia po goleniu należy szybko podjąć odpowiednie kroki, w celu złagodzenia objawów i wyleczenia skóry.

Podrażnienia skóry po goleniu - objawyNajczęściej osoby po usunięciu zbędnego owłosienia skarżą się na widoczne czerwone krosty po goleniu, a także takie symptomy jak:

  • wysypka,

  • uciążliwe pieczenie skóry,

  • bolesność,

  • swędzenie,

  • zaczerwienienie,

  • obrzmiałe strupki.


Oczywiście, wszelkie powyższe dolegliwości można skutecznie złagodzić.

W jaki sposób zapobiegać podrażnieniom po goleniu?Warto znać sposoby na to, aby zapobiegać pojawianiu się takich dolegliwości jak podrażnienia po goleniu. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie skóry do usunięcia owłosienia. Pomocny okazuje się zwłaszcza ciepły prysznic przed depilacją. Ciepła woda rozszerza pory na skórze, a więc redukuje ryzyko pojawienia się takich objawów jak krosty po goleniu. Biorąc kąpiel w wannie można dokładnie i bezpieczne pozbyć się niechcianych włosków z różnych partii ciała. Co ważne, po ciepłym prysznicu czy kąpieli w wannie należy skórę delikatnie osuszyć i zaaplikować balsam nawilżający. Po depilacji warto natomiast wziąć zimny prysznic. Woda o niższej temperaturze zamknie rozszerzone pory, a ponadto usprawni krążenie krwi. Dzięki temu, składniki pochodzące z balsamu będą mogły o wiele lepiej się wchłonąć. Zaczerwienia i krosty po goleniu nie pojawią się także jeżeli depilacja będzie odbywała się zawsze na mokro, czyli z wykorzystaniem odpowiednich preparatów. W przypadku skóry skłonnej do podrażnień nie należy nigdy sięgać po preparaty mający w składzie alkohol.

Jak ukoić skórę po wystąpieniu podrażnień?Najlepiej sięgnąć po specjalistyczny wyrób medyczny, który skutecznie złagodzi podrażnienia i drobne otarcia. Warto więc zastosować Sudocrem, czyli kosmetyk zawierający w składzie tlenek cynku o właściwościach przeciwbakteryjnych i antyseptycznych. Można też skorzystać z pewnych domowych sposobów, takich jak czarna herbata. Schłodzona torebka czarnej herbaty zawiera w sobie kwas taminowy, który wspiera leczenie zapaleń skóry. Wystarczy tylko zaparzyć herbatę. schłodzić ją w lodowce i przecierać podrażnione miejsce po kilka razy dziennie. Na podrażnienia skóry po depilacji działa też kojąco aspiryna, która ma właściwości przeciwzapalne. Należy rozpuścić 2 tabletki w małej ilości wody, a stworzoną w ten sposób masę nakładać na dotkliwe miejsce. W złagodzeniu podrażnień i uczucia swędzenia pomoże też olej np. kokosowy.

Zaczerwienienia, swędzenie, pieczenie i krosty po goleniu są powszechnym problemem. Można jednak ich uniknąć, a jeśli się pojawią- ukoić skórę.

Źródło

1. Całkosiński I, et al. Charakterystyka stanu zapalnego, 2009, 63: 395-408.

 

Aktualności

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Skuteczne usuwanie blizn sposobami domowymi więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl